آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۱۷

 • ارزیابی تحریم‌ها

  خوآن زاراته یکی از مقامات بلندپایه وزارت خزانه‌داری آمریکا، کارشناسان تحریم ایران را «چریک‌های کت و شلواری دولت آمریکا» معرفی می‌کند.
 • هفت غلط مصطلح

  دکتر حسن حکیمیان استاد دانشگاه لندن، مدیر موسسه مطالعات خاورمیانه لندن
  به‌رغم فشارهایی که تحریم‌های ترامپ بر اقتصاد ایران وارد می‌کنند، موفقیت یا ناکامی چنین تحریم‌هایی بستگی به این دارد که آیا آنها موفق به تغییر نظام یا تغییر در رفتار آن خواهند شد یا نه. با توجه به سوءبرداشت‌های حاکم راجع به عقلایی بودن تحریم‌ها، تعجب‌آور نیست که تحریم‌های اقتصادی به ندرت به این اهداف نائل می‌شوند. تحریم‌های اعمال شده بر ایران توسط رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ، شروع به تاثیرگذاری شدید بر اقتصاد ایران کرده‌اند. تورمی که با شروع ریاست جمهوری روحانی کاهش یافته بود، با شدت برگشت و در سال ۲۰۱۸ به سطح ۳۱ درصد رسید. بنابر بررسی‌های صندوق بین‌المللی پول، امسال رشد اقتصادی در آستانه افت ۶ درصدی است و تورم می‌تواند به ۳۷ درصد برسد.
 • پاتک به حمله اقتصادی

  دکتر یوسف مولایی عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
  تحریم به‌عنوان یک ابزار جنگی بی‌صدا (در مقایسه با توپ، تانک، بمب، مسلسل، موشک و...) است که حق حیات شهروندان کشور هدف را نشانه می‌گیرد و نام‌گذاری آن به لحاظ حقوقی هرچه که باشد، یک امر مسلم و آشکار است که قربانیان آن درد و رنج زیادی را تحمل می‌کنند. تحریم یک اسلحه جنگی است که هیچ‌وقت تیر آن به خطا نمی‌رود و با هر شلیکی انسان‌های بی‌گناه و آسیب‌پذیر از زن و مرد و کودک و پیر و جوان از هر قبیله‌ای، قوم، نژاد، زبان، ملیت و جریان سیاسی را از حقوق خود محروم می‌کند. تحریم قبل از اینکه وسیله‌ای برای اعمال فشار به حاکمیت‌ها برای تاثیرگذاری در تصمیمات و رفتار آنها باشد، ابزار اعمال فشار مادی و معنوی به شهروندان کشور موضوع تحریم است.
 • اخاذی از هم‌پیمانان منطقه‌ای

  دکتر علیرضا سلطانی استاد دانشگاه و کارشناس اقتصاد سیاسی
  تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، فارغ از آثار و پیامدهایی که برای ایران دارد که البته در جای خود از اهمیت برخوردار است، ابعاد و زوایای دیگری را در بر می‌گیرد. این تحریم‌ها قطعه‌ای از پازل سیاست آمریکایی در دوره جدید به رهبری دونالد ترامپ است. ترامپ برآیند تفکرسیاسی جدید و در عین حال سنتی در آمریکا است.
 • شلیک کور دشمن

  محمد ماشین‌چیان روزنامه‌نگار و کارشناس اقتصادی
  اگر بخواهیم تحریم‌ها را با ابزارهای اقتصادی بسنجیم، آنها را چندان موثر نخواهیم یافت. مطالعات انجام شده راجع به تحریم‌های خارجی نشان می‌دهد که تنها ۵ تا ۳۵ درصد آنها به اهداف خود نزدیک شده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر