آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۷۱

 • کرونا با لنز اقتصاد رفتاری

  محسن کرمانی: کرونا تمام جنبه‌های زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. شاید به راحتی می‌توان گفت که کاری نیست که برای آینده برنامه‌ریزی کنیم و متغیر کرونا را در آن لحاظ نکنیم. اما مساله مهمی که باید به آن دقت کرد این است که چه مقدار از نگرانی‌ها و دل‌مشغولی ما درخصوص این ویروس واقعی است؟ بدیهی است که محاسبه مقدار خطا برای به‌دست آوردن نتیجه مطلوب حیاتی است. پس باید بدانیم چه میزان از واکنش‌های ما در شرایط پیش آمده درست است.
 • خطاهای شناختی در انتخاب‌های فردی

  ایلیار حیدری دکترای اقتصاد خانوار و مصرف‌کننده، دانشگاه جورجیا
  در حال حاضر کشور عزیزمان تحت تاثیر شوک ویروس کرونا در شرایطی بحرانی به سر می‌برد. طبیعی است چنین تکانه‌ای بخش‌های مختلف اقتصاد ایران را متاثر کند. نمود بارز این تاثیرپذیری را شاید بتوان در رفتار روزمره افراد جامعه به‌عنوان کوچک‌ترین واحد تصمیم‌گیر مشاهده کرد. قفسه‌های خالی برخی فروشگاه‌ها، خرید بیش از حد نیاز اقلام ضروری و حتی غیرضروری، بی‌توجهی به توصیه‌های کارشناسان و حتی اضطراب مفرط، همه نمونه‌هایی از رفتارهای غیرمتعارف و البته رایج این روزهای شهروندان ایرانی به حساب می‌آیند.
 • کمپین انگلیسی ویروس‌ زدایی

  امیرمحمد تهمتن پژوهشگر اقتصاد رفتاری و سیاست‌گذاری
  در حال حاضر شاهد رشد سریع ویروس کرونا در سراسر جهان از جمله کشورمان هستیم؛ به‌طوری‌که طبق آخرین آمار رسمی، تعداد مبتلایان به این ویروس در ایران به مرز ۶۵ هزار نفر رسیده است. با این حال، کشورهای دنیا با راهبردهای مختلفی به مبارزه با انتشار این بیماری پرداخته‌اند.
 • طراحی نظام‌های انگیزشی

  زهرا موسوی پژوهشگر اقتصاد رفتاری
  در حال حاضر، تقریبا همه مردم دنیا در حال مبارزه با کووید- ۱۹ هستند. اغلب رویکردهای موجود برای کاهش سرعت انتقال، رفتاری هستند: شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، استفاده از دستمال کاغذی در هنگام عطسه و سرفه یا فاصله‌گذاری اجتماعی. تاکنون، از تکنیک‌های اقتصاد رفتاری برای ترغیب مردم به انجام رفتارهای پیش‌گفته در بافت‌های مختلف، به‌ویژه در محیط‌های فقیرتری که به‌طور خاص تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته‌اند، استفاده شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر