• آینده بورس‌های جهان

  احسان آذری‌نیا: در پایان نیمه نخست سال‌جاری میلادی هستیم و در ۶ماه اخیر تحولات بزرگ در اقتصاد جهان و بورس‌ها رخ داده است. تداوم برنامه‌های حمایتی بانک‌های مرکزی و دولت‌ها، واکسیناسیون علیه کرونا، رشد شاخص‌های مالی و بازگشایی اقتصادها برخی از مهم‌ترین تحولاتی هستند که در ماه‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم و به‌دلیل همین تغییرات، ضروری است سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی سبد دارایی‌ها خود را مورد بازبینی قرار دهند؛ زیرا روندهایی که در ۱۵ ماه اخیر یعنی دوران اجرای برنامه‌های حمایتی رخ داده، درحال تغییر است.
 • ریسک بزرگ در راه‌ است؟

  گیاکومو باریسون اف‌ایکس امپایر
  با نگاهی به وضعیت شاخص‌های اقتصاد جهان و تخمین‌های جدید، نرخ رشد اقتصادهای بزرگ در سال‌جاری میلادی می‌توان تا اندازه‌ای جهت حرکت بازارهای مالی را تشخیص داد. میراث بحران کرونا برای جهان شامل افزایش شدید بدهی دولت‌ها و کسری بودجه بالاتر است که در اثر اجرای برنامه‌های عظیم حمایتی از سوی دولت‌ها و بانک‌های مرکزی به‌وجود آمده است. با آغاز همه‌گیری، دولت‌ها برنامه‌های ریاضت اقتصادی را که یک‌دهه قبل از بحران اجرا می‌کردند، کنار گذاشته‌اند و به‌جای آن، برنامه‌های انبساطی را در دستور کار خود قرار دادند.
 • صنایع برنده در فضای تورمی

  گروه نویسندگان فوربس
  در چند ماه اخیر نرخ تورم در آمریکا رشد کرده و علت این رشد، میزان بالای نقدینگی در اقتصاد، افزایش تقاضا پس از بازگشایی اقتصاد و محدودیت‌هایی است که در زنجیره تامین پدید آمده است. در پانزده ماه اخیر دولت و بانک‌مرکزی آمریکا هزاران میلیارد دلار نقدینگی به اقتصاد این کشور تزریق کرده‌اند تا به خانوارها و شرکت‌ها کمک کنند، از دوره بحرانی حاصل از همه‌گیری کرونا عبور کنند. از سوی دیگر پس از پایان قرنطینه و تعطیلی اقتصاد، به شکل طبیعی بر مصرف افزوده می‌شود و این درحالی است که همه‌گیری کرونا اختلال‌هایی در زنجیره تامین به‌وجود آورده که رفع آنها زمانبر خواهد بود. به این ترتیب فشارهای رو به بالا بر قیمت‌ها وارد شده و بانک‌مرکزی به این واقعیت اعتراف دارد که نرخ تورم بالاست،‌ اما این نهاد رشد نرخ تورم را یک پدیده زودگذر می‌داند.
 • قیمت سهام منطقی است

  ویلم سلز سی‌ان‌بی‌سی
  بانک اچ‌اس‌بی‌سی معتقد است ترکیبی از چند عامل یعنی رشد بالای اقتصادی، بازدهی مناسب و نرخ‌های پایین بهره سبب خواهد شد، در سه ماه آینده رشد قیمت سهام در بورس‌های بزرگ ادامه پیدا کند. اما این بانک به سرمایه‌گذاران توصیه کرده است از این پس در انتخاب‌های خود دقت بیشتری کنند و بازارها، سهام و بخش‌های مختلف را با وسواس بیشتری انتخاب کنند. این بانک در گزارش چشم‌انداز سه ماه سوم سال جاری میلادی آورده است، با توجه به بازده بالای شرکت‌ها و میزان قابل ملاحظه نقدینگی که در اقتصاد وجود دارد، قیمت بالای سهام غیرمنطقی نیست.
 • چشم‌انداز روشن در نیمه دوم سال

  مایکل براش مارکت واچ
  نتیجه نشست هفته گذشته کمیته سیاستگذاری بانک‌مرکزی آمریکا سبب تعجب و نگرانی سرمایه‌گذاران شد و شاخص‌های بورس آمریکا سقوط کردند. در نشست یاد شده این سیگنال به بازارها ارسال شد که بانک‌مرکزی به‌دنبال کاهش برنامه‌های حمایتی خود یعنی کاستن از میزان خرید اوراق قرضه و افزایش نرخ‌های بهره است. با آنکه هیچ یک از این دو اقدام در آینده نزدیک انجام نخواهد شد، اما سرمایه‌گذاران به این سیگنال واکنش نشان دادند، زیرا در گذشته کاهش برنامه‌های انبساطی بارها سبب توقف رونق اقتصاد و افت بورس شده است. در تک‌تک نشست‌های آینده بانک‌مرکزی، موضوع کاستن از خرید اوراق قرضه بررسی می‌شود و با توجه به داده‌ها از اقتصاد و تغییرات نرخ تورم، زمان احتمالی افزایش نرخ‌های بهره تعیین خواهد شد.
 • انتظارات بخش‌خصوصی از دولت جدید

