آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۹۰۸

 • بازگشت قیمت نفت

  احسان آذری‌نیا: در هفته‌های اخیر شاهد رشد قیمت نفت به میزان قابل ملاحظه‌ای بوده‌ایم. اما هنوز هم قیمت‌ها نسبت به ابتدای سال‌جاری میلادی بسیار پایین‌تر هستند. مهم‌ترین عاملی که سبب سقوط قیمت‌ها شد، بحران همه‌گیری ویروس کروناست. از اوایل ماه فوریه کشورهای مختلف برای جلوگیری از شیوع این ویروس، تدابیر فراگیری اتخاذ کردند که تعطیلی اقتصادها و فرمان در خانه ماندن جزو این تدابیر است. یک اثر مستقیم این تدابیر، کاهش شدید مصرف نفت بوده است.
 • ریسک موج دوم کرونا

  میرا سافونگ مارکت واچ
  روز شنبه اوپک و مجموعه کشورهایی که با برنامه کاهش عرضه نفت همراه هستند از جمله روسیه، توافق کردند دوره دو ماهه کاهش ۷/ ۹ میلیون بشکه‌ای عرضه را تا پایان ماه آینده میلادی ادامه دهند و هدف از این اقدام، حفظ ثبات در بازارهای انرژی است. بحران همه‌گیری ویروس کرونا در چند ماه اخیر سبب رکود در بسیاری از اقتصادهای بزرگ شده و از مصرف نفت به‌شدت کاسته، در نتیجه قیمت‌ها به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. روز شنبه در یک کنفرانس ویدئویی، وزرای نفت کشورهای عضو اوپک و کشورهای یاد شده که در مجموع اوپک‌پلاس نامیده می‌شوند بر سر این پیشنهاد توافق کردند تا از مازاد عرضه که سبب افت قیمت‌ها شده بکاهند. میزان کاهش عرضه که از ابتدای ماه گذشته اعمال شده حدود ۱۰ درصد مصرف جهانی نفت است.
 • چهار فاکتور کلیدی

  کیمبرلی آمادئو د بلنس the balance
  اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش چشم‌انداز کوتاه‌مدت بازار نفت، متوسط قیمت جهانی این ماده خام در سال‌جاری و سال آینده را به ترتیب ۳۴ دلار و ۴۸ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرده است. ابتدای سال‌جاری میلادی قیمت هر بشکه نفت آمریکا ۶۱ دلار بود، اما در سه ماه دوم سال‌جاری شاهد افت شدید قیمت‌ها بودیم و در ماه آوریل قیمت قراردادهای فروش آتی این نفت به منفی ۳۷ دلار رسید. در هفته‌های اخیر قیمت‌ها رشد کرده و پیش بینی شده در نیمه دوم امسال متوسط قیمت‌ها ۳۲ دلار خواهد بود. تاثیر کاهش تقاضا با رشد عرضه شدت پیدا کرده است.
 • برای خوش‌بینی زود است؟

  ایرینا اسلاو ایل پرایس
  در چند هفته اخیر قیمت نفت رشد قابل ملاحظه داشته و قیمت نفت آمریکا در ماه گذشته تقریبا ۹۰درصد بالا رفت. این بزرگ‌ترین رشد قیمت نفت پایه آمریکا در تاریخ این صنعت است. طبیعی است که این تحول مثبت برای کسانی که مشتاق رونق در بازار نفت هستند خبری بسیار امیدبخش است اما این پرسش مطرح است که آیا این خوشحالی منطقی است؟ این یک واقعیت است که تقاضا برای نفت درحال افزایش است. از چند هفته پیش روند بازگشایی اقتصادها در آسیا، اروپا و ایالات‌متحده آغاز شده و گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد میزان استفاده از اتومبیل و سفرهای هوایی درحال افزایش است. از سوی دیگر تقاضای چین برای نفت به ۹۰درصد میزان قبل از بحران همه‌گیری ویروس کرونا رسیده و در ایالات‌متحده رشد تقاضای پالایشگاه‌ها سبب افزایش خرید نفت شده است.
 • سمت‌و‌سوی رشد اقتصادی

  گروه نویسندگان بانک جهانی
  همه‌گیری ویروس کرونا با سرعتی نگران‌کننده ادامه پیدا کرده و میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند. تحت‌تاثیر تدابیری که برای مهار این ویروس اتخاذ شده، فعالیت‌های اقتصادی در اکثر اقتصادهای بزرگ تقریبا متوقف شد و تنها مدتی است برخی از این فعالیت‌ها در تعدادی از کشورها از سرگرفته شده است. همزمان با افزایش لطمات جانی، زیان‌های اقتصادی حاصل از این بحران کاملا مشهود بوده و بررسی‌ها نشان می‌دهد لطمات یادشده شدیدترین میزان در چند دهه اخیر است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر