آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۴۲

 • تقسیم سود در مجامع

  سیاست تقسیم همواره یکی از پرچالش‌ترین مباحث در مجامع شرکت‌های فعال در بازار سرمایه است. در این میان برای بیشتر سرمایه‌گذاران، تقسیم سود نقدی سهام از جذابیت بالایی برخوردار است، زیرا سود نقدی که به‌صورت وجه نقد بین سهامداران آن تقسیم می‌شود، برخلاف افزایش قیمت سهام، برای سهامداران قابل لمس‌تر است. این در حالی است که مدیران شرکت و اعضای هیات مدیره بیشتر تمایل دارند تا سود کمتری میان سهامداران تقسیم شود و درصد بالایی از این رقم در بودجه شرکت باقی بماند. حال این رقم از سود خالص یا در افزایش سرمایه شرکت لحاظ شود یا برای هزینه‌های غیرمنتظره باشد.
 • تاکتیک شناور شرکت‌ها

  حسن کاظم‌زاده / کارشناس بازار سرمایه
  تصمیم‌گیری در خصوص تقسیم سود یا نگهداشت آن در شرکت یکی از مهم‌ترین کارهایی است که صاحبان سهام باید در مجمع شرکت نسبت به آن اقدام کنند. در دنیای تئوری‌های مالی، ایده‌های مختلفی در این مورد وجود دارد که بخشی مدعی هستند تقسیم سود بر ارزش آتی شرکت تاثیرگذار نیست و عده‌ای دیگر سیاست تقسیم سود را اثرگذار بر ثروت سهامداران می‌دانند. به نظر نگارنده برای بررسی این موضوع ابتدا باید مزایا و معایب هر یک از سیاست‌ها از منظر شرکت و سهامداران در نظر گرفته شود و با توجه به ویژگی‌های هر شرکت، سیاست مناسب پیشنهاد شود. با توجه به اینکه عدم تقسیم سود و انتقال آن به حساب سرمایه یا نگهداری در حساب انباشته باعث دردسترس بودن منابع مالی برای مصارف شرکت می‌شود، عدم تقسیم سود باعث می‌شود مدیران شرکت بتوانند با استرس کم و با استفاده از این منابع از فرصت‌های محیط کسب و کار استفاده مناسبی کنند. از طرف دیگر تقسیم سود باعث می‌شود، در فرصت زمانی مشخصی منابع مالی از شرکت خارج شود و ممکن است وضعیت نقدینگی آن بنگاه را دچار بحران کند. اما با توجه به هزینه سرمایه، حساب سرمایه یا حساب انباشته در واقع با عدم تقسیم سود و استفاده از این منابع، شرکت از گران‌ترین منبع مالی برای انجام کسب و کار خود استفاده می‌کند.
 • کارنامه مالی بنگاه‌ها در مجامع

  ناهید امامی/ کارشناس امور ناشران شرکت بورس اوراق بهادار
  بررسی آماری مجامع برگزار شده در سال ۹۸ نشان می‌دهد که تا پایان فصل بهار بالغ بر ۱۰۱ شرکت فعال در بورس تهران، اقدام به برگزاری مجامع خود کرده‌اند.
 • تضمین جریان نقدینگی

  مجتبی شهبازی /کارشناس بازار سرمایه
  با توجه به اینکه سال مالی اکثر شرکت‌های بورسی پایان اسفند است و نیز بنا به اجبار قانونی برگزاری مجمع عادی سالانه حداکثر چهار ماه پس از پایان سال مالی، اکثر مجامع شرکت‌ها در تیر و خرداد برگزار می‌شود، در این دوران شاهد اوج برگزاری مجامع شرکت‌های فعال در بازار هستیم. در این میان برگزاری مجامع در شرکت‌های بورسی و فرابورسی به منظور تصمیم‌گیری‌های جدید در مورد شرکت‌ها، صورت می‌گیرد.
 • تضاد منافع در تصمیم‌گیری

  احسان حاجی/ کارشناس بازار سرمایه
  سیاست تقسیم سود همواره یکی از پرحاشیه‌ترین موارد در مجامع شرکت‌های فعال در بازار سرمایه است. طبق ماده ۹۰ قانون تجارت، در صورت وجود منافع، تقسیم ۱۰ درصد ‌از سود ویژه سالانه بین صاحبان سهام الزامی است. در بحث سیاست تقسیم سود جدا از نظر قانون‌گذار و رعایت حداقل مورد نظر، تقسیم سود بیشتر از ۱۰ درصد قانونی، دارای تبعات و رویکردهای مختلفی است. سیاست تقسیم سود از جانب سهامداران با توجه به اینکه چه درصدی از سهام شرکت را مالک باشند، بسیار متفاوت است. عموما سهامدار اقلیت به دنبال تقسیم سود حداکثری است، از طرفی با توجه به برنامه‌های سهامدار عمده، سیاست تقسیم سود می‌تواند حداقلی باشد. امری که یا در افزایش سرمایه شرکت‌ها لحاظ شود یا در حساب شرکت نگهداری شود. حال با توجه به این توضیحات، در این باب به ذکر موضوعات اساسی می‌پردازیم.
 • جذابیت‌های کوتاه مدت

  امین آذریان/ کارشناس بازار سرمایه
  یکی از شاخصه‌های مهم در هر بازاری، سرمایه‌گذاران آن هستند. حال اینکه برای بررسی نگاه سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بازار سهام و همچنین از سوی دیگر بنگاه‌های فعال در بازار سرمایه ، باید به این نکته توجه کرد که نگاه اصلی و مهم یک سرمایه‌گذار در به جریان انداختن سرمایه خود و کسب سود به اندازه ریسکی است که متحمل می‌شود. در این میان نکته قابل اهمیت برای بنگاه و به عبارت دقیق‌تر موضوع مهم و حیاتی برای آن، حفظ و توسعه جریان نقدی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر