آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۸۶

 • بازار اپلیکیشن‌ها

  اپلیکیشن موبایل یا موبایل‌اپ، یک برنامه رایانه‌ای یا اپلیکیشن نرم‌افزاری است که برای اجرا روی ابزارهای موبایل یعنی گوشی هوشمند، تبلت یا ساعت هوشمند طراحی شده است.
 • تنوع در شریان‌های درآمدی

  جو پارکر موبایل اکشن
  سال گذشته میلادی دهمین سالگرد آغاز به کار اپ استورهای بزرگ بود. در این ۱۰ سال تعداد ابزارهای موبایل و تعداد اپلیکیشن‌های قابل‌اجرا روی این ابزارها رشد چشمگیر داشته و این رشد با سرعت بالاتر ادامه پیدا خواهد کرد. هر یک از پلت‌فرم‌های اصلی توزیع اپلیکیشن‌ها با داشتن ویژگی‌های قابل‌ملاحظه، در مسیر توسعه فعالیت‌های خود در حرکت هستند و تلاش می‌کنند سهم بالاتری از بازار را در اختیار بگیرند. اپلیکیشن‌ها برای همیشه بخشی از صنعت ابزارهای موبایل خواهند بود و اهمیت آنها هر روز بیشتر می‌شود، اما برخی تغییرات مهم طی سال‌های آینده در این بخش مشاهده خواهد شد.
 • بازی‌ها در صدر تقاضا

  ساچین پاشت ریپورتس گو
  طبق تازه‌ترین تخمین‌ها، سال گذشته میلادی تعداد کسانی که به‌طور مرتب از اپلیکیشن‌های بازی در گوشی هوشمند یا دیگر ابزارهای موبایل خود استفاده می‌کردند ۲/ ۲ میلیارد نفر بوده و از این تعداد ۲۰۳ میلیون نفر در آمریکا و ۴۶۰ میلیون نفر در چین زندگی می‌کنند. هر روز بر تعداد این گروه افزوده می‌شود و این یک فرصت طلایی برای کسب درآمد است. تولیدکنندگان اپلیکیشن‌های بازی که روی پلت‌فرم گوگل پلی‌استور ارائه می‌شود، برنامه‌هایی مفصل برای تولید این نوع اپلیکیشن‌ها و افزایش سهم خود در بازار بازی‌های موبایل تدوین کرده‌اند و انتظار می‌رود در آینده رقابت در این حوزه شدیدتر از رقابت در حوزه تولید دیگر اپلیکیشن‌ها باشد.
 • رتبه‌بندی نرم‌افزارها

  آویناش شارما اپ اینونتیو
  اپلیکیشن موبایل یا موبایل‌اپ، یک برنامه رایانه‌ای یا اپلیکیشن نرم‌افزاری است که برای اجرا روی ابزارهای موبایل یعنی گوشی هوشمند، تبلت یا ساعت هوشمند طراحی شده است. اپلیکیشن‌های موبایل در ابتدا برای بالا بردن بهره‌وری در حوزه‌هایی نظیر پست الکترونیک، تقویم یا پایگاه ارتباطات داده طراحی شدند. اما تقاضای عمومی برای این نرم‌افزارها به شدت رشد کرد و سبب شد در حوزه‌های متنوع نظیر بازی‌های موبایل، اتوماسیون کارخانه‌ای، جی‌پی‌اس، خرید بلیت و... از آنها استفاده شود و اکنون میلیون‌ها اپلیکیشن موبایل وجود دارد و هر روز بر تعداد و موارد استفاده از آن‌ها افزوده می‌شود.
 • سلطه اپل در بازار

  گروه مولفان الید مارکت ریسرچ
  در سال‌های اخیر همزمان با توسعه استفاده از ابزارهای موبایل، کاربردهای این ابزارها در حوزه‌های مختلف افزایش یافته است. در سال‌های اولیه، از این ابزارها عموما برای برقراری ارتباط استفاده می‌شد، اما به‌تدریج پیشرفت فناوری سبب شد از گوشی‌های هوشمند، تبلت و ساعت‌های هوشمند برای طیفی گسترده از کارها بهره برده شود. انتظار می‌رود در آینده بر موارد استفاده از این ابزارها افزوده شود و نیز امکاناتی که روی این ابزارها قرار خواهد گرفت، تحولات بزرگی در فعالیت‌های روزانه انسان‌ها به‌وجود خواهد آورد.

بیشتر