آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۶۱

 • راز افول اقتصاد چین

  در ماه‌های اخیر تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا افزایش یافته و اثرات این تنش‌ها بر اقتصاد دو کشور و جهان نمایان‌تر شده است. نرخ رشد اقتصاد چین در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، پایین‌ترین میزان در ۲۷ سال اخیر بوده و با آنکه کاهش کنترل شده نرخ رشد اقتصادی یکی از اهداف دولت چین است، اما به هر حال ضعف در دومین اقتصاد بزرگ جهان که ارتباط‌های گسترده تجاری با دیگر کشورها دارد یک ریسک بزرگ است.
 • پیش به سوی تعادل جدید

  گوردون اور/ موسسه تحقیقاتی مک‌کینزی
  تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا اخیرا یعنی از زمانی که ترامپ تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای صادراتی چین را به ۲۵ درصد افزایش داد، شدت یافته و طبیعی است که لطمات حاصل از این تنش‌ها بیشتر شده است. در حال حاضر هیات‌های تجاری دو کشور در حال مذاکره هستند، اما هیچ قطعیتی درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات وجود ندارد و همین ابهام بر لطمات حاصل از تعرفه‌ها افزوده است.
 • پایین‌ترین رشد در ۲۷ سال اخیر

  اولین چنگ/ سی‌ان‌بی‌سی
  هفته گذشته نرخ رشد اقتصاد چین در سه ماهه دوم سال‌جاری میلادی منتشر شد و رقم اعلام شده یعنی ۲/ ۶ درصد در مقیاس سالانه، پایین‌ترین میزان در ۲۷ سال اخیر بود. با آنکه رقم یادشده در گستره هدف قرار دارد، اما تحلیلگران معتقدند اثرات تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا به تدریج بیشتر نمایان خواهد شد و هر دو کشور مجبور هستند اقداماتی برای کمک به رونق اقتصادی انجام دهند. اوایل سال‌جاری میلادی دولت چین نرخ هدف برای رشد اقتصاد در سال جاری را بین ۶ تا ۵/ ۶ درصد تعیین کرد.
 • چرخش به سوی خدمات؟

  سواروپ گوپتا / یاهوفایننس
  کاهش نرخ رشد اقتصاد چین در سه ماه دوم امسال به پایین‌ترین میزان در ۲۷ سال اخیر، حاصل تنش‌های تجاری بین این کشور و آمریکا و وابستگی رشد اقتصاد چین به صادرات است. پس از انتشار گزارش رشد اقتصاد چین، ترامپ فورا اعلام کرد سیاست‌های حمایت گرایانه آمریکا لطمات فراوانی به چین وارد کرده و موثر بوده است. او همچنین گفت این سیاست‌ها به خروج تعداد زیادی از شرکت‌ها از دومین اقتصاد بزرگ جهان منجر شده است. اما با آنکه ضعف‌هایی در اقتصاد چین مشاهده می‌شود و چالش‌هایی در برابر آن وجود دارد، اما واقعیت این است که داده‌ها از وضعیت شاخص‌های اقتصادی ماه قبل چین مثبت بوده و کاهش نرخ رشد با اهداف دولت چین سازگار است.
 • بن‌بست در توافق تجاری

  کیث بردشیر /نیویورک‌تایمز
  اواخر ماه گذشته میلادی در حاشیه نشست گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان، ترامپ و رئیس‌جمهوری چین بر سر از سرگرفته شدن مذاکرات تجاری توافق کردند و قرار شد در مدت مذاکرات، تعرفه جدیدی بر کالاهای صادراتی یکدیگر اعمال نکنند. این خبری مثبت بود که به رشد شاخص‌های مالی در بورس‌های جهان منجر شد. البته دوره هیجانی سرمایه‌گذاران چندان طولانی نبود، زیرا در پایان سال گذشته میلادی نیز ترامپ و رئیس‌جمهوری چین بر سر انجام مذاکرات تجاری و توقف اعمال تعرفه بر کالاهای صادراتی طرف مقابل توافق کرده بودند، اما مذاکرات با شکست مواجه شد و به بن‌بست رسید.

بیشتر