آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۸۹

 • آینده صنعت خودرو

  خودروسازی جهان اخیرا با چالش‌های بزرگی مواجه شده و انتظار می‌رود برای مدتی این وضعیت ادامه پیدا کند. سال گذشته میلادی به دلایل گوناگونی به‌ویژه به علت ضعف در اقتصاد جهان که حاصل تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا بود، فروش خودرو در جهان نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهش یافت. تنش‌های یاد شده اخیرا شدت بیشتری پیدا کرده و انتظار می‌رود فشار بر شرکت‌های خودروساز افزایش یابد.
 • قهرمانان رالی فروش

  واین دوگان / یو اس نیوز
  شرکت‌های خودروساز جزو مهم‌ترین شرکت‌های جهان هستند و تحولات در آنها بر اقتصادهای بزرگ و کوچک اثرات چشمگیر دارد. درست شبیه بخش مسکن، خودروسازی به ده‌ها بخش دیگر در هر اقتصاد وابسته است و بر آنها تاثیر می‌گذارد. بخش‌های طراحی، تولید، بازاریابی، فروش و تحقیق و توسعه تعدادی از مهم‌ترین بخش‌هایی هستند که در صنعت خودرو فعال هستند. شرکت‌های بزرگ خودروساز معمولا انواع خودروهای سبک و سنگین را تولید می‌کنند و از آنجا که این بازار بسیار پررقابت است، آنها مجبور هستند برای حفظ سهم خود در بازار سرمایه‌گذاری‌های قابل‌ملاحظه‌ای بکنند.
 • همه ابهامات پیش‌رو

  هنک بکر/ بست سلینگ کارز
  در ماه‌های اخیر وضعیت شرکت‌های خودروسازی جهان چندان رضایت‌بخش نبوده و میزان فروش خودرو به دلایل مختلف به‌ویژه ضعف در اقتصاد جهان کاهش یافته است اما شرایط در آینده بهتر خواهد شد. ۱۰ خودروساز بزرگ جهان طی سال‌های آینده و پس از عبور از دوران ضعف در اقتصاد بر تولید خود خواهند افزود زیرا تقاضا در اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور به سرعت افزایش خواهد یافت. سال ۲۰۱۷ ارزش بازار خودروی جهان نزدیک به ۱۵۰۰ میلیارد دلار بود و تا سال ۲۰۲۲ این رقم به هزار و ۷۵۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
 • ترکش جنگ‌های تجاری

  پاول آیزن اشتاین/ سی‌ان‌بی‌سی
  از سال‌ها پیش نشانه‌های تغییرات بزرگ در خودروسازی جهان نمایان شده و اخیرا شاهد وقوع این تحولات و سرعت پیدا کردن آنها بوده‌ایم. اقتصادهای نوظهور به عنوان رقبای جدید خودروسازهای بزرگ اروپا، آمریکا و ژاپن مدت‌هاست در حال تلاش برای افزایش سهم خود در بازار خودروی جهان هستند. بازارهای نوظهور با آنکه نسبت به اقتصادهای توسعه‌یافته ظرفیت بالاتری برای رونق صنعت خودرو دارند؛ اما اخیرا شرایط برای برخی از آنها نگران‌کننده شده است. تنش‌های تجاری یک سال اخیر بین آمریکا و چین که به شکل اعمال تعرفه برای کالاهای صادراتی دو طرف بوده، اثرات چشمگیری بر صنایع گوناگون از جمله صنعت خودرو داشته است. یک نمونه این تاثیر، کاهش توانایی خودروسازهای دو کشور برای صادرات خودرو است. آمریکا بر خودروهای صادراتی چین تعرفه ۲۵ درصدی اعمال کرده و چین برای جبران این اقدام تلاش کرده صادرات خودرو به اروپا را بالا ببرد.
 • رکود در بازار اروپا و آمریکا

  جک اوینگ /نیویورک تایمز
  صنعت تولید خودرو با موتور احتراق داخلی در معرض تهدید توسعه استفاده از خودروهای برقی قرار دارد. به‌دلیل گسترش شرکت‌های حمل‌و‌نقل نظیر اوبر، مالکیت خودرو دیگر مانند گذشته الزامی نیست و تدوین‌کنندگان مقررات در سراسر جهان در حال جریمه کردن خودروسازهایی هستند که به اندازه کافی از تولید گازهای گلخانه‌ای نمی‌کاهند و برای نخستین‌بار در یک دهه اخیر فروش خودرو در جهان در حال کاهش است و انتظار می‌رود این روند ادامه یابد، زیرا تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا شدت یافته و ترامپ مصمم است بر خودروهای وارداتی از اتحادیه اروپا تعرفه اعمال کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر