آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۱۸

 • خودرو در جاده ۹۸

  سال گذشته صنعت خودرو یکی از بخش‌هایی بود که توجهات بسیاری را معطوف خود کرد. تفاوت قیمت فروش خودرو در بازار آزاد و درب کارخانه را شاید بتوان کلید اصلی این میزان حساسیت دانست و پیش‌فروش‌های جسته و گریخته خودروسازان طی هفته‌های اخیر نیز با استقبال متقاضیان مواجه شده است.
 • عوام‌گرایی در سیاست‌گذاری

  فربد زاوه /کارشناس صنعت خودرو
  آشفتگی مدیریتی در اقتصاد کشور از سال گذشته تمامی بازارها را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار داده است. همزمان با شروع مجدد تحریم‌های آمریکا، سیاست‌های انبساطی پولی و بی‌انضباطی مالی دولت درکنار کاهش قابل‌توجه توزیع در اکثر بازارها، سبب تشدید تورم و افزایش شدید قیمت‌ها شد. ورود نقدینگی سرگردان به بازارهای مختلف، خصوصا کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی بادوام، سبب شد این کالاها نقشی فراتر از تعریف عملیاتی خود پیدا کنند و مفری برای کاهش ارزش دارایی و سودآوری سفته‌گرایانه شوند.
 • تحریک تقاضا؛ سرکوب عرضه

  حسن کریمی سنجری/ کارشناس صنعت خودرو
  در سال ۹۸ بازار خودرو بیش از گذشته دستخوش سردرگمی و آشفتگی است به‌طوری که متقاضیان خودرو میان قیمت‌های رو به رشد و بعضا حبابی بازار از یکسو و ناتوانی در ثبت‌نام سیستمی یک خودرو به قیمت کارخانه از سوی دیگر سرخورده و سرگردانند. شرکت‌های خودروساز هر روز اعلامیه ثبت‌نام برای پیش‌فروش خودرو می‌دهند، در صورتی که روند عرضه خودرو به بازار به‌شدت کند شده است.
 • دو برنامه ناکام

  امیر حسن کاکایی / عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران
  سال گذشته با سقوط آزاد صنعت خودرو همراه بود. قیمت‌گذاری دستوری، کاهش تولید به خاطر تحریم‌های داخلی و خارجی، بی‌تدبیری در بازار، پیش‌فروش‌های عمدتا بی‌برنامه و نامتناسب با ظرفیت‌های واقعی برای کنترل بازار و افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت مواد داخلی و افزایش هزینه‌های ارزی، نهایتا منجر به زیان‌دهی بالای ۱۰‌هزار میلیارد تومانی (م.ت.) و نزدیک به متوقف‌شدن برخی قطعه‌سازان شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر