آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۲۹

 • سیاست جدید بانک‌های مرکزی

  سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی بزرگ در یک دهه اخیر عموما انبساطی بوده؛ زیرا پس از رکود اقتصادی و بحران مالی سال ۲۰۰۸ لازم بود تدابیر گسترده برای کمک به رونق اقتصاد جهان اتخاذ شود. یک سال پیش این باور وجود داشت که شرایط همچنان بهتر خواهد شد و برخی بانک‌های مرکزی مشغول بررسی شرایط برای کاستن از سیاست‌های حمایتی پولی بودند.
 • سایه ترامپ بر همه بازارها

  پاتی دام سی ان بی سی
  در هفته‌های اخیر یعنی از زمان شدت پیدا کردن تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا که با اقدام ترامپ رخ داد، هشدارهای نهادهای بین‌المللی و تحلیلگر درباره اثرات این تنش‌ها بیشتر شده و اقتصاددان‌ها معتقدند طی ماه‌های آینده شرایط اقتصاد آمریکا نگران‌کننده‌تر خواهد شد. در تازه‌ترین گزارش وزارت کار آمریکا درباره وضعیت بازار کار این کشور در ماه گذشته میلادی آمده بود تنها ۷۵ هزار فرصت شغلی در اقتصاد آمریکا ایجاد شده است که بسیار کمتر از پیش‌بینی‌ها بود. این در حالی است که بازار کار آمریکا در دو سال اخیر وضعیت بسیار خوبی داشته و نسبت به شوک‌ها مقاوم بوده است.
 • یورو در تله پولی

  بریجیت جنن وال استریت ژورنال
  در هفته‌های اخیر تغییراتی که در شرایط اقتصاد جهان مشاهده شده، بانک‌های مرکزی بزرگ را به این نتیجه رسانده که باید سیاست‌های حمایتی بیشتری اتخاذ کنند. برای مثال بانک مرکزی اروپا در حال آماده شدن برای کاستن از نرخ‌های بهره و شروع دور جدید خرید اوراق قرضه کشورهای عضو منطقه یورو در پاییز سال جاری میلادی است.
 • انعطاف ژاپنی‌ها

  گروه نویسندگان بانک مرکزی اروپا
  سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی بزرگ در سال‌های اخیر عموما به شدت حمایتی بوده و انتظار می‌رود این وضعیت برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند، زیرا ریسک‌هایی که اقتصاد جهان را تهدید می‌کند افزایش یافته است و نیز برنامه‌های حمایتی یک دهه اخیر نتوانسته به رونق پایدار اقتصاد جهان کمک کند. در نتیجه اکنون که ریسک‌هایی پدید آمده شرایط نگران‌کننده شده است.
 • عملیات نجات فدرال رزرو

  ترسا گیلاردوچی فوربس
  در ماه‌های اخیر، سوال مهم سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان این است که در آینده چه اتفاقاتی در اقتصاد آمریکا و جهان رخ خواهد داد و آیا بانک مرکزی آمریکا توان جلوگیری از رکود اقتصادی را دارد یا نه؟ بدون تردید سیاست‌های پولی به تنهایی نمی‌توانند تمامی اثرات تصمیم‌های دولت آمریکا را خنثی کنند و ضروری است افق مبادلات و روابط تجاری آمریکا و شرکای این کشور مشخص شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر