آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۶۳

 • بازی با کارت اشتغال

  نرخ اشتغال از جمله مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی است که در دوره رکود اقتصادی از اهمیت بالاتری برخوردار است. جمعیت بازار کار (بالای ۱۰ سال) در هر کشوری به دو قسمت جمعیت فعال و غیر فعال تقسیم می‌شود. جمعیت فعال به تمامی کسانی گفته می‌شود که یا مشغول به کار هستند یا در جست و جوی کار. به عبارتی افراد بیکار نیز بخشی از جمعیت فعال را تشکیل می‌دهند. جمعیت غیرفعال شامل افرادی می‌شود که نه شغلی دارند و نه به دنبال آن می‌گردند. دلایل مختلفی از جمله ناتوانی، تحصیل، خانه‌داری یا ناامیدی از یافتن شغل یا دستمزدهای پایین باعث شده است تا بسیاری از شهروندان هر کشوری در بازار کار مشارکت نداشته و جمعیت غیرفعال را تشکیل دهد.
 • عاقبت نافرجام پول‌پاشی

  آرش علویان/ کارشناس اقتصادی
  پیچیدگی‌های ایجاد شده در مورد مساله بیکاری و اشتغال در اقتصاد ایران طی یک دهه گذشته و افزایش جمعیت بیکار کشور به بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سال باعث شده است مساله افزایش اشتغال یا حفظ اشتغال موجود به یکی از اهداف سیاست‌مداران تبدیل شود. هر ساله در مصاحبه‌های مختلف، مقامات دولتی از تخصیص منابعی از صندوق توسعه ملی، سیستم بانکی و سایر منابع عمومی خبر می‌دهند. اخیرا ریاست سازمان برنامه نیز بر این مساله تاکید کرده و از تخصیص اعتبار از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه کل کشور سخن گفته‌است.
 • فریب کاهش نرخ بیکاری

  فاطمه عزیز خانی/ کارشناس بازار کار
  آمار و اطلاعات بازار کار نشان می‌دهد که در فصل بهار ۱۳۹۸ نرخ بیکاری کل کشور به ۸/ ۱۰‌درصد رسیده است و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳/ ۱‌درصد کاهش را نشان می‌دهد. نرخ بیکاری زنان ۹/ ۱‌درصد کاهش و نرخ بیکاری مردان ۱/ ۱‌درصد کاهش داشته است. همچنین به ترتیب برای جوانان ۱۵تا ۲۴ ساله و فارغ‌التحصیلان آموزش عالی، ۸/ ۱‌درصد و ۲/ ۱‌درصد کاهش را نشان می‌دهد. نرخ بیکاری شهری در بهار ۱۳۹۸ نسبت به بهار ۱۳۹۷معادل ۶/ ۱‌درصد و نرخ بیکاری روستایی ۶/ ۰‌درصد کاهش را نشان می‌دهد. همین امر کافی است تا مسوولان ومقامات رسمی، بهبود شرایط بازار کار را به تبلیغ و نمایش بگذارند. اما بدیهی است که توجه صرف به یک شاخص در تحلیل وضعیت بازار کار، منجر به گمراهی و تحلیل نادرست از آن خواهد شد و صرفا برای اهداف پوپولیستی می‌توان از آن استفاده کرد.
 • غفلت از افزایش بهره‌وری

  علاء‌الدین ازوجی/ دکترای اقتصاد و مدرس دانشگاه
  مرکز آمار ایران رشد اقتصادی سال ۱۳۹۷ را منفی ۹/ ۴ درصد اعلام کرد. همچنین در گزارش دیگری، این مرکز اعلام کرده است که به تعداد شاغلین کشور طی یک‌سال گذشته (۱۳۹۷) تقریبا ۴۶۴ هزار نفر اضافه شده است که نسبت به سه سال ۹۶-۱۳۹۴ که بعد از برجام بوده (۶۸۲ هزار نفر) کاهش نشان می‌دهد. این ارقام براساس تغییر و تحولات شاخص‌های اقتصادی و شاخص‌های پیش‌رو به‌خصوص تحولات نیم فصل دوم سال گذشته، چندان تعجب برانگیز نبود. برای اینکه به منشا و علل و عوامل رشد اقتصادی و رشد اشتغال سال ۱۳۹۷ پرداخته شود چند نکته قابل‌توجه است که در این شرایط اقتصادی کشور می‌تواند راهگشا و موثر باشد.

بیشتر