آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۱۰۴

 • بازی بنگاه‌ها در زمین سبز

  راضیه احقاقی: ‌پرداختن به مفهوم مسوولیت اجتماعی شرکتی و مصادیق آن در سال‌های اخیر در کشور رواج پیدا کرده است؛ به‌گونه‌ای‌که امروز این موضوع تبدیل به مفهوم نسبتا رایجی میان بخش قابل‌توجهی از ذی‌نفعان بنگاه‌های اقتصادی شده است که در این بین پرداختن به ورزش و تیم‌های ورزشی نقش بسزایی دارد.
 • کسب‌وکار یا مسوولیت اجتماعی؟

  پدرام سلطانی عضو اتاق بازرگانی ایران
  ورود بنگاه‌های اقتصادی به اجرای فعالیت‌های ورزشی از جمله ایجاد زیرساخت در مناطق کم‌برخوردارتر، حمایت از ورزشکاران بومی، باشگاه‌داری و... و قرار دادن این اقدامات در زمره مسوولیت اجتماعی شرکتی از چند منظر قابل بررسی است که عبارتند از: هدف بنگاه‌ها از انتخاب یک پروژه‌، وجود انتفاع برای بنگاه در میان‌مدت و بلندمدت در صورت عملیاتی شدن پروژه موردنظر، الزام حاکمیت به تعریف یک پروژه مشخص و... . درواقع دانستن هر یک از موارد بیان شده می‌تواند در اظهارنظر نسبت به این دست اقدامات اثرگذار باشد و یک پروژه مشخص را در زمره مسوولیت اجتماعی قرار دهد یا آن را از این لیست خارج و به یک کسب‌وکار جدید برای شرکت تبدیل کند یا بیانگر آن باشد که چنین پروژه‌ای می‌تواند توجه مسوولان را به خود جلب کند.
 • فشارهای محلی بر واحدهای تولیدی

  سعید ترکمان عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران
  مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها مصادیق مختلف و متنوعی دارد که ظرف گذر زمان و با توجه به تغییر نیاز جوامع؛ این مصادیق نیز تغییر کرده است.
 • پول‌پاشی از جیب سهامداران

  حسن فروزان‌فرد عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران
  امروز در دنیا تعریف مشخص و دقیقی از مسوولیت‌پذیری اجتماعی شرکتی به‌وجود آمده به‌گونه‌ای‌که این مفهوم استانداردسازی نیز شده و بنابر این می‌توان برای هرگونه اظهارنظر نسبت به یک فعالیت مشخص، به این استاندارد رجوع کرد و براساس عناوین و چارچوب‌های مشخص شده در آن نظر داد. استاندارد به مفهوم مدیریت دانش بشری بوده و بنابراین احتمال خطای کمی در آن وجود دارد. پس اگر در سطح کشور نیز براساس استاندارهای بین‌المللی پیش برویم، به همگرایی بیشتر و دستاوردهای مشترک بهتر خواهیم رسید. اما متاسفانه در کشور، پیش از آنکه واقعیت‌ها و جزئیات یک مفهوم جدید تبیین شود، سعی می‌شود تا مفهوم مدنظر را به مفهومی از پیش وجود داشته نزدیک کرده و از طریق این‌همانی و ساده‌سازی برای فهم بهتر استفاده شود. اما واقعیت آن است که این ساده‌سازی و این‌همانی مفاهیم پیچیده جدید با مفاهیم قبلی موجود تنها باعث به‌وجود آمدن ملغمه‌ای نادرست می‌شود. چنین روندی در تعریف مسوولیت‌پذیری اجتماعی بنگاهی در کشور و انتقال آن به عموم جامعه نیز رخ داده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر