آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۰۶۳

 • حقوق مودیان مالیاتی

  نگار باقری: در دنیای امروز توجه به حقوق بشر و حقوق شهروندی در اکثر کشورهای پیشرفته مورد اهتمام قرار گرفته است. یکی از مواردی که حقوق شهروندی مورد توجه ویژه‌ای قرار می‌گیرد، حقوق مودیان مالیاتی است. با توجه به اختیارات گسترده دستگاه‌های مالیاتی در وصول مالیات، مهم‌ترین بخش حقوق مالیاتی، باید حقوق مودیان آن باشد؛ زیرا یکی از اهداف تصویب قانون مالیات بر درآمد، تامین هزینه‌های عمرانی و رفاهی شهروندان است که بر این اساس درآمدهای ناشی از اخذ مالیات باید در این حوزه‌ها مصرف شود. اما متاسفانه تنها بخش اندکی از این درآمدها صرف امور عمرانی و رفاهی مردم در کشور می‌شود.
 • اعتماد‌سازی دو سویه

  بهزاد خنجرخانی مشاور و کارشناس ارشد مالیاتی
  پرداخت مالیات، تکلیفی است از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی، اما انتظار دریافت خدمات دولتی و رفاهی؛ انتظاری متقابل از سوی آنها در ازای پرداخت مالیات است. وضعیت این توازن در عمل‌ چگونه است؟ آیا با تحقق آن، می‌توان انتظار تحقق اهداف مالیاتی را داشت و در صورت عدم‌حصول بدان؛ می‌توان مالیات‌گریزی و فرار از پرداخت آن‌را‌ منتفی ندانست؟ دولت تا چه حد، خود را متعهد به «رفاه شهروندی» دانسته و در ازای پرداخت مالیات از سوی مردم و شهروندان، نسبت به ارائه خدمات دولتی مناسب و موثر در جهت تامین روزافزون و «نهادینه شده رفاه شهروندی» برمی‌آید؟ یا در صورت عدم‌تحقق این مهم، زمینه قانون‌گریزی و فرارمالیاتی و اخفای درآمدی نیز در عمل‌ فراهم می‌شود‌.
 • ترافیک سنگین در مصوبه‌ها

  رضا شعاعی کارشناس امور مالیاتی
  از سال ۱۳۲۸ که مبحث مالیات‌ستانی در ایران با تصویب قانون مالیات بر درآمد مطرح و به اجرا گذاشته شد، همواره یکی از اهداف این قانون و قانون مالیات‌های مستقیم که برای اولین بار در سال ۱۳۴۵ به اجرا درآمد، تامین هزینه‌های عمرانی و رفاهی شهروندان بود که براساس آن درآمدهای ناشی از اخذ مالیات در این حوزه‌ها مصرف شود.
 • کارآیی یا درآمدزایی؟

  رضا محمدی درویش وند مدرس دانشگاه
  رابرت پاتنام در دسته‌بندی مولفه‌های سرمایه اجتماعی، اعتماد را به‌عنوان بنیادی‌ترین رکن سرمایه اجتماعی برشمرده و نیز تصریح می‌کند چنانچه اعتماد خدشه‌دار شود، منتج به آسیب سایر عرصه‌های مشارکتی نیز می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر