آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۸۶۸

 • واگذاری یک ابرهلدینگ

  هدیه لطفی: بورس این روزها، شرایط مثبت و رکوردهای زیادی را جابه‌جا می‌کند. در این میان شاخص کل بورس با ثبت بازدهی ۶/ ۳۴ درصدی، بهترین فروردین تاریخ بازار سهام را در سال جاری به ثبت رساند.
 • طلسم شرکت‌های بزرگ می‌شکند؟

  علیرضا ابراهیم‌پور کارشناس بازار سرمایه
  در یک اقتصاد دولتی هرچه از بخش دولتی اقتصاد کاسته شده و بر بخش خصوصی اقتصاد افزوده شود، به همان میزان بر پویایی و کارآیی منابع ملی افزوده خواهد شد. بنابراین از منظر اقتصاد کلان این وضعیت اتفاقی مثبت و ارزش‌آفرین قلمداد می‌شود.
 • ارزش‌گذاری به سه روش

  سلمان خادم المله کارشناس بازار سرمایه
  سهام شستا بالاخره در بورس عرضه شد. عرضه سهام شستا در بورس انصافا کار بزرگی بود. به‌رغم همه زحماتی که در دهه‌های گذشته در شستا کشیده شده بود، از منظر عموم، شستا شبیه به یک تاریکخانه بود. نه داده‌ای! نه اطلاعاتی! نه حرفی! نه شفافیتی.
 • آرزوهای بورسی شدن «شستا»

  امیرمهدی صبایی تحلیلگر بازار سرمایه
  بازار سرمایه در آخرین روز هفته کاری گذشته پذیرای ورود شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) بود. در این عرضه شاهد ورود یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها به بورس بودیم که در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزایای این امر پرداخته شده است.
 • نور در تاریک‌خانه

  حمیدرضا هوشیاری کارشناس بازار سرمایه
  ورود شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی به بورس علاوه‌بر تمام مزیت‌هایی که برای اقتصاد کشور دارد، پلی است به سوی شفافیت و رسیدن به ‌اتاق شیشه‌ای. در سال‌ها و سنوات گذشته، دیدگاه عامه مردم نسبت به شستا نوعی تاریکخانه بود که شاید کمتر کسی از بیرون این مجموعه می‌توانست، شناخت درستی نسبت به وسعت و جزئیات آن به‌دست آورد. با این حال شاهد آن هستیم که این مهم سرانجام محقق شد و فواید و محسنات آن شامل کل اقتصاد کشور خواهد شد.
 • رعایت اصول حاکمیت شرکتی

  رضا توسلی عضو هیات مدیره مجمع کارگران استان تهران
  با درج و عرضه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در بورس، شاهد تاراج دارایی‌های کارگران با عنوان عرضه اولیه یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های کارگری کشور بودیم. در این خصوص لازم به ذکر است توصیه رئیس قوه مقننه را با دقت و صدای رسا در جامعه طنین‌انداز کرد که فرمود: دارایی‌های سازمان تامین اجتماعی متعلق به کارگران است، نه دولت. همانطور که بر کسی پوشیده نیست، مجددا باید یادآوری کرد که در اصول مدیریت مالی اول وصول مطالبات اهمیت دارد، بعد فروش دارایی‌ها و کاهش مالکیت کارگران. در همین راستا باید تاکید کرد مدیران راهبردی و تصمیم‌سازان سازمان تامین اجتماعی در اجرای قوانین و ابلاغی سازمان بورس که با هدف شفاف‌سازی همگانی از ابتدای سال ۱۳۹۹ لازم‌الاجرا اعلام شده، الزام برای رعایت حاکمیت شرکتی در شرکت‌های بورسی داشته باشند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر