به گزارش دویچه‌وله انستیتوی تحقیقات اقتصادی IFW پیش‌بینی کرده که آلمانی‌ها در اثر بحران کرونا صدها میلیارد یورو درآمدشان را از دست می‌دهند. بر اساس پیش‌بینی پژوهشگران این موسسه تولید ناخالص داخلی در سال جاری میلادی ۸/ ۶ درصد کاهش می‌یابد.

تولید ناخالص داخلی در آلمان از سال ۱۹۹۱ تا پایان ۲۰۱۹ همواره روندی صعودی داشته و از حدود ۱۵۰۰ میلیارد یورو در سال ۹۱ به نزدیک به ۳۵۰۰ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۹ رسیده است. تنها در سال ۲۰۰۹ و بحران اقتصادی جهان در آن سال این رقم نسبت به سال قبل اندکی کاهش داشته است.

بنابراین اگر پیش‌بینی این موسسه درست از آب درآید و تولید ناخالص داخلی حدود ۷درصد کاهش یابد، سال ۲۰۲۰ اولین سالی است که تولید ناخالص داخلی آلمان تا این حد کاهش داشته است.

آن‌گونه که اقتصاددانان برای نشریه اشپیگل حساب کرده‌اند، این به آن معناست که درآمد ملی در مقایسه با سال ۲۰۱۹ با وجود یارانه‌های بسیار زیاد و بسته‌های کمکی دولت ۱۱۰ میلیارد یورو کاهش می‌یابد یعنی به‌طور متوسط هر شهروند آلمان از نوزاد تا پیر ۱۳۲۵ یورو کمتر در اختیار خواهد داشت.

این در حالی است که اثرات واقعی بحران کرونا بسیار بیشتر از اینهاست. بدون بحران کرونا اقتصاد آلمان نه‌تنها رکود نداشت، بلکه رشد می‌کرد. با وجود این مدیر موسسه IFW معتقد است که در سال آینده اقتصاد آلمان باز هم رشد خواهد کرد این اما به آن معنا نیست که رشد اقتصادی آلمان مجددا به میزان پیش از بحران کرونا بازگردد.

اگر اقتصاد آلمان در سال ۲۰۲۱ شش درصد رشد کند، باز هم درآمدی حدود ۳۹۰ میلیارد یورو در مقایسه با رشد اقتصادی در شرایط بدون کرونا تا پایان سال آینده از دست خواهد رفت.

سه چهارم آلمانی‌ها انتظار دارند که در اثر بحران کرونا نابرابری اقتصادی در کشور افزایش یابد. این نتیجه نظرسنجی موسسه سنجش افکار Civey است که به سفارش نشریه اشپیگل انجام شده است. این فقط یک ترس انتزاعی از نابرابری نیست: یک سوم آلمانی‌ها انتظار دارند که در سال جاری درآمد و دارایی‌های شخصی‌شان به شدت لطمه ببیند؛ در مجموع ۳۶ درصد در سه سال آینده.

بیش از نیمی از خویش‌فرماها- حدود ۵۰ درصد شاغلان- در سال جاری انتظار درآمدی کمتر از معمول برای خود دارند.

اگر نتایج این نظرسنجی را بر اساس معیار سن طبقه‌بندی کنیم می‌بینیم که افراد بین ۳۰ تا ۴۰ سال از همه بیشتر این حس را دارند که از نظر مالی ضربه خورده‌اند. خانواده‌هایی که بچه‌های کوچک دارند و در دوران دوماهه محدودیت رفت و آمد برایشان بسیار سخت بوده که شغلشان را با شرایط خانوادگی تطبیق دهند نیز همین حس و دریافت را دارند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند