آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۰۹

 • اقتصاد دیجیتال پس از کرونا

  محسن کرمانی: کرونا هر میزان هم که بدی داشت و باعث خسارت و زیان‌های فراوانی به حوزه‌های مختلف اقتصادی شد، برای فعالان حوزه دیجیتال، امری خوش‌یمن بود.
 • دوران جدید شهرهای هوشمند

  نیما پروین معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری منطقه 19
  همه‌گیری کرونا در سراسر جهان، دولت‌های مختلف را برآن داشت تا با بهره‌گیری از ابزارهای متفاوت سیاستی، رشد بیماری را کم کرده و از جان شهروندان خود محافظت کنند. در این بین، کشورهایی هم بودند که در سال‌های اخیر، با سرمایه‌گذاری زیاد، توانسته‌اند شهر هوشمند را به یکی از راهبردهای اولویت‌دار خود بدل کرده و کاربردهای اجرایی آن را به زندگی روزمره مردم عرضه کنند. این کشورها به‌طور متوسط عملکردی بهتر از سایرین در مواجهه با ویروس کرونا داشتند.
 • ارتباط با افکار عمومی

  جمال احمدی مدیر ارتباطات و رسانه کافه بازار
  بعد از گذشت حدودا چهار ماه از شیوع کرونا باید پذیرفت که کرونا دیگر یک متغیر در عرصه روابط‌عمومی نیست، بلکه یک عنصر جدید در طبیعت فعالیت انسان‌ها در زندگی شخصی و کسب‌وکارها است. بحران‌های عمومی نیز بی‌اهمیت به حضور کرونا چه در ایران و چه در دنیا درحال رخ دادن است. فقط از زمان شیوع کرونا، کسب‌وکارهای اینترنتی فشار مضاعفی احساس کرده‌اند. بعضی از این کسب‌وکارها به نابودی کشیده شده‌اند و بعضی دیگر درحال تحمل فشار هجوم کاربران هستند.
 • مداخله دولت‌ها در قواعد بازی

  عمادالدین پاینده تحلیلگر اندیشکده حکمرانی شریف
  مارک زاکربرگ مدیرارشد اجرایی فیس‌بوک هفته گذشته در مصاحبه‌ای اعلام کرد تجربه کار در شرایط کووید-۱۹ او را بر آن داشته ‌است تا طی یک برنامه ۱۰ ساله بیش از ۵۰ درصد از نیروی کار خود (بالغ بر هزار نفر) را برای همیشه دورکار کند. به گفته او چنین تصمیمی در سیلیکون‌ولی ایالات‌متحده (خاستگاه شرکت‌های پیشرو در حوزه فناوری) می‌تواند کاهش هزینه‌های اجرایی، آزادی و انعطاف بیشتر در کار و دسترسی شرکت‌ها به دامنه وسیع‌تری از افراد مستعد و جویای کار را به تدریج به سایر حوزه‌های اقتصاد تسری دهد. هرچند فیس‌بوک و رسانه‌های اجتماعی زیرمجموعه آن(اینستاگرام و واتس‌اپ) به بخشی از اقتصاد دیجیتال تعلق دارند که در دوران کرونا به‌واسطه کاهش ارتباطات حضوری و فیزیکی با اقبال جدی مردم روبه‌رو شد، این موضوع در بسیاری از بخش‌های اقتصاد دیجیتال (به‌جز پلت‌فرم‌های گردشگری، تفریحی/ فرهنگی و حمل‌ونقل برخط) با اندکی تفاوت ساری و جاری بوده است.
 • استارت‌آپ‌ها متحول می‌شوند؟

  ناصر غانم‌زاده مدیرعامل استارت‌آپ نیوُ
  این روزها، استارت‌آپ‌ها بر سر چندراهی‌ بزرگی هستند و در چند ماه پیش رو باید تصمیم‌هایی مهم بگیرند. در یکی، دو سال گذشته فشارهای زیادی به آنها وارد شده و اکنون هم کرونا، دورکاری و دیگر نیروها فشارهای جدیدی به آنها وارد می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر