آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۲۱

 • تازه واردان بورس

  رکوردشکنی‌های پی‌در‌پی شاخص کل بورس، ثبت آمارهای جدید در ارزش معاملات خُرد روزانه و رشد قیمت سهام مبادله شده در بازار سهام از یکسو و همچنین رکود حاکم در بازارهای موازی سبب شده تا این روزها شاهد حرکت موج بزرگی از سرمایه‌گذاران به‌سوی بازار سهام باشیم. امری که ورود نقدینگی جدید و پول‌های تازه به بورس را به‌دنبال داشته است.
 • ریسک سنجی سرمایه‌گذاران

  موسی احمدی /مدرس دانشگاه و تحلیلگر بازارهای مالی
  نگاهی به روند موجود در بازار سرمایه به خصوص در یک‌سال و نیم اخیر نشان می‌دهد که نماگر اصلی بازار سرمایه در این مدت رشد چند برابری را به خود دیده است. این در حالی است که ما شاهد رکود نسبی در بازارهای موازی هستیم و این موضوع بر جذابیت ورود سرمایه‌گذاران خرد به این بازار افزوده است. همین موضوع باعث شده در برخی مواعد زمانی شاهد ورود سرمایه‌های خرد بسیاری به بازار سرمایه به‌خصوص در سه ماه اول سال جاری به امید کسب بازده‌های بالا باشیم. اما در این میان، با این سوال از سوی سرمایه‌گذاران خرد مواجهیم که آیا روند بازده‌آفرینی بازار سرمایه که به دلایل مختلف از جمله جبران افزایش نرخ ارز در ارزش دارایی‌های شرکت، گزارش‌های عملکرد دوره‌ای شرکت‌ها، تجدید ارزیابی دارایی‌ها و ارزش جایگزینی شرکت‌ها و سایر اخبار مثبت درخصوص بخش‌های اقتصادی و بورس تاکنون رخ داده است، ادامه خواهد داشت یا اینکه خیل اخبار منتشره درخصوص توقف بخش عمده‌ای از درآمدهای صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی کشور، تحریم‌های اقتصادی، پیش‌بینی رشد منفی اقتصادی در آینده و رشد برخی شاخص‌های اقتصاد کلان ممکن است در آینده نزدیک این بازار را نیز متاثر کرده و روند نزولی یا اصلاح سنگین سهم‌ها را در پی داشته باشد.
 • تنوع بخشی در ابزارهای مالی

  سیدرضا علوی /کارشناس بازار سرمایه
  برای شناخت یکی از بزرگ‌ترین تهدیدات در حوزه اقتصاد، لازم نیست که شما یک اقتصاددان باشید. به‌عبارت دقیق‌تر در سال‌های اخیر کسانی که حتی مقاله‌های اقتصادی را تورق کرده بودند، می‌توانستند دریابند که به‌زودی بهمنی راه می‌افتد و هر آنچه در مسیرش باشد را، تغییر شکل می‌دهد. اما هشدارهای فریادگونه اقتصادیون به سیاسیونی که در عمل اقتصاد را به‌عنوان یکی از شاخه‌های علوم قبول ندارند، نیز بی‌تاثیر بود تا این بمب ساعتی هر روز پیچیده‌تر از گذشته، امروزه با حجمی بالغ بر بیش از یک هزار و هفتصد هزار میلیارد تومان، مانند ارثیه‌ای نحس و ناخواسته از دولتی به دولت دیگر منتقل شود.
 • ارتقای تحلیلگری در بازار

  یاسر قاسمی/ کارشناس بازار سرمایه
  از ابتدای سال ۹۸ شاهد تشکیل جوی مثبت در بازار سهام و رکوردشکنی‌های پیاپی شاخص کل بورس هستیم. به‌طوری‌که بازار سهام توانسته از دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری سبقت گیرد و صدرنشین بازارهای موازی شود. رکود بازارهای رقیب از مهم‌ترین عواملی است که در نیمه نخست سال موجب ورود جریان نقدینگی به سمت بازار سرمایه شد. رشد شتابنده نقدینگی در کشور که متعاقب افزایش نرخ ارز و تورم در کشور به وجود آمده است، بر کسی پوشیده نیست.
 • رکورد ۱۳ میلیونی کدهای سهامداری

  بهنام بهزادفر /مدیر آموزش و فرهنگ‌سازی شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس
  بازار سرمایه در هر کشوری با توجه به قدرت ناشران در تولید و ارائه خدمات مداوم، عموما بازدهی بالاتری نسبت به سایر بازارهای موازی خود دارد. این بازدهی‌ها در بازه‌های زمانی بلندمدت به‌صورت قطعی و در بازه زمانی کوتاه‌مدت بارها در داخل و خارج از کشور تایید و تکرار شده است. به‌عنوان مثال بورس تهران در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۸ بازدهی مناسب ۷۵ درصدی را کسب کرده به‌گونه‌ای که در مقام مقایسه، مسکن با کاهش حجم معاملات و عدم نقدشوندگی بازدهی حدودا ۱۵ درصدی داشت، سکه بهار آزادی حدودا ۱۳ درصد و دلار ۱۱ درصد کاهش قیمت داشتند، بانک و ابزارهای درآمد ثابت حدودا ۱۰ درصد بازدهی را ثبت کردند و در نهایت شاخص کل قیمت مصرف‌کننده خانوارهای شهری یا همان CPI یا تورم در این بازه زمانی حدودا ۱۱ درصد بود. طبیعتا سهامداران قدیمی و تازه‌وارد به بازار سرمایه تجربه شیرینی از حضور خود در این بازار کسب کردند. در بازه زمانی بلندمدت هم به‌عنوان مثال گزارشی در آمریکا منتشر شده که بازدهی بازارهای موازی را در طول ۹۰ سال مبنای مقایسه قرار می‌دهد. در این مقایسه نیز بازار سرمایه در مقام نخست قرار می‌گیرد. مشابه نتایج این دو مقایسه آماری را در همه کشورها می‌توان یافت.
 • «پول داغ» در مسیر جدید

  مهدی رضایتی/ تحلیلگر بازار سرمایه
  تحلیلگران بازار سرمایه گاه از ماجرای معروف پسر واکسی که تصمیم داشت با سرمایه خود سهم بخرد، به‌عنوان نشانه‌ای مبنی‌بر پایان روند صعودی بازار استفاده می‌کنند. در این ماجرا سرمایه‌گذار افسانه‌ای یعنی «وارن بافت»، پس از شنیدن این تصمیم اقدام به فروش سهام می‌کند. نکته اخلاقی داستان این است: «وقتی عامه مردم وارد بازار شدند، زمان خروج است».

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر