آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۱۲۶

 • آغاز عصر خودروهای برقی

  احسان آذری‌نیا: در یک‌سال اخیر، اخبار مربوط به بازار خودروهای برقی بسیار مورد توجه سرمایه‌گذاران بوده؛ زیرا شاهد رشد چندصددرصدی قیمت سهام شرکت تسلا بوده‌ایم. از سوی دیگر شرکت‌های بزرگ خودروسازی نظیر جنرال‌موتورز و فولکس‌واگن برای ورود تمام‌قد به بازار این‌گونه خودروها برنامه‌های بسیار بزرگ ارائه کرده‌اند.
 • وداع با آلایندگی هوا؟

  براد پلامر منبع: نیویورک‌تایمز
  بسیاری از دولت‌ها و شرکت‌های خودروسازی در مسیر تولید خودروهای برقی به‌عنوان یک فناوری کلیدی برای محدود کردن مصرف نفت و مبارزه با تغییرات آب و هوایی در حرکت هستند. اخیرا شرکت خودروسازی جنرال موتورز اعلام کرده از سال ۲۰۳۵ فروش خودروهای بنزینی را متوقف خواهد کرد و صرفا خودروهای برقی تولید می‌کند. همچنین هفته گذشته شرکت ولوو اعلام کرد با سرعت بیشتر به سمت تولید خودروهای برقی حرکت خواهد کرد و ترتیبی خواهد داد تا در سال ۲۰۳۰ صرفا از این نوع خودروها تولید کند. اما همزمان با افزایش توجه به خودروهای برقی، یک پرسش مهم همچنان مطرح است: آیا آن‌طور که تبلیغ می‌شود این خودروها واقعا سبز هستند؟ با آنکه متخصصان عموما معتقدند این خودروها در مقایسه با خودروهای بنزینی آلودگی کمتری تولید می‌کنند و با محیط‌زیست سازگار هستند، اما واقعیت این است که این خودروها نیز اثرات زیست‌محیطی خاص خود را دارند و این اثر به نحوه شارژ شدن و تولید آنها وابسته است. در مطلب حاضر درباره مهم‌ترین عوامل نگرانی و روش‌های رفع این نگرانی‌ها به نکاتی اشاره می‌شود.
 • نفت پس از انقلاب الکتریکی

  ال روت منبع: بارونز
  ماه گذشته میلادی شرکت خودروسازی جنرال موتورز بازار خودروی جهان را دچار شوک کرد. این شرکت در یک بیانیه اعلام کرد قصد دارد از سال ۲۰۳۵ فروش خودروهای متعارف یعنی بنزین‌سوز را متوقف کند.
 • تایوان و کره‌جنوبی در صدر

  سم کیم منبع: بلومبرگ
  هیچ چیز مثل شوک در زنجیره عرضه نمی‌تواند دگرگونی‌های بزرگ در یک صنعت را به نمایش گذارد و این همان اتفاقی است که در صنعت ۴۰۰ میلیارد دلاری نیمه هادی‌ها رخ داده است. در این صنعت، کمبود برخی از انواع خاص از تراشه‌ها سلطه شرکت‌های کره‌جنوبی و تایوان بر این صنعت را به روشنی نشان داده است. حتی قبل از آغاز همه‌گیری کرونا، تقاضا برای ریزپردازنده‌ها رشد قابل ملاحظه‌ای داشت. توسعه استفاده از شبکه نسل پنجم اینترنت، خودروهای خودران، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا زمینه رشد تقاضا برای این قطعات پیشرفته را فراهم کرده است. با شروع همه‌گیری کرونا مراکز تولید تعطیل شدند و رشد شدید تقاضا برای رایانه، لپ‌تاپ و دیگر تجهیزات کار از خانه سبب شد کمبودهایی در حوزه قطعات یادشده پدید ‌آید.
 • همه علیه تسلا!

  کوین استانکیویتس منبع: سی‌ان‌بی‌سی
  استیو وستلی، عضو سابق هیات‌مدیره شرکت تسلا معتقد است رقابت در حوزه تولید خودروهای برقی شدت پیدا کرده و این یک عامل مهم فشار بر شرکت تسلاست. او می‌گوید: «من طی ۱۰ سال گذشته درباره افق شرکت تسلا بسیار خوشبین بوده‌ام و عملکرد این شرکت از دیگر شرکت‌های خودروسازی بسیار بهتر بوده است. برای مثال تسلا در تازه‌ترین گزارش عملکرد خود که اواخر ماه ژانویه منتشر کرد، به رشد ۵۰ درصدی سالانه در تحویل خودرو اشاره کرده است. هیچ شرکت خودروسازی دیگر در دنیا چنین عملکردی ندارد، اما واقعیت این است که تسلا نمی‌تواند برای همیشه پیشرو باشد.»

بیشتر