آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۱۰۲

 • بازگشت به برجام

  احسان آذری‌نیا : آمریکا سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و دولت ترامپ از آن زمان، تحریم‌های فراگیر علیه ایران اعمال کرده است. سیاست اعمال فشار حداکثری بر ایران برای وادار کردن این کشور به مذاکره بر سر توافقی جدید اجرا شده، اما در این مدت، ایران نه‌تنها از مذاکره اجتناب کرده، بلکه برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای خود را دنبال کرده است.
 • همه مجهولات یک معادله

  نهال طوسی منبع: پولیتیکو
  یکی از معدود وعده‌های سفت و سختی که بایدن در دوران مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری، در حوزه سیاست خارجی داده بود بازگشت به پیمان هسته‌ای ایران است، اما آیا بایدن برای عمل به این وعده خود حاضر است تصمیم ترامپ در گنجاندن نام سپاه در لیست تروریستی را لغو کند؟ آیا او حاضر است تحریم‌هایی که علیه بانک‌مرکزی ایران اعمال شده لغو کند و آیا او تحریم‌هایی که علیه برخی ایرانی‌ها، با ادعای تلاش آنها برای مداخله در انتخابات آمریکا، اعمال شده است لغو می‌کند؟
 • جدال بر سر ترتیب زمانی

  یان تالی منبع: وال‌استریت‌ژورنال
  تیم امنیت ملی بایدن معتقد است مسیر تحقق یکی از وعده‌های اصلی رئیس‌جمهوری در حوزه سیاست خارجی یعنی متقاعد کردن ایران به رعایت کامل محتوای پیمان هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و سپس انعقاد پیمانی مکمل با محدودیت‌های بیشتر، راهی پرفراز و نشیب است. دولت جدید آمریکا در نخستین روزهای آغاز کار، برنامه دیپلماتیک خود را آغاز کرده است: دولت بایدن به پیمان آب و هوایی پاریس و سازمان جهانی بهداشت بازگشته و پیمان «استارت جدید» را در زمینه محدود کردن سلاح‌های هسته‌ای با روسیه به امضا رسانده است. اما امید دولت بایدن به متقاعد کردن ایران برای رعایت کامل پیمان هسته‌ای با مانع مواجه است. تحریم‌ها به‌طور بالقوه یک مانع دیپلماتیک محسوب می‌شوند. طبق پیمان هسته‌ای سال ۲۰۱۵، آمریکا پذیرفت برخی تحریم‌ها علیه ایران را لغو و در مقابل ایران برنامه هسته‌ای خود را محدود کند. تحریم‌های جداگانه‌ای که علیه ایران و در ارتباط با تروریسم، توسعه موشک‌های بالستیک و نقض حقوق بشر اعمال شده جزئی از پیمان هسته‌ای نبودند.
 • اولویت‌های بایدن

  ریک گلد استون منبع: نیویورک‌تایمز
  ایران تهدید کرده ماه جاری میلادی دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی را محدود خواهد کرد و بر تولید سوخت هسته‌ای که می‌توان آن را غنی‌سازی کرد و در ساخت سلاح هسته‌ای از آن بهره برد می‌افزاید. این گونه اقدام‌ها که در هفته‌های اخیر انجام شده بخشی از استراتژی بی‌صبری است که ایران برای اعمال فشار بر دولت جدید آمریکا اتخاذ کرده است. بایدن گفته است قصد دارد بسیاری از اقدامات دولت قبلی را معکوس کند و یکی از این اقدامات، خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای ایران است. دشمنان ایران پیمان یاد شده را راهی برای رسیدن این کشور به سلاح هسته‌ای توصیف می‌کنند اما تهران پافشاری می‌کند که برنامه هسته‌ای‌اش صرفا اهداف صلح‌آمیز دارد. ترامپ برای وادار کردن ایران به مذاکره مجدد بر سر پیمان هسته‌ای، از سیاست اعمال فشار حداکثری استفاده کرد. اما ایران از مذاکره مجدد اجتناب کرده و در عوض، پس از خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای، بر فعالیت‌های هسته‌ای خود افزوده است. ایران همچنین برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای خود را دنبال کرده است. ماه دسامبر مجلس ایران قانونی را تصویب کرد که دولت را ملزم می‌کند به شکل مرحله به مرحله از پایبندی خود به پیمان هسته‌ای بکاهد. اما بایدن طی دو هفته اخیر یعنی از زمان استقرار در کاخ‌سفید، هیچ عجله‌ای برای برقراری ارتباط با ایران بر سر پیمان هسته‌ای نشان نداده و به‌نظر می‌رسد او درگیر مسائل دیگری است که از دوران ریاست‌جمهوری ترامپ باقی مانده‌اند. مهار همه‌گیری کرونا و کمک به رونق اقتصاد آمریکا دو موضوع اصلی و دارای اولویت بالا برای دولت بایدن هستند.
 • پلت‌فرم دیپلماسی

  آن گیران منبع: واشنگتن‌پست
  روز جمعه مشاور جدید امنیت ملی آمریکا گفت جو بایدن در پی احیای فوری پیمان هسته‌ای ایران به‌عنوان نخستین قدم برای مقابله با طیفی از تهدیدهایی است که از ایران نشأت می‌گیرد. او به پیش‌شرطی که بایدن بارها بیان کرده ،یعنی اینکه ابتدا ایران باید به تمامی تعهدات خود در پیمان هسته‌ای عمل کند تا تحریم‌ها لغو شود، اشاره‌ای نکرد. سالیوان گفت: «ایران اکنون نسبت به زمانی که ترامپ از پیمان هسته‌ای خارج شد، به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر است و نخستین قدم باید محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر