آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۶۹

 • بسته‌های حمایتی در کسب‌وکار

  بهاره چراغی: کرونا چند ماهی است تمام معادلات اقتصادی را در بسیاری از کشورهای دنیا برهم ریخته است. بنگاه‌های اقتصادی و کسب‌وکارها یکی از پازل‌های مهم اقتصاد کشورها محسوب می‌شوند که با شیوع کووید- ۱۹ با زیان‌ها و خسارات شدیدی مواجه شدند.
 • نگاه ویژه به صادرات

  فریال مستوفی رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران
  بحران اپیدمی کرونا اکنون دیگر جهانی شده و با چشم‌اندازی نامشخص همچنان در حال آسیب زدن به جان انسان‌ها است و اقتصاد جهان و کشورها را به شدت تحت‌تاثیر قرار داده است. پیش‌بینی می‌شود در سال جاری رشد اقتصادی در بسیاری از کشورها منفی و با رکودی بی‌سابقه مواجه شود. صندوق بین‌المللی پول (IMF)، پیش‌بینی کرده است رشد اقتصادی جهان در سال جاری (۲۰۲۰) کاهش یافته و به منفی ۳ درصد برسد. طبق برآوردها، این رکود بزرگ‌ترین و بدترین رکود از زمان رکود بزرگ سال ۱۹۲۹ به‌شمار می‌رود؛ رکودی که به‌مراتب بدتر از بحران مالی ۲۰۰۹ خواهد بود و همان‌گونه که اخیرا شاهد بودیم به‌رغم توافق انجام شده برای کاهش تولید نفت، قیمت رشد چندانی نداشت، زیرا تقاضا به علت توقف فعالیت بسیاری از بنگاه‌ها کاهش پیدا کرده است.
 • تشویق با ابزار مالیاتی

  غلامحسین جمیلی عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران
  سخن را از این نقطه آغاز می‌کنم که کرونا عامل شکست کسب‌وکارها در جهان نشد؛ چراکه بسیاری از کسب‌وکارهای سودده با شیوع این ویروس نه‌تنها به تعطیلی کشیده نشدند، بلکه بسترهای جدیدی از درآمدزایی را در قواره تجارت خود آزمایش کردند. از فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای و کسب‌وکارهای خانگی گرفته تا شبکه‌های آموزشی همه در این دوران، از قدرت نفوذ دنیای مجازی در فعالیت‌های خود بهره بردند. درمورد فضای کشور، شاهد هستیم کسب‌وکاری که ماه‌ها یا سال‌ها در معطلی راه‌اندازی وب‌سایت فروش و سبد خرید مجازی خود بوده است، در یک حرکت جهشی توانست از سد محدودیت‌ها عبور کند. حال بحث حمایت‌ها و تضامین دولت مطرح می‌شود. نمی‌توان گفت دولت محترم حمایت نکرد یا بقای کسب‌و کار‌ها مدخل توجه دولت قرار نگرفته است، اما با چند مثال ساده، بگذارید کمی بیشتر این بحث را کارشناسی کنیم.
 • حفظ زنجیره تامین

  علیرضا کلاهی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق تهران
  یک ویروس به سادگی و در طول چند ماه تمام معادلات اقتصادی را در همه کشورهای دنیا به‌هم‌ریخته است. در چهار سوی دنیا کسب‌وکارها زیر سایه سنگین اپیدمی کووید- ۱۹ در بلاتکلیفی و تعطیلی فرو رفته‌اند و عملا اطلاع درستی از بازگشت به شرایط عادی ندارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر