آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۲۸

 • ضرورت بهبود ساختار خدمت سربازی

  سربازی علاوه بر اینکه هزینه‌های بالایی را در بخش تحصیل بی رویه، افزایش سن ازدواج و بازار کار بر جامعه، کشور و دولت تحمیل می‌کند، منابع بالایی را در بودجه به خود اختصاص داده است. از این‌رو اصلاح قانون خدمت نظام وظیفه را شاید بتوان یکی از ضروری‌ترین اقدامات لازم دانست. در حال حاضر به عقیده کارشناسان و نظامیان شرایط امروز اجرای این قانون هزینه‌های فراوانی را بر دولت، نیروهای نظامی و مردم تحمیل کرده است. دولت در سال ۱۳۹۳ و به دلیل سقوط قیمت نفت از یکسو و شرایط نامناسب مالی دولت از سوی دیگر، جریمه‌ای را برای مشمولان غایب در نظر گرفت که در ازای پرداخت آن از خدمت سربازی معاف می‌شدند. این اقدام به نوعی بیانگر هزینه‌هایی است که نیروهای مسلح در بخش سربازی متحمل می‌شوند و هزینه فرصت اجرای قانون به شکل امروزی آن عملا سالانه هزاران میلیارد تومان است.
 • گذار به نظامی‌گری حرفه‌ای

  سرهنگ بازنشسته محمدرضا اکبر حلوایی/ معاون سابق مشمولان و امور معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی
  بودجه جاری نیروهای مسلح عموما از موضوعات اختلافی دولت و نیروهای مسلح بوده است تا جایی که در مواقعی تامین خواسته نیروهای مسلح، با فرمان رهبری به دولت، مصوبه نمایندگان مجلس یا برداشت از صندوق توسعه ملی صورت گرفته است.
 • یک قرن خدمت زیر پرچم

  دکتر سیدمحمود علیزاده طباطبایی/ مدیر امور دفاعی اسبق سازمان برنامه و بودجه و جانشین اسبق معاون طرح و برنامه ستاد کل نیروهای مسلح
  سیاست سربازگیری ارتش نوین بعد از کودتای ۱۲۹۹ مبتنی بر نظامی بود که هر روستا در مقابل دولت متعهد می‌شدند تعدادی سرباز به حکومت تحویل دهند و تعداد سرباز هر روستا بر مبنای میزان املاک، آب و دارایی روستا محاسبه می‌شد و هزینه زندگی خانواده سرباز و اعزام سرباز برعهده مالک روستا بود و جیره کالایی و مواجب نقدی سرباز در بودجه ارتش پیش‌بینی می‌شد و بر این اساس هر منطقه براساس میزان زمین زیر کشت تعداد مشمولان خود را تعیین می‌کرد و تعدادی هم مشمولان داوطلب بودند که از قبایل اعزام می‌شدند ولی در طول آن سال‌ها بار جنگ‌های اوایل دوران حکومت رضاشاه بر دوش مشمولان غیرمنظمی بود که از طرف قبایل و عشایر اعزام می‌شدند که بعد از پایان جنگ هم متفرق می‌شدند.
 • گره‌گشایی با مکانیزم بازار

  حسن خوشپور / کارشناس ارشد اسبق سازمان برنامه و بودجه
  طبق مفاد قانون خدمت وظیفه عمومی، دفاع از استقلال و تمامیت ارضی کشور و جان و مال و ناموس مردم وظیفه دینی و ملی هر فرد ایرانی است و در اجرای این وظیفه، کلیه افراد ذکور کشور مکلف به انجام خدمت وظیفه عمومی هستند و هیچ فرد مشمول خدمت وظیفه عمومی را نمی‌توان از خدمت معاف کرد. دوره خدمت وظیفه عمومی سی سال است که دوسال برای دوره ضرورت، هشت سال برای دوره احتیاط و بیست سال نیز برای دو دوره ذخیره در نظر گرفته شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر