آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۸۴

 • آینده بازار نفت

  وضعیت بازار نفت در هفته‌های اخیر مطلوب نبوده؛ زیرا از یکسو تولید نفت آمریکا در حال افزایش است و از سوی دیگر پیش‌بینی‌هایی درباره رشد کمتر از انتظار تقاضای جهانی برای نفت مطرح شده است. نهادهای تحلیلگر از پیش درباره اثرات تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا هشدار داده‌اند؛ اما این تنش‌ها ادامه یافته و مدتی است شاهد انتشار گزارش‌های نگران‌کننده از اقتصادهای بزرگ هستیم.
 • کابوس بعدی چیست؟

  نیک کانینگهام /اویل پرایس
  در ابتدای سال‌جاری میلادی قیمت نفت برنت در سطح ۵۵ دلار در هر بشکه قرار داشت و دو ماه قبل قیمت‌ها به محدوده ۷۵ دلار رسید، اما از آن زمان یعنی طی هفته‌های اخیر قیمت این ماده به تدریج کاهش یافته و روز جمعه در پایان معاملات هفته در بازارهای جهانی، هر بشکه نفت برنت اندکی بالاتر از ۵۸ دلار فروخته شد. تغییرات شاخص دلار، وضعیت اقتصاد جهان، برنامه اوپک‌پلاس برای کمک به رشد قیمت‌ها و رشد تولید نفت شیل در آمریکا برخی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت نفت هستند. در بین این عوامل روابط تجاری چین و آمریکا مهم‌ترین عامل است زیرا بر دیگر عوامل اثر می‌گذارد و با توجه به اینکه ترامپ در ماه‌های اخیر بارها موضع خود در قبال چین را تغییر داده تحلیلگران معتقدند پیش‌بینی شرایط بازار در ماه‌های آینده دشوار است.
 • برآیند بردارهای پنج‌گانه

  الن والد /اینوستینگ
  رشد قیمت نفت به محدوده ۸۰ دلار در تابستان سال گذشته حاصل چند تماس تلفنی بین عربستان و روسیه بود که سبب حفظ ثبات در بازار نفت شد و فعالان بازار این ماده خام را به این نتیجه رساند که اوپک پلاس آمادگی دارد از کاهش قیمت‌ها جلوگیری کند. در آن زمان هنوز نشانه‌های ضعف در اقتصاد جهان مشاهده نشده بود و تنش‌های تجاری شدت پیدا نکرده بود. در ماه‌های اخیر شرایط به‌ کلی تغییر کرده و نهادهای تحلیلگر بارها پیش‌بینی خود از نرخ رشد اقتصاد جهان را پایین آورده‌اند. اگر شرایط تغییر نکند می‌توان انتظار داشت قیمت نفت برنت به زیر ۵۰ دلار در هر بشکه کاهش یابد و برای مدتی طولانی در این محدوده باقی بماند.
 • ناامیدی در اوپک

  لیزی گوردوس/ سی ان بی سی
  در چند ماه اخیر نوسان‌ها در قیمت نفت بزرگ بوده و نهادهای تحلیلگر مجبور بوده‌اند پیش‌بینی خود از قیمت‌ها و تقاضای جهانی برای نفت را تغییر دهند. به دلیل ضعف در اقتصاد جهان، پیش‌بینی‌ها عموما کاهش یافته است. اوپک در تازه ترین گزارش خود دیدگاهی منفی درباره افق بازار نفت در سال‌جاری میلادی و سال آینده مطرح کرده است. از دید این سازمان که یکی از سازمان‌های اصلی ارائه‌کننده تحلیل درباره افق بازار نفت است کاهش نرخ رشد اقتصاد جهان و چالش‌های مختلف که تا سال آینده ادامه پیدا خواهد کرد در کنار افزایش عرضه از سوی رقبا سبب می‌شود این سازمان به فکر کاهش بیش از پیش عرضه نفت باشد.
 • موج دوم انقلاب شیل

  آلکس لاولر /رویترز
  قیمت نفت تحت‌تاثیر عوامل گوناگون قرار دارد و به‌ویژه در ماه‌های اخیر پیش‌بینی افق بازار دشوارتر شده است. اوپک و چند کشور دیگر از جمله روسیه که در مجموع اوپک پلاس نامیده می‌شوند از ابتدای سال جاری میلادی برنامه کاهش ۲/ ۱ میلیون بشکه‌ای عرضه را آغاز کردند و این اقدام به رشد قیمت‌ها کمک کرده است. در نشست اخیر اوپک پلاس این برنامه تمدید شد، اما به علل مختلف قیمت‌ها حمایت نشده است. ضعف در اقتصاد جهان و پیش‌بینی‌هایی که درباره رشد کندتر تقاضای جهانی مطرح شده فشار قابل‌ملاحظه‌ای بر قیمت‌ها وارد کرده است.

بیشتر