آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۱۳۱

 • آینده ارزهای جهان‌روا

  احسان آذری‌نیا: وضعیت بازارهای ارز در سال گذشته میلادی عموما تحت‌تاثیر همه‌گیری کرونا، سیاست‌های حمایتی پولی و مالی بانک‌های مرکزی و دولت‌ها و نیز اخبار مثبت از ساخته شدن واکسن برای کرونا بوده و سال‌جاری میلادی نیز همین عوامل بر ارزهای معتبر به‌ویژه دلار، یورو، یوآن و ین تاثیر خواهند گذاشت. سال پیش شاخص دلار که ارزش این ارز را در برابر سبدی از شش ارز معتبر نشان می‌دهد حدود ۷ درصد کاهش یافت.
 • ۵محرک صعود دلار

  بن وینک منبع: بیزنس اینسایدر
  سال گذشته میلادی شاخص دلار حدود ۷درصد کاهش یافت و پایان سال گذشته پیش‌بینی شده بود این شاخص سال‌جاری در مسیر کاهشی به حرکت خود ادامه خواهد داد و میزان کاهش آن شدیدتر خواهد بود؛ اما به‌نظر می‌رسد شرایط به شکلی تغییر کرده که این دیدگاه‌ها درحال کنار گذاشته شدن است. البته در ماه‌های اخیر عدم قطعیت‌هایی درباره سرنوشت دلار در سال‌جاری وجود داشته است. بانک‌های بزرگ همواره درحال بررسی شرایط حاکم بر بازار ارزهای معتبر هستند و کارشناسان این بانک‌ها توصیه‌هایی به مشتری‌ها ارائه می‌کنند.
 • پیش به سوی یوآن قدرتمند

  استلا ایفان شی منبع: وال‌استریت‌ژورنال
  سال‌جاری میلادی ارزش یوآن همچنان درحال رشد بوده و این رشد حاصل عملکرد خوب اقتصاد چین است. به‌نظر می‌رسد پکن عجله‌ای برای جلوگیری از این روند و کاستن از ارزش یوآن در برابر دلار ندارد. این درحالی است که رشد ارزش یوآن به صادرات چین لطمه وارد می‌کند. از ماه ژوئن سال گذشته تاکنون ارزش یوآن در برابر دلار ۹ درصد افزایش یافته و این رشد چشمگیر به‌دلیل حجم عظیم سرمایه‌گذاری‌ها و رشد صادرات رخ داده است. از سوی دیگر، ضعف در اقتصاد آمریکا، کاهش شدید نرخ‌های بهره و حرکت سرمایه‌گذاران به سوی دارایی‌های پرریسک سبب شده ارزش دلار کاهش یابد. با آنکه ارزش یوآن به بالاترین میزان از اواسط سال ۲۰۱۸ رسیده اما تاکنون مقامات چین واکنش بزرگی به این رشد نشان نداده‌اند. اقتصاددان‌ها می‌گویند پکن اخیرا با یوآن قوی‌تر مشکلی نداشته است زیرا از یکسو افزایش ارزش یوآن به متوازن شدن اقتصاد چین یعنی افزایش مصرف داخلی منجر می‌شود و از سوی دیگر واردات مواد خام برای چین هزینه کمتری خواهد داشت.
 • یورو تضعیف می‌شود؟

  سیلویا آمارو منبع: سی‌ان‌بی‌سی
  یک سال از زمانی که سازمان جهانی بهداشت شیوع کرونا را یک همه‌گیری اعلام کرد می‌گذرد و این همه‌گیری همچنان ادامه دارد. در برخی کشورها روند واکسیناسیون با سرعت مناسب درحال انجام است. اما در اتحادیه اروپا مشکل کند بودن این روند و احتمال شروع موج جدید همه‌گیری سبب هراس رهبران این اتحادیه شده است. اقتصادهای اروپایی امیدوارند هرچه زودتر محدودیت‌ها را لغو کنند. اما شناسایی گونه‌های جدید ویروس کرونا تحقق این امید را با مانع مواجه می‌کند. هنوز نمی‌توان گفت زیان‌های اقتصادی همه‌گیری کرونا برای اروپا چه میزان است. اما قرنطینه‌های مکرر لطمات بزرگ به بخش‌های مختلف اقتصاد این قاره وارد کرده است و اگر موج جدید همه‌گیری آغاز شود بازگشایی اقتصادها به تعویق خواهد افتاد.
 • ین همچنان در منگنه

  والریا بدناریک منبع: اف ایکس استریت
  سال گذشته میلادی از بسیاری جهات یک سال به یاد ماندنی است: همه‌گیری کرونا سبب رکود عمیق در اقتصادهای بزرگ شد، ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شکست خورد، دیدگاه‌ها درباره تنش‌ها بین چین و آمریکا تغییر کرد و دولت‌ها و بانک‌های مرکزی هزاران میلیارد دلار نقدینگی به اقتصادها تزریق کردند. همچنین طی دوره همه‌گیری صدها میلیون شغل در سرتاسر جهان از میان رفت و به رغم برخی تحولات مثبت، هنوز مشخص نیست، اوضاع اقتصاد جهان چه وقت عادی می‌شود و شرایط چه زمان به‌طور کامل بهبود پیدا خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر