آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۷۰

 • سقوط تاریخی در بازار نفت

  احسان آذری‌نیا: بازار نفت در هفته‌های اخیر دورانی پرآشوب را سپری کرده، زیرا به‌دلیل بحران همه‌گیری ویروس کرونا و تدابیری که از سوی کشورها برای جلوگیری از شیوع این ویروس اتخاذ شده، مصرف نفت و فرآورده‌های آن به شدت کاهش یافته است. پیش‌بینی‌ها حاکی است در سه ماهه کنونی، میزان افت تقاضای جهانی برای نفت حدود ۳۰ میلیون بشکه است و این یعنی کشورهای تولید‌کننده نفت و نیز شرکت‌های نفتی با وضعیتی بسیار نگران‌کننده مواجه هستند.
 • ریسک‌های کوتاه‌مدت

  اوستانس هوانگ سی‌ان‌بی‌سی
  دوشنبه این هفته قیمت نفت آمریکا در یک قرارداد فیوچر برای تحویل در ماه آینده، با کاهش بی‌سابقه به محدوده منفی رسید. این نخستین‌بار در تاریخ این نوع معاملات بود که چنین اتفاقی رخ داد. مهم‌ترین پیام این کاهش، سقوط تقاضا برای نفت در هفته‌های اخیر و فقدان زیرساخت‌های لازم برای ذخیره‌سازی این ماده خام است. بحران کنونی در اقتصاد جهان که در دو ماه اخیر ادامه یافته و بر شدت آن افزوده شده لطمات بزرگ و در برخی موارد بلندمدت به صنعت نفت جهان وارد کرده است.
 • انبارها پر است!

  استنلی رید نیویورک تایمز
  روز دوشنبه رویدادی بسیار عجیب در بازار نفت رخ داد: قیمت‌ها به حدی کاهش یافت که برخی معامله‌گران برای تحویل نفت مجبور شدند به خریداران پول پرداخت کنند. قیمت نفت شاخص آمریکا در پایان معاملات روز دوشنبه با ۵۰ دلار کاهش به منفی ۳۰ دلار رسید و این نخستین بار بود که قیمت نفت منفی شد. این رویداد عجیب حاصل تحولات بزرگ هفته‌های اخیر در بازار نفت است البته وضعیت بازار نفت در روز دوشنبه همچنین نشان‌دهنده شرایط نگران‌کننده صنعت نفت در دوران بحران همه‌گیری ویروس کروناست. تقاضا برای نفت به شدت کاهش یافته و این در حالی است که عربستان، روسیه و دیگر تولیدکنندگان در ائتلاف اوپک پلاس بر سر کاستن از عرضه توافق کرده‌اند.
 • برندگان بحران بزرگ

  تسوتانا پاراسکووا اویل پرایس
  به‌رغم توافق اخیر اوپک پلاس و چند کشور دیگر برای کاستن از عرضه نفت به‌دلیل افت شدید تقاضای جهانی برای این ماده خام، شاهد کاهش شدید ظرفیت ذخیره نفت در کشورهای مختلف به‌ویژه آمریکا هستیم. بحران همه‌گیری ویروس کرونا باعث شده بسیاری از کشورها به‌خصوص مصرف‌کنندگان بزرگ نفت تدابیر محدود‌کننده‌ای برای فعالیت‌های اقتصادی اتخاذ کنند و نتیجه طبیعی اجرای این تدابیر که مشخص نیست تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد، افت قابل‌ملاحظه مصرف نفت و فرآورده‌های آن است. از ابتدای ماه آینده میلادی اوپک و چند کشور دیگر از جمله روسیه که ائتلاف اوپک پلاس را تشکیل می‌دهند تولید نفت خود را روزانه حدود ۱۰ میلیون بشکه کاهش می‌دهند.
 • عملیات فریب در کاهش عرضه

  مت ایگان سی‌ان‌ان
  چندی پیش ترامپ به‌خاطر کمک به حصول توافق بین روسیه و عربستان بر سر کاهش قابل‌ملاحظه عرضه نفت احساس پیروزی می‌کرد. اعضای اوپک پلاس در مذاکرات اخیر توافق کردند عرضه نفت را از ابتدای ماه جدید میلادی ۷/ ۹ میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا قیمت‌ها حمایت شود. اما این توافق موجب واکنش مثبت بازارهای مالی نشد. ترامپ در یک توییت نوشته بود: «صدها هزار شغل را در بخش انرژی آمریکا نجات خواهیم داد. مایلم به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و بن سلمان تبریک بگویم و از آنها تشکر کنم.» اما روز بعد از توافق یاد شده قیمت نفت نه‌تنها افزایش نیافت بلکه پایین آمد و در محدوده پایین‌ترین میزان در ۱۸ سال قبل قرار گرفت. همچنین قیمت سهام شرکت‌های انرژی در شاخص استاندارداند پورز به میزان قابل‌ملاحظه‌ای کاهش یافت طوری که افت آنها نسبت به ابتدای سال به ۴۳ درصد رسید.

بیشتر