آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۸۸

 • استارت‌آپ‌های سلامت

  طی سال‌های اخیر با توجه به حمایت‌های ویژه دولت از بخش استارت‌آپ، شاهد رشد نمایی شرکت‌های فعال در این حوزه بوده‌ایم. فارغ از اینکه آیا این سیاست موفق بوده یا خیر و با قطع شدن آن، امکان استمرار این رشد وجود دارد یا خیر، شاهدیم که برخی زمینه‌های فعالیت بیش، و برخی زمینه‌ها کمتر از سایر حوزه‌ها مورد توجه قرار گرفته است. از جمله حوزه‌هایی که استارت‌آپ‌ها توجه کمی به آن نشان می‌دهند بخش سلامت است؛ بخشی که به گفته کارشناسان در دنیا ۳۲۰ میلیارد دلار گردش مالی داشته اما نشانه‌هایی از توجه به آن در ایران دیده نمی‌شود. در پرونده امروز باشگاه اقتصاددانان سعی در نور تاباندن به حوزه بکر استارت‌آپ‌های سلامت و مزیت‌های موجود در این بخش داریم.
 • گجت‌های پوشیدنی در صدر

  حمید رفیعیان/ فعال استارت‌آپی
  اندازه بازار سلامت دیجیتال در سال ۲۰۱۸، برابر با ۴/ ۸۶‌میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است. انتظار می‌رود از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۵ این بازار با نرخ رشد مرکب سالانه ۶/ ۲۹درصد، بزرگ‌تر شود. پیشرفت سریع صنعت IT از نظر تکنولوژی مانند سیستم‌های حافظه ابری و افزایش استفاده از تلفن‌های هوشمند میان افراد جامعه و به خصوص توسط متخصصان حوزه سلامت برای رصد و کنترل سلامت و تاریخچه بیمار، فاکتورهای اصلی این رشد بوده است. بازار سلامتی دیجیتال براساس تکنولوژی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:
 • ۶ اپلیکیشن موفق

  بیژن زمانی/ فعال استارت‌آپی
  سلامت همواره به عنوان نمونه‌ای از یک صنعت پرسود مطرح بوده است. نگاهی به گردش مالی ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی این صنعت در ایران هم نشان می‌دهد این روند بین‌المللی با واقعیت کشورمان تطابق دارد(ارقام مربوط به سال ۹۷ است). در ایران ما این ساختارهای سنتی سلامت هستند که قاعده بازی را در اختیار دارند، اما بی‌شک موج کسب‌و‌کارهای نوین این حوزه به زودی بازار را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. کارشناسان تخمین می‌زنند که اقتصاد سلامت دنیا در حوزه IT در سال ۲۰۱۸ چیزی در حدود ۳۲۰ میلیارد دلار بوده است.
 • موانع ایرانی رشد

  احمد طاهرخانی کدخدائی/ مشاور کسب‌و‌کار
  از آنجا که طیف وسیعی از خدمات در گستره سلامت و بهداشت ارائه می‌شود انتظار می‌رود گستره استارت‌آپ‌ها و ایده‌های نوآورانه نیز در این بخش وسیع باشد. اما پیوند دیرهنگام و همراه با چالش مهندسی و پزشکی در طول زمان، همچنان فرصت‌های بکر بسیاری را باقی گذاشته است. توفیقی که استارت‌آپ‌ها در حوزه خدمات، حمل و نقل و حتی صنعت در کشور و به‌طور کلی در دنیا به‌دست آورده‌اند همچنان در حوزه سلامت جست‌وجو می‌شود. هم در بخش سخت‌افزاری و هم در بخش نرم‌افزاری این بخش خواهان تحول بسیاری است. بخش سخت‌افزاری شاید مجدانه پیگیری می‌شود، چراکه نیازهای اساسی و ابتدایی‌تر این بخش را مرتفع می‌سازد، ملموس‌تر است و قدمت بسیاری دارد. پیوند مهندسی و پزشکی نیز ابتدا در این حوزه اتفاق افتاده است و گسترش پیدا کرد.
 • هم طبابت؛ هم سیاحت

  محمدجواد قندی/ فارغ‌التحصیل MBA از دانشگاه صنعتی شریف
  گردشگری با عنوان «توریسم» اولین‌بار در سال ۱۹۳۷ در جامعه ملل مورد استفاده قرار گرفت. آن زمان این کلمه برای سفرهایی به خارج از کشور و برای زمانی بیشتر از ۲۴ ساعت استفاده می‌شد. معنایی که خیلی زود دستخوش تغییر شد و انواع و اقسام تعاریف و معانی را به خود اختصاص داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر