آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۲۳

 • اتحادیه اوراسیا

  از ابتدای سال ۲۰۱۵ اتحادیه اقتصادی اوراسیا رسما فعالیت خود را آغاز کرده و در سال‌های اخیر پیشرفت‌هایی در حوزه‌های مختلف صورت گرفته است. در ابتدا سه کشور یعنی روسیه، بلاروس و قزاقستان توافق‌نامه شکل‌گیری این اتحادیه را امضا کردند و پس از مدتی ارمنستان و قرقیزستان به این اتحادیه پیوستند. تولید ناخالص داخلی این کشورها در مجموع ۱۸۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است. شکل‌گیری این اتحادیه در واقع در ادامه روند منطقه‌گرایی است که سال هاست آغاز شده و بر گستردگی آن افزوده خواهد شد. کشورهای حاضر در یک منطقه به دلایل مختلف از جمله ویژگی‌های مشترک فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و... تصمیم می‌گیرند با ایجاد اتحادیه اقتصادی مسیر رونق را سریع‌تر بپیمایند.
 • رقیب جدید یورو؟

  رفی الیوت/ آرمنین ویکلی
  نشست اخیر رهبران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا از جنبه‌های مختلف اهمیت دارد. در نشست امسال ۱۹ موضوع مورد توجه قرار گرفت که در بین آنها می‌توان به افزایش روابط اقتصادی، تسهیل مبادلات تجاری، اصلاح قوانین داخلی هر کشور برای زمینه سازی‌های لازم، ایجاد یک بازار مشترک انرژی، استانداردسازی قیمت‌گذاری برای گاز طبیعی، حل مشکلات بودجه‌ای و امضای توافق‌نامه تجارت آزاد با سنگاپور را نام برد.
 • اهداف و تهدیدات مشترک

  پیوتر دوتکیویتس/ والدای کلوپ
  سال‌جاری میلادی سازمان تجارت جهانی فهرستی از ۴۷۲ توافق‌نامه تجاری منطقه‌ای منتشر کرد و بیش از نیمی از این توافق‌نامه‌ها چندجانبه هستند. شبکه به‌وجود آمده از این توافق‌نامه‌های تجاری نشان می‌دهد دوران جدید منطقه‌گرایی آغاز شده است. منطقه‌گرایی جدید، اغلب در ۴ چارچوب مجزا در روند دگرگونی سیستم جهانی تجارت توصیف می‌شود. نخستین چارچوب، پایان جنگ سرد و تبعات اقتصادی منطقه‌ای و جهانی آن است. دومین چارچوب، افول هژمونی جهانی آمریکاست. ایالات‌متحده در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ از تعدادی توافق‌نامه تجاری منطقه‌ای خارج شده یا تغییراتی در آنها به‌وجود آورده و اثرگذاری این کشور کاهش یافته است. سومین چارچوب تغییر تدریجی پیمان‌های تجاری منطقه‌ای از جمله اتحادیه اروپا و توافق‌نامه تجارت آزاد آمریکای‌شمالی است. البته این بلوک‌ها هم منطقه‌ای هستند و هم بین‌المللی و نیز باید به این واقعیت اشاره کرد که مبنای بلوک‌های منطقه‌ای، حذف محدودیت‌های تجاری و تلاش برای اعمال فشار از طریق اقدام هماهنگ اعضای بلوک است.
 • سیگنال پوتین به غرب

  نیل مک فرکوهار/ نیویورک تایمز
  اواسط سال ۲۰۱۴ روسیه، قزاقستان و بلاروس رسما توافق‌نامه‌ای را امضا کردند که طبق آن یک اتحادیه اقتصادی محدود شکل گرفت و با آنکه اوکراین در این اتحادیه حضور ندارد، اما می‌توان گفت شکل‌گیری اتحادیه اقتصادی اوراسیا نقطه آغاز برنامه ولادیمیر پوتین برای تبدیل روسیه به قدرت اقتصادی در سطح بین‌المللی است. پوتین در آن تاریخ در سخنان خود گفت: «امروز ما در حال ایجاد یک مرکز قدرتمند و جذاب برای توسعه اقتصادی یک بازار منطقه‌ای بزرگ هستیم که ۱۷۰ میلیون نفر را متحد می‌کند.» او در سخنان خود به منابع انرژی سه کشور، نیروی کار و میراث فرهنگی آنها اشاره کرد و گفت این گروه که رسما اتحادیه اقتصادی اوراسیا نامیده می‌شود، پتانسیل ایجاد یک هاب حمل و نقل را که آسیا را به اروپا متصل می‌کند دارد.
 • دوران جدید منطقه‌گرایی

  ریهاردز کولس /شورای آتلانتیک
  در سال‌های اخیر همزمان با کاهش اعتماد مردم به دولت‌ها و سیاستمداران، جوامع دموکراتیک بیش از پیش دچار چنددستگی سیاسی، فرهنگی و زبانی شده‌اند و این روندی رو به رشد است، اما منطقه‌گرایی می‌تواند نیروی لازم برای مقابله با این روند باشد. اتحادیه اروپا بهترین نمونه برای این ادعاست. طی شش دهه اخیر، اروپا دو تغییر سیاسی بزرگ را از سر گذرانده است به این معنا که همزمان با افزایش قوانین و نهادهای فراملی در این قاره، بر اهمیت حاکمیت منطقه‌ای و محلی در داخل اعضای اتحادیه اروپا افزوده شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر