آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۴۳

 • نشست گروه ۲۰

  نشست امسال گروه بیست اقتصاد بزرگ جهان روزهای جمعه و شنبه در ژاپن برگزار شد و آنچه در حاشیه این نشست رخ داد، زمینه خشنودی سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان را فراهم کرد، زیرا مذاکرات ترامپ و رئیس‌جمهوری چین به نتایج مثبت رسید. ترامپ موافقت کرد مذاکرات تجاری از سر گرفته شود و در دوره مذاکرات، تعرفه جدید بر کالاهای صادراتی چین اعمال نشود. در مقابل چین پذیرفت میزان بالاتری محصولات کشاورزی از آمریکا بخرد.
 • آتش بس در جنگ تجاری

  کوین لیپتاک/ سی‌ان‌ان
  نشست امسال گروه ۲۰ توانست بخشی از نگرانی‌ها درباره افق اقتصاد جهان را از بین ببرد. در روز شنبه و در حاشیه نشست، ترامپ و رئیس‌جمهور چین دیدار کردند و ترامپ این دیدار و مذاکره انجام شده را عالی توصیف کرد و گفت: «ما بار دیگر در مسیر مذاکره قرار گرفته‌ایم. در آینده مشخص خواهد شد چه نتیجه‌ای از مذاکرات کسب می‌شود.» این خبری بسیار خوب محسوب می‌شود که بر بازارهای مختلف اثرات مثبت به جا خواهد گذاشت. بر مبنای اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری‌ها، ترامپ و رئیس‌جمهوری چین توافق کردند مذاکرات ادامه یابد و تعرفه جدید بر کالاهای صادراتی طرف مقابل اعمال نشود.
 • چین برنده‌ بزرگ

  هیتر لانگ/ واشنگتن پست
  نشست امسال گروه ۲۰ نسبت به نشست سال قبل این گروه امیدبخش‌تر بود و می‌توان گفت موضع‌گیری‌های ترامپ سبب این امر شد. او با اعلام موافقت با آغاز مجدد گفت‌وگوهای تجاری با چین و اعمال نکردن تعرفه جدید بر کالاهای صادراتی چین در دوران مذاکرات، سبب خوشحالی شرکت‌های آمریکایی و کاهش نگرانی‌ها درباره افق اقتصاد جهان شد. مذاکرات تجاری چین و آمریکا دو ماه پیش متوقف شد و ترامپ محدودیت‌هایی بر شرکت هوآوی اعمال کرد.
 • آپارتاید اقلیمی

  اندرو وودکاک/ ایندیپندنت
  امسال در نشست گروه ۲۰ موضوعات مختلفی مطرح شد و می‌توان گفت بیشترین توجه به مذاکرات ترامپ و رئیس‌جمهوری چین معطوف بود؛ اما مسائل دیگر نیز مطرح شد و به نظر می‌رسد باید بیشتر به آنها توجه شود. ترزا می، نخست‌وزیر انگلستان در سخنان خود به موضوع تغییرات آب و هوایی و نیز لزوم مبارزه با بیماری‌های کشنده عصر حاضر از جمله ایدز و مالاریا اشاره کرد و گفت: «ما آخرین نسلی هستیم که قدرت کاستن از دمای کره زمین را داریم. تاریخ اقدامات ما در چند سال آینده را مورد قضاوت قرار خواهد داد.»
 • هراس از تنش‌های ژئوپلیتیک

  مایکل کروالی / نیویورک تایمز
  روزهای جمعه و شنبه نشست سالانه گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان در شهر اوزاکا ژاپن برگزار شد و ارشدترین مقامات این کشورها در آن گرد هم آمدند. هدف از نشست‌های گروه ۲۰ کمک به افزایش همکاری‌های اقتصادی در سطح جهان است. اما با توجه به اینکه تعداد زیادی از رهبران کشورهای قدرتمند جهان در یک جا جمع می‌شوند، معمولا نشست‌های گروه ۲۰ به مجمعی برای مذاکرات رسمی و غیر رسمی در حوزه‌های بسیار متنوع تبدیل می‌شود.

بیشتر