آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۱۰۳

 • جایگاه رایزنان اقتصادی

  بهاره چراغی: اغلب کشورهای در حال توسعه که در سال‌های اخیر به قطب‌های تجاری در منطقه تبدیل شده‌اند، از تخصص، کاردانی، ابتکار عمل و تلاش‌های رایزنان بازرگانی خود در خارج بهره‌مند شده‌اند. اما شواهد نشان می‌دهد «فقدان یک درک سیستمی مشترک میان فعالان اقتصادی و سیاستمداران حوزه تجارت بین‌المللی در ایران» کارکرد رایزنان بازرگانی ایرانی را تحت تاثیر قرار داده و آن را از بالندگی بازداشته است. این در حالی است که فعالان اقتصادی برای ارتقای کارآیی و اثربخشی فعالیت‌های خود نیازمند مناسب‌سازی بستر مقرراتی و حقوقی در کشور مقصد هستند و این مناسب‌سازی نیازمند طیف وسیعی از رایزنی‌ها است که از توان و صلاحیت فعالان بخش خصوصی خارج است. «باشگاه اقتصاددانان» در پرونده امروز به بررسی مهم‌ترین نقش رایزنان بازرگانی در کشور پرداخته و مسیر درست تقویت آنها را بررسی کرده است.
 • ساختار دیپلماسی تجاری

  حسین سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق ایران
  سوءتعبیر از نقش رایزنان بازرگانی به‌عنوان عوامل کارسازی مبادلات تجاری میان دو کشور، انحراف خطرناکی در الگوی تقسیم وظایف تخصصی اکوسیستم تجارت بین‌المللی است که اتاق بازرگانی را از انجام ماموریت‌های ذاتی خود بازمی‌دارد.
 • همه ماموریت‌های ممکن

  فریال مستوفی رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران
  رایزن‌های بازرگانی در توسعه و گسترش روابط تجاری میان کشورهای مختلف نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. اولین نکته‌ای که درخصوص رایزن بازرگانی باید عنوان کرد این است که وظیفه اصلی یک رایزن بازرگانی توسعه صادرات کشور خویش است. بدیهی است که یک رایزن بازرگانی نه‌تنها به امور مربوط به تجارت بین‌المللی، صادرات و واردات رسیدگی می‌کند، بلکه به سایر مسائل اقتصادی مرتبط با کشور خویش و کشور میزبان نیز باید توجه داشته باشد.
 • نماینده دولتی یا خصوصی؟

  یلدا راهدار نایب‌رئیس سازمان ملی کارآفرینی
  فلسفه وجودی رایزن بازرگانی جهت دادن به تجارت خارجی بر پایه تراز تجاری مثبت است. هر کشوری که توسعه تجاری را پایه رشد اقتصادی قرار داده است سعی کرده از نقش شخصی که بتواند الگوی تجاری هدفمندی را ترسیم کند بهره ببرد. اما اینکه در کشوری مانند ایران که اقتصاد متکی به نفت دارد و صادرات غیرنفتی با مشکلات متعددی مواجه است تا چه اندازه اقدامات رایزنان به‌ویژه در چند سال اخیر که وضعیت اقتصادی نابسامان بوده است، موثر بود، نیاز به مطالعه و بررسی دارد. محرز است که این نقش در کشور به درستی تعریف نشده یا در جایگاه درست مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
 • انتخاب شرکای شایسته

  عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق تهران
  در عصر حاضر که در مسیر جهانی شدن اقتصاد پیش می‌رویم، نیاز به صادرات و واردات کالاها براى همه کشورها امرى اجتناب‌ناپذیر است؛ چراکه هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایى تمام نیازهای کشور خود را تامین کند و نیاز به تبادل کالا با دیگر کشورها دارد و در این زمینه کشورى که توان صادراتى بالایى داشته باشد، از قدرت اقتصادی بالاترى نسبت به سایر کشورها برخوردار است. بنابراین میزان صادرات هر سرزمینی خود معیاری به‌منظور سنجش قدرت اقتصادی آن کشور است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر