آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۵۴

 • ریسک‌های اقتصادی در ۲۰۲۰

  احسان آذری‌نیا: در آستانه سال جدید میلادی هستیم و نهادهای تحلیلگر و سازمان‌های بین‌المللی به بررسی شرایط اقتصاد جهان در سال جاری و افق آن پرداخته‌اند. به‌ویژه ریسک‌هایی که اقتصاد جهان را تهدید می‌کنند مورد توجه قرار دارد.در دو فصل اخیر شدت یافتن تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا، بحران بر سر جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا و کاهش نرخ رشد اقتصاد چین مهم‌ترین ریسک‌هایی بوده‌اند که سبب ضعف در اقتصاد جهان شده‌اند و موضوع نگران‌کننده این است که ریسک‌های یاد شده پایدار هستند و به احتمال زیاد سال آینده نیز اقتصاد جهان درگیر آنها خواهد بود.
 • جنگ در دو سوی آتلانتیک

  یون لی/ سی‌ان‌بی‌سی
  در هفته‌های اخیر شاخص‌های مالی در برخی بورس‌های بزرگ جهان، به‌ویژه بورس آمریکا، رشد چشمگیری داشته‌اند و در آمریکا رکوردهای جدیدی ثبت شده است. اما این به آن معنا نیست که ریسک‌ها و تهدیدها از میان رفته یا کاهش یافته‌اند. برعکس شاهد تداوم وضعیت‌های نگران کننده و پدید آمدن تهدیدهای جدید هستیم. اقتصاددان دویچه بانک هفته گذشته فهرستی از ریسک‌ها که سال آینده اقتصاد جهان را تهدید خواهند کرد ارائه کرد. در صدر این فهرست رشد مداوم نابرابری‌های درآمدی و ثروت در اقتصادهای بزرگ و کوچک قرار دارد. این روند زمینه‌ساز تغییر دیدگاه رای دهندگان و نیز ناآرامی‌های سیاسی است و تبعاتی برای اقتصادها دارد. در ایالات متحده دو نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده، یعنی خانم الیزابت وارن و آقای برنی سندرز، خواهان افزایش مالیات ثروتمندان برای کاهش شکاف ثروت در جامعه این کشور شده‌اند. در جایگاه دوم و سوم فهرست ریسک‌ها، ابهام درباره سرنوشت فاز نخست توافق تجاری چین و آمریکا و تداوم جنگ تعرفه‌ای بین این دو کشور قرار دارد.
 • پنج نگرانی بزرگ

  دونا بوراک/ سی‌ان‌ان
  در ماه‌های اخیر انتشار گزارش‌های نگران‌کننده از اقتصادهای بزرگ و سیاست‌های تجاری آمریکا در قبال چین سبب نگرانی سرمایه‌گذاران درباره بروز رکود در اقتصاد جهان شده است. در حال حاضر وضعیت اقتصاد آمریکا بهتر از دیگر اقتصادهای توسعه‌یافته است و میزان بالای مصرف خانوارها سبب تداوم طولانی‌ترین دوره رشد اقتصادی این کشور شده است. امسال به‌رغم ضعف سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و کاهش فعالیت‌ها در بخش تولید کارخانه‌ای، یازدهمین سال رشد پیوسته اقتصاد آمریکاست. در دو سال اخیر شاخص‌های مالی در بورس آمریکا به ارقام بی‌سابقه‌ای افزایش یافته‌اند، نرخ بیکاری به پایین‌ترین میزان در پنج دهه اخیر رسیده و سطح دستمزد بالا رفته است. اما واقعیت این است که بروز نشانه‌های ضعف باید جدی گرفته شود و نیز اقداماتی برای افزایش اعتماد شرکت‌ها، مصرف‌‌کنندگان و سرمایه‌گذاری انجام شود.
 • اژدها خاموش می‌شود؟

  پل هانون/ وال استریت ژورنال
  نشانه‌ها از بهبود شرایط اقتصاد جهان اندک است و داده‌های جدید از اقتصاد چین نشان می‌دهد کاهش نرخ رشد ادامه یافته است. همچنین اقتصاد آلمان و ژاپن در حال نزدیک شدن به رکود است. تداوم مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا بر سر اختلافات و نمایان شدن برخی نشانه‌ها از جدایی برنامه‌ریزی‌شده انگلستان از اتحادیه اروپا سبب شده احتمال کاهش شدید نرخ رشد اقتصاد جهان کمتر شود، اما داده‌های جدید از اقتصادهای بزرگ و ضعف در سیستم تجارت جهانی که حاصل عوامل گوناگون است اجازه نمی‌دهد نگاه مثبتی به وضعیت اقتصاد جهان در سال آینده میلادی داشته باشیم.
 • اختلال پوپولیست‌ها در تجارت

  تام اورلیک / بلومبرگ
  ۲۰ سال پیش حجم اقتصاد چین یک دهم اقتصاد آمریکا بود، اما امسال اندازه آن دو سوم اقتصاد آمریکاست و تا سال ۲۰۳۰ اگر همین مسیر طی شود، اقتصاد چین ۱۰ درصد بزرگ‌تر از اقتصاد آمریکا خواهد بود. همچنین هند با پشت‌سر گذاشتن آلمان و ژاپن به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل خواهد شد و اقتصاد ویتنام در بین ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان قرار خواهد گرفت. اما نیروهای اختلال‌آفرین در سراسر اقتصاد جهان در حال اثرگذاری هستند. رژیم‌های پوپولیست به قوانین تجارت و اقتصاد پشت کرده‌اند، حمایت‌گرایی در برابر جریان‌های تجاری مانع پدید آورده است و اتوماسیون و اقتصاد دیجیتال در حال بالا بردن بهره‌وری در برخی کشورها و از میان بردن منابع برتری در برخی دیگر از کشورها هستند. تغییرات آب و هوایی خطری بسیار بزرگ است که تمام جهان در معرض آن قرار گرفته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر