آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۱۶

 • پیدا و پنهان دلار ۴۲۰۰

  داستان ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان ادامه دارد و دولت دست‌بردار نیست. پافشاری عجیب سیاست‌گذار برای تخصیص ارز ارزان با هدف کنترل قیمت‌ها از فروردین ۱۳۹۷ آغاز شد و تا به امروز ادامه دارد. این سیاست در ابتدا برای کلیه کالاهای وارداتی اعمال داده شد و پس از چند ماه آمار و اطلاعات خیره‌کننده‌ای از تخصیص آن توسط برخی نهادها هچون وزارت ارتباطات و بانک مرکزی منتشر شد. بسیاری از شرکت‌ها که برای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام کرده بودند و صدها میلیون دلار در آن مقطع برای عموم کالاهای وارداتی تخصیص داده شد، اما نه‌تنها قیمت‌ها کنترل نشد بلکه با روندی افزایشی و با شیبی تند به راه خود ادامه دادند.
 • پیامدهای سناریوهای پیش‌رو

  دکتر احمد تشکینی/ دانشیار موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  الف) مصوبه مجلس درخصوص شیوه تخصیص ارز برای واردات کالاهای اساسی
 • قیمت تعادلی؛ با کدام مبنا؟

  اباذر براری/ مدرس دانشگاه و پژوهشگر اقتصاد سیاسی
  آنچه بدیهی است عوامل و موضوعات متعدد و متنوعی در تحقق توسعه اقتصادی ایفای نقش می‌کنند که یکی از موارد ارتقای نقش و جایگاه بخش خصوصی مولد است و در این میان از مهم‌ترین مواردی که زمینه‌ساز اثرگذاری بخش خصوصی می‌شود نرخ تراز پرداخت‌هاست. نرخ ارز مهم‌ترین مفصل ارتباط اقتصادی یک کشور با کشورهای جهان است. همچنین تغییرات نرخ ارز تاثیرات گسترده‌ای بر بخش داخلی و خارجی اقتصادها به همراه دارد؛ چون از یکسو بر صادرات و واردات (و به‌تبع آن تراز تجاری) و از سوی دیگر بر قدرت رقابت‌پذیری داخلی (و به‌تبع آن بر تولید و اشتغال) و همچنین تورم داخلی تاثیرگذار است.
 • اهدافی که محقق نشد!

  حسن حیدری /عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس
  شاید با تقریب بالایی بتوان گفت که چالشی‌ترین تصمیم اقتصادی دولت دوازدهم تا به امروز تعیین ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است. از همان ابتدای اعلام این تصمیم، مخالفت‌ها با آن در فضاهای کارشناسی و حتی سیاست‌گذاری آغاز شد؛ اما نکته جالب این است که هم در بین موافقان این تصمیم و هم در بین مخالفان آن از هر دو طیف سیاست‌گذاران و اقتصاددانان به چشم می‌خورد، هر چند نسبت مخالفان این تصمیم به موافقان آن به‌خصوص در بین اقتصاددانان بیشتر بود. از لابه‌لای اظهارات مقامات اقتصادی دولت، اطلاعیه‌های بانک مرکزی و نیز تجربیات قبلی کشور در زمینه چند نرخی شدن ارز می‌توان حدس زد که سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی با اهداف زیر طراحی و اجرا شد:

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر