آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۱۲۵

 • بورس کالا در ۱۴۰۰

  راضیه احقاقی: حجم معاملات بورس کالای ایران در سال‌جاری با ۲۶ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۳۱ میلیون تن رسیده و به این ترتیب بیشترین میزان معاملات تاریخ این بازار در سال ۱۳۹۹ ثبت شده است. ارزش معاملات این بازار نیز به احتمال قوی تا پایان سال با ۱۲۱ درصد رشد نسبت به سال قبل به بیش از ۲۸۵ هزار میلیارد تومان بالغ می‌شود که این رقم حدود ۱۰ درصد نقدینگی کل کشور است. بنابراین با بازاری روبه‌رو هستیم که ارقام معاملاتی آن در اقتصاد کشور قابل‌توجه به‌شمار می‌رود. همچنین شواهد کلی از استمرار رشد حجم و ارزش معاملات معاملات در سال ۱۴۰۰ حکایت دارد، اما این موضوع به ملزومات خاص خود نیاز خواهد داشت.
 • آزادسازی یا سرکوب قیمتی؟

  امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری سازمان ایمیدرو
  امسال اتفاقات بزرگی در بورس کالای کشور رخ داد که می‌تواند برای آینده این بازار در سال پیش‌رو مهم ارزیابی شده و شاید مسیر حرکت آن را برای سال ۱۴۰۰ و سال‌های بعد از آن ترسیم کند. از سویی حجم و ارزش معاملات بخش معدن و صنایع معدنی در بورس کالا رشد اشتثنایی داشت و از طرف دیگر نیز شاهد تنوع بخشی به محصولات عرضه شده در این بازار بودیم و البته در برخی موارد نیز شاهد گسترش ابزارهای معاملاتی بوده‌ایم که به تعمیق این بازار منتهی می‌شود. افزایش فروش محصولات بخش معدن و صنایع معدنی کشور ظرف سال اخیر ناشی از چند عامل بود که عبارت بودند از رشد تولید و در نتیجه افزایش فروش برخی از مجموعه‌ها و افزایش نرخ ارز؛ از آنجا که بهای کامودیتی‌ها در رینگ معاملاتی بورس کالای ایران بر مبنای قیمت جهانی تعیین می‌شود، رشد نرخ ارز به افزایش ارزش معاملات این بازار ظرف یک‌سال اخیر انجامید. بورس کالا توانست ظرف این مدت، افزایش حجم و ارزش معاملات را به خوبی مدیریت کند. افزایش حجم و ارزش معاملات در این بازار نیاز به تقویت فرآیند اخذ ضمانت‌نامه، افزایش فعالیت بانکی، پیچیده شدن رابطه کارگزاری با ذی‌نفعان که شامل مشتریان و خریداران هستند و... می‌شود که بورس کالا در این سال به خوبی از عهده این رشد فعالیت برآمد و حتی توانست بر تعداد محصولات مورد دادوستد در این بازار نیز بیفزاید.
 • تنوع ابزارهای معاملاتی

  محمد اعتباری کارشناس بازار آهن و فولاد کشور
  هرگونه اظهارنظری نسبت به عملکرد بورس کالای ایران ظرف یک سال اخیر، مستلزم شناخت و بررسی اهداف اصلی شکل‌گیری این بازار است، تا در ادامه با دیدی بهتر بتوان نسبت به میزان موفقیت آن در تحقق اهداف قضاوت کرد. استارت شکل‌گیری بورس کالای ایران به سال ۱۳۸۲ بازمی‌گردد. در آن زمان سازمان کارگزاران بورس فلزات تهران با الگوبرداری از بورس فلزات لندن (LME) و با هدف تسهیل عرضه، خرید و فروش محصولات فلزی، حذف واسطه‌گری و شفاف‌سازی معاملات و تعیین قیمت محصولات در بازاری رقابتی شکل گرفت. در ادامه در سال ۱۳۸۴، شورای عالی بورس تصمیم گرفت که دو بورس فلزات و بورس کشاورزی (که در سال ۱۳۸۳ با همکاری و مساعدت مجریان بورس فلزات کشور تاسیس شده بود) با یکدیگر ادغام کند؛ به این ترتیب بورس کالای ایران در سال ۱۳۸۶ با هدف عرضه و معامله کلیه کالاها در بخش‌های صنعتی، فلزات، کشاورزی، پتروشیمی، مواد معدنی و... تاسیس شد. تمامی معاملات بورس کالای کشور تحت نظارت سازمان بورس انجام می‌شود.
 • الزامات تداوم رونق کنونی

  سعید ترکمان رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران
  وضعیت معاملات محصولات پتروشیمیایی در بورس کالای ایران همبستگی کاملی با حجم تولید داخلی دارد که این مطلب به مرور زمان تقویت شده است. به‌صورت دقیق‌تر پس از تصویب و ابلاغ دستورالعمل مدیریت بازار این محصولات توسط کمیته تخصصی پتروشیمی، کارگروه تنظیم بازار که توسط نهادهای متولی ابلاغ و اجرایی شد، شاهد هستیم که همبستگی حجم تولید داخلی با معاملات بورس کالا با محوریت افزایش انتظاری شفافیت، رشد قابل‌توجهی داشته است. خروجی این موارد به جز حمایت از بخش تولید داخلی، حتی در کشورهای منطقه نیز قابل رهگیری است تا جایی که شاهد رشد سریع قیمت‌ مواد اولیه در کشورهای واردکننده پلیمرها بودیم که شواهد آن در بازار ترکیه به وضوح درحال خودنمایی کردن است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر