آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۶۲

 • باز ی با سهام کوچک

  بورس تهران دوره ۴ماهه نخست سال جاری را در حالی با ثبت بازدهی ۶/ ۴۱درصدی سپری کرد که در این مدت شاخص کل‌هموزن رشد به مراتب بیشتری داشت. به‌طوری‌که این شاخص با نوسان مثبت ۸۳درصدی همراه شد. این موضوع به نوعی حکایت از رشد بیشتر سهام شرکت‌های کوچک بورسی در مقایسه با شرکت‌های بزرگ دارد.
 • پیست رالی قیمتی

  نوید قدوسی/ کارشناس بازار سرمایه
  اقتصاد ایران در ماه‌های اخیر دوره پر تلاطمی را پشت سر گذاشته و بازارهای سرمایه‌گذاری در رقابت با یکدیگر نوسانات کم سابقه‌ای را به خود دیده‌اند. با توجه به اهمیت و گستردگی تحولات یاد شده، بررسی علل به‌وجود آورنده آن در سطح کلان ضروری است. مروری بر داده‌های مربوط به رشد اقتصادی و رشد نقدینگی در سال‌های دهه ۹۰ حاکی از عدم تناسب شدید میان رشد تولید ناخالص داخلی و رشد نقدینگی است. بر اساس تئوری مقداری پول نبود تناسب منطقی میان رشد اقتصادی و رشد نقدینگی به شکل تورم بروز کرده و منجر به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها خواهد شد که مصداق آن در تورم‌های «بالا» و بدتر از آن «مزمن» موجود در اقتصاد ایران دیده و لمس شده است.
 • تله‌ای برای غیر حرفه‌ای‌ها

  مرتضی احمدی/ کارشناس بازار سرمایه
  مشکلات متعدد در اقتصاد کلان کشور همچون نوسانات ارزی، کاهش ارزش پول ملی، شکل‌گیری حباب قیمتی در بازار‌های مختلف، بحران بانکی، رکود تورمی و در نهایت تنش‌های سیاسی طی سال‌های اخیر سبب شکل‌گیری جهش قیمت‌ها و خلق بازدهی‌های بالا در مقطع زمانی کوتاه شده است.
 • سرمایه کمتر‌؛ نوسان بیشتر

  علی علیزاده /کارشناس بازار سرمایه
  بررسی آماری عملکرد بازار سهام در ۴ ماه ابتدایی سال ۹۸ نشان از آن دارد که شاخص کل هم‌وزن با بازدهی ۸۳ درصدی دارای بیشترین بازدهی و بعد از آن به ترتیب شاخص کل با ۶/ ۴۱ درصد و شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس اوراق بهادار تهران با ۲۴ درصد بازدهی همراه بوده‌اند. به این ترتیب شرکت‌های کوچک در ۴ ماه ابتدایی سال بیشترین بازدهی و شرکت‌های بزرگ بازار کمترین بازدهی را به ثبت رسانده‌اند.
 • تغییر ذائقه سرمایه‌گذاران

  یاسر قاسمی/ کارشناس بازار سرمایه
  شاخص بورس از ابتدای سال جاری تا پایان روز کاری دوشنبه ۳۱‌تیر ماه بیش از ۴۱درصد بازدهی را به ثبت رسانده است. این در حالی است که در مدت مشابه بازدهی سایر بازارها از جمله طلا و ارز منفی بوده و بازار مسکن به‌صورت میانگین کمتر از ۲۰ درصد بوده است. با اندکی بررسی مشخص می‌شود که در این مدت کوتاه، شاخص بورس نسبت به سایر بازارها عملکرد بسیار خوبی از خود برجای گذاشته است. شاید در وهله اول بتوان دلیل این جهش را رشد کمتر بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها در سال گذشته دانست، اما به‌نظر می‌رسد دلیل اصلی این رشد، ورود پول‌های سرگردان به بازار سرمایه به دنبال تصمیم بانک مرکزی در رابطه با ماه‌شمار کردن سود سپرده‌های بانکی است که پیش از این به‌صورت روزشمار پرداخت می‌شد. این تغییر به همراه نبود بازارهای جایگزین و ضعف بازارهای رقیب، موجب افزایش ورود جریان نقدینگی در بازار سرمایه طی این مدت شده است.
 • عبور از ارزش ذاتی

  محمدعلی کمالی /تحلیلگر بازار سرمایه
  بازار سهام در چهار ماه ابتدایی سال ۱۳۹۸ نوسانات زیادی را تجربه کرد که در این راستا می‌توان مهم‌ترین دلیل تشکیل چنین روند تاثیرپذیری را سودآوری شرکت‌ها از نوسانات ارزی و متغیر بودن فروش محصولات توسط آنها دانست. به این ترتیب بیشترین تاثیرپذیری از این امر مربوط به شرکت‌هایی است که نیاز به واردات مواد اولیه یا صادرات محصولات دارند. فارغ از علل بیان شده، بروز جنگ تجاری میان آمریکا و چین و تاثیرپذیری قیمت کالاهای پایه از بازارهای جهانی می‌تواند از دیگر عوامل اثرگذار باشد که در اولویت بعدی قرار دارد.

بیشتر