  بهاره چراغی: فعالان بخش‌خصوصی از دولت سیزدهم چه انتظاراتی دارند؟ برآیند دیدگاه کنشگران اقتصادی نشان می‌دهد اجرای صحیح و کامل قانون بهبود مستمر محیط کسب‌و‌کار در کنار کاهش تصدی‌گری دولت، ارز تک‌نرخی، جلوگیری از رانت و فساد، شفاف‌سازی اطلاعات، اصلاح شیوه قیمت‌گذاری و رفع تحریم‌های خارجی و خود تحریمی‌‌ها از جمله مهم‌ترین مسائلی هستند که دولت آینده باید برای آنها راهکارهایی بیندیشد.
 • رئیس‌جمهوری برای همه مردم

  محسن خلیلی پیشکسوت صنعت ایران
  سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شد و رئیس‌جمهور منتخب از دو ماه آتی کار خود را آغاز خواهد کرد. بی‌شک فرد برگزیده، خود صاحب برنامه مشخصی برای اداره دولت و ارائه راهکارهای متنوع در خصوص مسائل و مشکلات حاد این روزهای میهن عزیزمان است.
 • ابهام‌زدایی در سیاستگذاری

  فریال مستوفی رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران
  اولین موضوعی که قبل از بیان انتظارات از رئیس‌جمهور باید در نظر داشت، این است که رئیس‌جمهور یک فرد است و نباید تمام توقعات معطوف به شخص وی و اقدامات و تصمیمات او باشد؛ علاوه بر این، باید توجه داشت که رئیس‌جمهور در طول مدت ۴ ساله تصدی‌اش نمی‌تواند تمام جنبه‌های اقتصاد یک کشور را زیر و رو کند، به همین دلیل نباید توقع معجزه داشت، ولی آنچه مشخص است این است که عملکرد دولت‌های پیشین، اقتصاد کشور را نه‌تنها بهبود نبخشیده که به عقب رانده، این موضوع را با نگاهی به وضعیت معیشتی مردم، نرخ تورم، فقر، فساد و دیگر مشکلات موجود می‌توان به خوبی دریافت. بنابراین اولین انتظاری که از رئیس‌جمهور می‌توان مطرح کرد این است که از برنامه‌های آرمانی و غیرقابل تحقق پرهیز کند و برنامه‌های خود را با درنظر گرفتن وضعیت موجود و استفاده از تمام ظرفیت‌هایی که در طول دوره تصدی‌اش در اختیار دارد، پیش ببرد.
 • اولویت‌های چهارگانه

  کیوان‌ کاشفی عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران
  انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری برگزار و رئیس دولت جدید تا نزدیک به دو ماه ماه دیگر سکان را به‌دست خواهد گرفت.‌ اما فعالان بخش‌خصوصی از کابینه جدید چه انتظاراتی دارند؟ هم‌اکنون مسائل اقتصادی به چالش اصلی کشور تبدیل شده که تبعات آن زندگی مردم را تحت‌تاثیر قرار داده است و دولت آینده باید حل‌وفصل مسائل اقتصادی را با جدیت پیگیری کند.
 • ارکان استراتژی معدنی

  محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران
  فعالان بخش‌خصوصی انتظار دارند دولت سیزدهم در حوزه صنعت و معدن در سه سطح وزارتی (کلان)، سطح کسب و کار (سطح میانی)، سطح وظیفه‌ای (عملیاتی/ اجرا)، سه نوع استراتژی دقیق و مجزا را پیاده‌سازی کند. استراتژی‌های بخش معدن هم باید در پنج حوزه اصلی و کلان صورت‌بندی و شناسایی شود؛ «محیط کسب و کار»، «توسعه پایدار» (از طریق مدیریت در اجرای دقیق قانون معادن و قوانین مرتبط با آن جهت جذب و حفظ سرمایه‌ها)، «بهره‌وری»، «تامین و پشتیبانی» و «روابط و تعاملات خارجی» که مسلما در جهت بهبود وضعیت هر یک از پارامترها مطالعه و برنامه‌ریزی روی هفت شاخص «سرمایه‌گذاری»، «نظام مدیریت در معادن»، «جهانی‌شدن بخش معدن»، «منابع انسانی»، «فناوری در معادن»، «زیرساخت در معادن» و «توسعه منطقه‌ای» از اهمیت خاصی برخوردار است.
 • فصل داغ مجامع در بورس

