آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۱۷

 • بانکداری در دو سوی آتلانتیک

  بیش از یک دهه از بحران مالی و رکود اقتصادی جهان می‌گذرد و در این مدت تحولات بزرگ در اقتصاد جهان و صنعت بانکداری دنیا رخ داده است. مقایسه عملکرد سیستم‌های بانکداری در آمریکا و اروپا نشان می‌دهد تفاوت‌های بزرگ بین آنها وجود دارد. تاثیر بحران مالی و رکود اقتصادی سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بر هر دو سیستم بانکی یکسان بود اما بانک‌ها در ایالات‌متحده پس از بحران به سرعت اقدامات لازم برای بازگشت به دوران رونق را انجام دادند، اما در اروپا چنین نشد و نتیجه آن بوده که بازدهی سرمایه‌گذاری در سهام بانک‌های آمریکا بسیار بالا و بازدهی این سرمایه‌گذاری در اروپا منفی است.
 • پنج دقیقه به دوازده

  امیر علیزاده /مدیرعامل اتحادیه بانک‌های ایرانی در اروپا- فرانکفورت
  بانک‌های اروپایی بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۸ قافیه را به رقبای آمریکایی خود باخته‌اند. سیاست نرخ بهره منفی بانک مرکزی اروپا هم در این میان کار را برای آنها سخت‌تر کرده است. دویچه بانک روزی مایه افتخار آلمانی‌ها بود. جدا از نامش که عنوان پرطمطراق «بانک آلمانی» را به دوش می‌کشد، بزرگ‌ترین بانک آلمان که قرار بود جلوی غول‌های بانکی بریتانیا و ایالات‌متحده عرض اندام کند. اما از آن بزرگی و شکوه فقط همین نام باقی مانده است. دویچه بانک امروز در بحران دست و پا می‌زند. تغییرات مکرر مدیران بانک و برنامه‌های شدید کاهش هزینه‌ها هم فعلا ره به جایی نبرده‌اند.
 • شوک نرخ‌های منفی بهره

  اریک رگولی /گلوب اند میل
  در سال‌های اخیر بسیاری از بانک‌های مرکزی جهان برای مقابله با رکود اقتصادی و کمک به رونق اقتصاد، نرخ‌های بهره را کاهش داده و گاه نرخ‌ها را به زیر صفر برده‌اند. بانک مرکزی اروپا، ژاپن، سوئیس و دانمارک جزو این دسته از بانک‌های مرکزی هستند و موضوع نگران‌کننده این است که اخیرا وعده‌هایی درباره کاهش مجدد نرخ‌های بهره داده شده است، زیرا در اقتصاد جهان نشانه‌های ضعف مشاهده می‌شود.
 • مسیر آمریکایی عبور از بحران

  اوفلیا مارین لوزانو/ د کورنر
  در سال‌های اخیر عملکرد بهتر بورس آمریکا در مقایسه با بورس‌های اروپایی عمدتا حاصل رشد قابل‌ملاحظه قیمت سهام بانک‌ها و موسسات مالی آمریکایی در مقایسه با بانک‌ها و موسسات مالی اروپایی بوده است. برای مثال سرمایه‌گذاری که در ژانویه سال ۲۰۰۸ با ۱۰۰ دلار سبد دارایی متشکل از سهام بانک‌های آمریکایی تشکیل داده و تا ژانویه سال‌جاری میلادی این سبد را حفظ کرده و سود نقدی به خرید سهام اختصاص داده، اکنون دارای سبد دارایی به ارزش ۱۷۰ دلار است. در مقابل سرمایه‌گذاری که طی همین ۱۱ سال ۱۰۰ یورو در سهام بانک‌های اروپایی سرمایه‌گذاری کرده و سودهای نقدی را نیز به خرید سهام بانک‌ها اختصاص داده، مشاهده می‌کند، اکنون ارزش سبد دارایی‌اش تنها ۴۰ یورو است. به‌طور خلاصه، طی ۱۱ سال اخیر، سرمایه‌گذاری در سهام بانک‌های آمریکایی بازده ۷۰ درصدی در بر داشته در حالی که بازده سرمایه‌گذاری در سهام بانک‌های اروپایی منفی ۶۰ درصد بوده است.
 • فلج سیاسی در بروکسل

  جولی استاینبرگ /وال استریت ژورنال
  افول دویچه بانک و دیگر بانک‌های اروپایی که قبلا از قدرت چشمگیر برخوردار بودند، شکاف‌هایی در سیستم بانکداری اروپا پدید آورده است و بانک‌های آمریکایی در حال پر کردن این شکاف هستند به این معنا که طی سال‌های اخیر سیاست‌ها و اقداماتی انجام داده‌اند که سبب شده جای پای شان در نظام بانکی اروپا مستحکم شود. چندی پیش دویچه بانک اعلام کرد ۱۸ هزار فرصت شغلی را حذف می‌کند و مرکز بین‌المللی مبادلات سهام و اوراق بهادار خود را تعطیل خواهد کرد. این تازه‌ترین نشانه از ضعف در سیستم بانکداری اروپا است و همزمان با عقب‌نشینی بانک‌های اروپایی، بانک‌های آمریکایی در حال پیشروی هستند. در نیمه نخست سال‌جاری میلادی بانک‌هایی نظیر مورگان‌استنلی و گلدمن ساکس با ارائه مشاوره در حوزه‌های سرمایه‌گذاری و فروش اوراق قرضه در اروپا درآمدهای نسبتا بالا‌یی کسب کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر