آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۲۶

 • معامله قرن

  برنامه معامله قرن از ابتدای استقرار ترامپ در کاخ سفید مطرح بوده و اکنون که بیش از دو سال از آن زمان می‌گذرد، هنوز این برنامه کامل نیست و تنها پیش‌نویس آن تهیه شده است. قرار است اواخر ماه جاری میلادی نشستی در بحرین برگزار شود و در آن مدیران برخی شرکت‌های بزرگ آمریکایی و بین‌المللی که روابط تجاری با دولت آمریکا دارند، حضور پیدا کنند. محتوای برنامه معامله قرن هنوز به‌طور رسمی منتشر نشده؛ اما برخی منابع عرب و فلسطینی از برخی بخش‌های آن مطلع شده‌اند.
 • حقوق فراموش شده

  یاکوب ویرتشافتر /یو اس‌ای تودی
  در هفته‌های اخیر همزمان با ادامه تلاش‌های کاخ سفید برای فراهم کردن زمینه برگزاری نشست بحرین و رونمایی از برنامه معامله قرن برای خاورمیانه، نشانه‌های بیشتری از کاهش تمایل اعراب به همراهی با این برنامه نمایان شده است.
 • سرمایه‌گذاری به جای استقلال

  برایان شوارتس /سی ان بی سی
  کاخ سفید تعدادی از دوستان تجاری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را به نشست بحرین که اواخر ماه جاری میلادی برگزار می‌شود، دعوت کرده است. هدف از این نشست، زمینه‌سازی برای انعقاد پیمان‌سازش خاورمیانه است که به «معامله قرن» شهرت پیدا کرده است. این نشست بخشی از تلاش‌های ترامپ برای برقراری سازش بین اسرائیل و فلسطینی‌ها است و آن‌طور که از ظواهر امر پیداست، نشست ماه جاری بحرین بر بخش اقتصادی معامله قرن تمرکز خواهد داشت.
 • تحریم کامل فلسطینی‌ها

  سامیا نخول /رویترز
  برنامه آمریکا برای پایان دادن به اختلافات اسرائیل و فلسطینی‌ها که پس از ۲ سال هنوز نهایی نشده و به شکل پیش‌نویس است، از دید فلسطینی‌ها، اعراب و سیاستمداران، پایان آرمان فلسطین محسوب می‌شود. این برنامه که از سوی جرد کوشنر داماد ترامپ و مشاور ارشد کاخ سفید تدوین شده از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا معامله قرن نام گرفته است. با آنکه محتوای این برنامه هنوز رسما اعلام نشده، اما فلسطینی‌ها و برخی منابع که از بخش‌های اصلی آن مطلع شده‌اند، می‌گویند در برنامه یاد شده کوشنر راه‌حل دو کشور را حذف کرده و این در حالی است که این راه‌حل سال‌های متمادی فرمول مورد نظر آمریکا و جامعه بین‌المللی برای رفع اختلافات بین دو طرف بوده است.
 • پارادوکس بزرگ «بی‌بی»

  جاشوا میتنیک/ فارن پالیسی
  در هفته‌های اخیر، همزمان با افزایش تلاش‌های آمریکا برای همراه کردن کشورهای عرب و شرکت‌های بزرگ آمریکایی و بین‌المللی برای حضور در نشست بحرین، دیدگاه‌های متنوع درباره میزان موفقیت برنامه معامله قرن مطرح شده است و اکثر این دیدگاه‌ها منفی است؛ به این معنا که کارشناسان معتقدند به علل مختلف این برنامه شانسی برای موفقیت ندارد. یکسویه بودن پیشنهادها و نادیده گرفته شدن خواست تمام طرف‌ها به ویژه طرف فلسطینی جزو علل این بدبینی هستند؛ اما در داخل اسرائیل نیز موانعی در برابر پیشرفت این برنامه به وجود آمده است. دو ماه پیش رای دهندگان اسرائیلی پای صندوق‌های رای حاضر شدند و حزب نتانیاهو آرای بیشتری کسب کرد و او مامور تشکیل کابینه شد؛ اما در این کار ناکام ماند و قرار است چند ماه دیگر انتخابات بار دیگر برگزار شود.

بیشتر