  هدیه لطفی: با نزدیک شدن به روزهای پایانی خرداد و شروع ماه جدید، به اوج برگزاری فصل مجامع بورسی نزدیک می‌شویم. در این برهه از زمان سوالی که در میان اهالی بازار سهام مطرح می‌شود این است که مجامع امسال با رونق همراه خواهد بود؟ به مجامع شرکت‌ها بروند و سود‌های نقدی دریافت کنند؟ یا قبل از برگزاری مجمع، اقدام به فروش آن سهم کنند و از سهامداری شرکت مزبور خارج شوند؟
 • تجربه جدید سهامداران عدالت

  سیدفرهنگ حسینی کارشناس ارشد بازار سرمایه
  یکی از مهم‌ترین رخدادهای هر بنگاه‌‌ اقتصادی، برگزاری مجامع سالانه آنها است. در واقع مجامع شرکت‌ها به‌ویژه شرکت‌های فعال در بازار سهام فرصت مناسبی برای ارائه گزارش و عملکرد سالانه شرکت‌ها و همچنین اطلاع از طرح‌های توسعه و اقدامات آتی بنگاه‌ها خواهد بود. در این میان همان‌گونه که اطلاع داریم سال مالی حدود دو سوم شرکت‌های فعال در بازار سرمایه، پایان اسفند است و به این ترتیب شاهد برگزاری مجامع این شرکت‌ها از اواخر فروردین ماه بوده‌ایم. در این صورت باید مجامع آنها تا کمی بیش از یک ماه دیگر برگزار شود. این در حالی است که امسال مجامع شرکت‌ها با شرایط متفاوتی همراه خواهد بود و تغییرات زیادی نسبت به سال‌های گذشته خواهد داشت.
 • محرک‌ جهانی قیمت‌ها

  سیدنیما فاضلی کارشناس ارشد بازارسرمایه
  درحالی این روزها به فصل مجامع نزدیک می‌شویم که شرایط کنونی بازار سهام، انتظار برای برگزاری مجامع پربار را کمرنگ کرده است. در واقع با توجه به نزدیک شدن به فصل مجامع عمومی عادی سالانه شرکت‌های بورسی و با عنایت به رکود هشت‌ماهه‌ بازار سهام، به‌نظر نمی‌رسد که نتیجه تقسیم سودها چندان به تحریک تقاضا در بازار کمک کند. در این راستا باید تاکید داشت، آن چیزی که در شرایط فعلی، بازار سرمایه به آن نیاز دارد و بیشتر از هر ابزاری برای رونق آن موثر است، اعتماد اشخاص حقیقی است.
 • صنایع پیشرو در سود نقدی

  محسن صادقی کارشناس بازار سرمایه
  بازار سرمایه در شرایط گوناگون، رفتارهای متفاوتی را نیز در پیش خواهد گرفت؛ درحالی رونق حاکم بر بازار سرمایه طی نیمه نخست سال ۱۳۹۹، دلیل رشد بالای قیمت‌ها شد و تمرکز سرمایه‌گذاران و تحلیلگران بر ارزش جایگزینی شرکت‌ها، سود نقدی اهمیت کمتری پیدا کرد که این موضوع درحال‌حاضر متفاوت است؛ به‌طوری‌که در شرایط رکودی بازار، مانند آنچه در ماه‌های اخیر شاهد آن هستیم، توجه سرمایه‌گذاران و تحلیلگران به قابلیت سودآوری شرکت‌ها و سیاست تقسیم سود در مجامع جلب می‌شود. به عبارت دقیق تر، به‌دلیل کاهش رشد قیمت‌ها و افزایش ریسک بازار، گرایش تحلیلگران به سرمایه‌گذاری بلندمدت با توجه به مولفه‌های بنیادی و به‌ویژه امکان دریافت سود نقدی معطوف خواهد شد.
 • بهترین منبع تامین مالی

  احسان خاتونی کارشناس بازارسرمایه
  این روزها که بازار سهام در آستانه برگزاری مجامع قرار دارد، جو بازار سرمایه به شدت این مجامع را تحت‌تاثیر قرار داده است. روزگاری بود که مجامع تاثیر مثبت بر بازار سهام داشتند و بورس را تحت‌تاثیر قرار می‌دادند. اما اینک عده‌ای در حال خروج از مجامع هستند. البته این رویه برای تمام نمادها و صنایع فعال در بورس و فرابورس مطرح نیست و نمادهای بزرگ، سودده و DPS محور (میزان سود تقسیمی به ازای هر سهم) مشکلی از بابت تقاضا ندارند. اما پدیده‌ای جدید و کمتر دیده‌شده‌ای در بازار سهام شکل گرفته است؛ شروع این پدیده که مرهون کاهش نقدشوندگی و قفل بودن بخشی از بازار در صف فروش است به عنوان راهکاری جدید برای کاهش قیمت سهام مطرح است. به‌طوری که پدیده مزبور سبب رسیدن قیمت‌ها به سطوح ارزندگی و در نتیجه متعادل شدن نمادها بعد از برگزاری مجامع شده است. به همین دلیل لااقل در بخشی از بازار تمایل کمتری برای شرکت در مجامع وجود دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر