آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۴۱

 • چشم‌انداز اقتصاد جهان

  نیمه نخست سال جاری میلادی، وضعیت اقتصاد جهان رضایت‌بخش نبوده و نهادهای تحلیلگر پیش‌بینی‌های خود از رشد اقتصادهای بزرگ را بارها کاهش داده‌اند. مسلما تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا مهم‌ترین عامل ضعف در اقتصاد جهان است که سبب کاهش حجم تجارت جهانی، هراس سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان و کاهش سرمایه‌گذاری شرکت‌ها شده است.
 • ریسک‌هایی که تقویت شدند!

  ترنس مولان شورای روابط خارجی
  در آستانه شروع نیمه‌دوم سال جاری میلادی، ریسک‌های مختلف اقتصاد جهان را تهدید می‌کنند. خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا، آغاز جنگ ارزی بین اقتصادهای بزرگ، تداوم و تشدید تنش‌های تجاری بین آمریکا و شرکای تجاری این کشور، رشد شدید قیمت نفت و ریسک‌های سیاسی برخی از مهم‌ترین عوامل نگرانی فعالان اقتصادی هستند.
 • نگاه‌ها به سوی گروه ۲۰

  مالانچا چاکرابارتی یورآسیا ریویو
  نشست امسال گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان پایان هفته پیش رو در اوزاکای ژاپن برگزار می‌شود و این نخستین بار است که نشست یاد شده در ژاپن برگزار خواهد شد. معمولا در نشست گروه ۲۰ مسائل مختلف بین‌المللی مورد بررسی قرار می‌گیرد اما در نشست امسال آنچه در حاشیه رخ می‌دهد اهمیت بسیار بالاتری دارد. دیدار ترامپ و رئیس‌جمهوری چین در حاشیه نشست گروه ۲۰ توجه سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی را به خود جلب کرده است زیرا نتیجه این نشست هر چه که باشد بر وضعیت اقتصاد جهان در نیمه‌دوم سال جاری میلادی تاثیرات بزرگ خواهد داشت. تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا در یک سال اخیر لطمات بزرگی به اقتصاد جهان وارد کرده و نرخ رشد اقتصادی چین، آمریکا و جهان را پایین آورده است.
 • سیاست مشترک بانک‌های مرکزی

  توماس فرانک سی‌ان‌بی‌سی
  در هفته‌های اخیر همزمان با شدت پیدا کردن تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا، نهادهای تحلیلگر و بانک‌های سرمایه‌گذاری به پیش‌بینی افق اقتصاد جهان در وضعیت‌های مختلف پرداخته‌اند و مبنای پیش‌بینی آنها، روابط تجاری بین چین و آمریکا است. با آنکه عوامل گوناگون از جمله سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی، وضعیت بازار نفت و ریسک‌های ژئوپلیتیک مانند همیشه بر اقتصاد جهان تاثیر خواهند داشت. اما به باور این تحلیلگران، در حال حاضر عاملی که اهمیت بالاتری دارد، وضعیت تجاری بین چین و آمریکا است.
 • هراس از بحران در یورو

  جک اوینگ نیویورک تایمز
  این هفته نیمه نخست سال جاری میلادی پایان می‌یابد و در ۶ماه اخیر در حوزه اقتصادی، مهم‌ترین عامل موثر بر اقتصاد جهان شدت پیدا کردن تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا بوده است. در هفته‌های اخیر مذاکرات تجاری چین و آمریکا متوقف بوده و تعرفه‌ها بر صدها میلیارد دلار کالاهای صادراتی چین و آمریکا ادامه پیدا کرده است. با آنکه فردا و روز شنبه نشست گروه ۲۰ برگزار می‌شود و قرار است در آن، ترامپ و رئیس‌جمهوری چین مذاکره کنند، اما ابعاد تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا چنان گسترده بوده که می‌توان گفت در نیمه‌دوم سال جاری میلادی نیز بر اقتصاد جهان بیشترین اثر را خواهد داشت.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر