آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۱۳۰

 • جدال برسر حداقل دستمزد

  طبق برآوردهای انجام‌شده، حدود ۱۴میلیون و ۷۰۰هزار بیمه‌شده اصلی تامین‌اجتماعی در کشور داریم که با احتساب خانواده‌های آنها دایره جمعیت کارگران به حدود ۴۸ میلیون نفر می‌رسد. از این رو تعیین دستمزد کارگران یکی از مهم‌ترین مولفه‌های اقتصاد کشور محسوب می‌شود که طبق ماده ۴۱ قانون کار، دو معیار اصلی تعیین دستمزد کارگران، نرخ تورم و سبد معیشت است.
 • تجربه جهانی چه می‌گوید؟

  نرگس اکبرپور روشن کارشناس اقتصادی
  حداقل مزد عبارت پرتکرار روزهای آخر هر سال است که بحث‌های زیادی را به‌دنبال خود می‌کشاند. در یک‌سو گروه‌هایی هستند که مارپیچ دستمزد-قیمت را دستاویزی قرار می‌دهند که با آن با افزایش حداقل مزد مخالفت کنند؛ همان‌ها که حداقل مزد را عامل افزایش فشار بر بنگاه‌ها و کاهش اشتغال می‌دانند. در سوی دیگر، کارگرانی قرار دارند که در نبود تشکل قدرتمند و مستقل، صدای بلندی ندارند، اما در بحبوحه بحران کرونا و افزایش هزینه‌های زندگی چشم امید خود را به تعیین حداقل مزد دوخته‌اند.
 • تامین حداقل استانداردهای زندگی

  سمیه گلپور سخنگوی کانون انجمن‌های صنفی کارگران تهران
  ماده ۴۱ قانون کار حداقل دستمزد را این‌گونه تعریف می‌کند: «شورای‌عالی کار همه ساله موظف است میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف با توجه به معیارهای ذیل تعیین کند: ۱- حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود؛ ۲- حداقل مزد بدون آنکه مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد، باید به اندازه‌ای باشد تا زندگی یک خانواده که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود، را تامین کند.»
 • حمایت از تولید یا نیروی کار؟

  اصغر آهنی‌ها نماینده کارفرمایان در شورای‌عالی کار
  هر سال در روزهای پایانی سال، حقوق و دستمزد یک موضوع پر چالش برای کسب‌وکار در کشور است که لازم است پیرامون آن بحث شود. امروز اشتغال و کسب‌وکار در کشور به سه بخش زیر اختصاص دارد: خدمات با اشتغال حدود پنجاه درصد، صنعت با اشتغال حدود ۳۲ درصد و کشاورزی با اشتغال حدود ۱۸ درصد که عمده این اشتغال‌ها مربوط به کسب‌وکارهای زیر ۱۰ نفر است و عملا اشتغال بیش از ۹۰ درصد مربوط به واحدهای خرد، کوچک و متوسط است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر