آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۵۳

 • آینده بازارها

  شهاب‌الدین رحیمی: تلاطم در بازار‌ها از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ تاکنون اقتصاد ایران را همراهی می‌کند. بازار دارایی‌ها به‌خصوص بازار ارز و طلا در بی‌ثباتی‌های به‌وجود آمده سردمدار بودند و چشم همه بازار‌ها به این دو دوخته شده بود. البته بازار مسکن به‌دلیل خاستگاه فعالان این عرصه، از همان ابتدای نیمه دوم سال ۱۳۹۶ حرکت خود را آغاز کرد و تا پایان سال ۱۳۹۶ رشد قیمت‌ها در بازار مسکن بیش از رشد قیمت در سایر دارایی‌ها بود.
 • استمرار رکود در مسکن

  حمید یاری /کارشناس اقتصادی
  بازار مسکن ایران همواره دارای نوسانات قیمتی و معاملاتی است و این سیکل‌ها به‌دلیل ویژگی‌های بازار مسکن در بازه زمانی طولانی‌تری از بازارهای دیگر به تعادل می‌رسند، بنابراین بعد از هر شوک قیمتی بازار مسکن، مدت زمانی طول می‌کشد تا بازار به تعادل خود برسد. بعد از رکود طولانی‌مدت بازار مسکن که از تابستان ۹۲ تا پاییز ۹۶ طول کشید، بازار مسکن تهران وارد دوره رونق معاملاتی همراه با افزایش قیمت شد و شوک‌های ارزی ابتدای سال ۹۷ نیز باعث شد افزایش قیمت شدیدتر باشد که این افزایش تا ابتدای تابستان ۹۸ ادامه یافت.
 • طلا افت می‌کند؟

  محمد ماهیدشتی/ تحلیلگر بازار دارایی
  قیمت طلا به ریال تحت‌تاثیر عوامل متفاوتی است. کاربرد اقتصادی طلا استفاده به عنوان یک نوع پول است؛ اگر حجم پول‌های جهان زیاد شود، اما از آنها به همان مقداری که زیاد شده‌اند، برای خرید کالاها و خدمات استفاده نشود، ارزش طلا زیاد می‌شود. اگر کاهش ارزش در پول‌هایی غیر از ریال اتفاق بیفتد، ارزش طلا و ریال هر دو افزایش می‌یابد. اینکه در شرایط مذکور، قیمت طلا به ریال چقدر باشد، بستگی به قیمت طلا و ریال هر کدام در مقابل پول بین‌المللی (دلار آمریکا) دارد.
 • آخرین پناهگاه نقدینگی

  علی صادقین / تحلیلگر بورس
  پس از یک دوره رشد قابل ملاحظه طی دو سال گذشته برای بازار سرمایه که منتج به رشد بیش از سه‌برابری شاخص کل بورس شد اکنون این سوال مطرح شده است که روند آتی این بازار در چه سمت و سویی حرکت خواهد کرد؟ برای پاسخ به سوال بالا نیازمند شناسایی مجموعه‌ای از عوامل خرد و کلان اقتصادی هستیم که در ادوار مختلف سبب رشد، ثبات یا افت بازار شده است.بر مبنای این عوامل و وزن هر کدام می‌توان تا حدودی روند آتی بازار را پیش‌بینی کرد.
 • ارز در مسیر بلندمدت

  میثم رادپور/ کارشناس اقتصادی
  با بررسی تاریخی جهش ارز در سال ۹۷ و تبعات آن، باید گفت که از اواخر سال ۹۶، جنب و جوش‌های بازار ارز شروع شد. عمده عواملی که باعث شروع این جهش ارزی بود را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. سیاست تثبیت نرخ ارز برای سال‌های متوالی و مسائل سیاسی خصوصا خروج آمریکا از برجام که از مهم‌ترین عوامل تحریک بازار ارز بودند. در سال ۹۷ قیمت ارز یک روند با شیب صعودی داشت که دارای نوساناتی نیز بود، ولی در نهایت قیمت به ۲۰ هزار تومان رسید. البته در آخر سال ۹۷ کاهش جدی داشت و اکنون نیز بین ۱۱الی ۱۲ هزار تومان نوسان می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر