آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۸۵

 • بزرگ‌ترین بازار مشارکت در ساخت

  اخیرا دولت در قالب یک فراخوان مناقصه از سازنده‌های واجد شرایط بخش خصوصی برای مشارکت در ساخت ۱۴۶ پروژه دعوت کرده است. جزئیات این طرح نشان می‌دهد: دولت با در اختیار گذاشتن زمین‌های دولتی به سازنده‌ها در مناطق شهری واقع در ۲۳ استان، در گام اول نوعی محرک برای احیای موتور ساخت وساز و سرمایه‌گذاری ساختمانی ایجاد می‌کند؛ اگرچه سازنده‌ها درخصوص نحوه طراحی واحدهای مسکونی روی زمین‌های دولتی در نظر گرفته شده در این مرحله از کار از اختیار نسبتا کاملی برخوردارند اما جزئیات مربوط به طراحی این واحدها قبل از اقدام برای دریافت پروانه و جواز ساختمانی باید خطوط قرمز وزارت راه و شهرسازی را در حوزه ساخت وسازهای دولتی رعایت کند.
 • عبرت از تجارب تلخ

  ابوالفضل مشکینی/ کارشناس بخش مسکن وساختمان
  نخستین وظیفه دولت مرکزی در بخش مسکن برنامه‌ریزی و تدوین خط مشی است. خط‌مشی سازی چهار مرحله دارد که عبارتند از برنامه‌ریزی، تصویب و قانونی کردن، تدوین و تنظیم مقررات و در نهایت تامین منابع مالی. با فرض چنین وظایفی برای دولت، توجه به این نکته ضروری به نظر می‌رسد که در عصر جدید وظایف و مسوولیت‌ها کاملا احصا شده است و همین احصای وظایف به ما می‌گوید که تجربه جهانی و ایران حاکی از آن است که دولت شریک خوب، تاجر خوب و مالک خوبی نبوده؛ بلکه دولت داور ناظر خوبی است. در رقابت بین گروه‌ها، سیاست عمومی داوری و نظارت را به دولت سپرده تا گروه‌های جامعه از آسیب رقابت‌ها مصون باشند. از این رو اقدامات عمومی و پیاده‌سازی آنها را دولت انجام می‌دهد. در برخی از کشورها مسوولیت ساخت‌وساز مسکن در مقیاس متفاوت بر عهده دولت گذاشته شده است اما در برخی دیگر از کشورها دولت دخالتی در عرصه ساخت مسکن ندارد و فقط به‌عنوان ناظر در این حوزه فعالیت می‌کند.
 • تحلیلی بر قرارداد پیشنهادی

  جمشید برزگر/ رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان ایران
  به‌تازگی دولت در قالب یک فراخوان بخش خصوصی را به عرضه گسترده مسکن در قالب قراردادهای مشارکتی دعوت کرده است. به‌نظر می‌رسد هدف اصلی مقابله با رکود ساختمانی و تامین مسکن برای اقشار گسترده مردم باشد؛ به تعبیری دیگر دولت قصد دارد با در اختیار گذاشتن زمین‌های دولتی به سازنده‌ها در مناطق شهری واقع در ۲۳ استان کشور، در گام اول نوعی محرک برای احیای موتور ساخت‌وساز و سرمایه‌گذاری ساختمانی ایجاد کند، اما جزئیات پیش‌نویس قراردادهای مشارکت آماده شده نیازمند اصلاحاتی است تا بخش خصوصی با رغبت بیشتری در این عرصه حضور پیدا کند.
 • سه راهکار اصلاحی

  مسعود فیاض آذر/ فعال بخش ساختمان
  خسته‌کننده است برای خوانندگان و بسیار سخت است برای نویسنده که در کشوری همچون ایران که تک‌تک مردم علاقه‌مند، منتفع و نیازمند خانه هستند در این حوزه یعنی مسکن صحبت کرد. اما طرح نکردن واقعیت‌ها و دوری از نقد منصفانه هم بی‌تفاوتی به مردمان عزیز سرزمینم است. هیچ کشوری را نمی‌توان پیدا کرد که از کنار تجربه بسیار بزرگ اقتصادی، اجتماعی و انسانی مسکن مهر که در دنیا اگر نادر نباشد بسیار کم است به راحتی عبور کند و نخواهد از آن برای بهبود شیوه خدمات‌رسانی به مردمش بهره ببرد. همان جمله معروفی که می‌گوید شهر خوب ساختنی است و نه یافتنی، در مورد شیوه مناسب استفاده از امکانات هر کشور برای خدمت‌رسانی به مردم در حوزه مسکن باید به کمک همه ذی‌نفعان به مرور و با نقد منصفانه هر تجربه‌ای شکل گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر