آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۱۵

 • انتخابات پارلمان اروپا

  انتخابات پارلمان اروپا از امروز تا روز یکشنبه برگزار می‌شود و در آن ۷۵۱ نماینده از سوی مردم در ۲۸ کشور عضو این اتحادیه انتخاب می‌شوند. انتخابات امسال اتحادیه اروپا از جهات مختلف اهمیت بالاتری نسبت به انتخابات‌های قبلی دارد و نتیجه آن بر وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی اروپا اثرات بزرگ خواهد داشت.
 • گرایش به احزاب نظم‌گریز

  دمیتریوس پوگکاس بلومبرگ
  انتخابات پارلمان اروپا دومین رقابت دموکراتیک بزرگ در جهان پس از انتخابات هند است. رای‌دهندگان در ۲۸ کشور عضو این اتحادیه ۷۵۱ نماینده را برای مدت ۵ سال انتخاب می‌کنند و پارلمان جدید، دوم ماه ژوئیه یعنی حدود ۵ هفته دیگر آغاز به کار خواهد کرد. اگر برنامه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا اجرا شود، نمایندگان انگلستان در پارلمان اروپا استعفا خواهند داد. انگلستان ۷۳ کرسی در پارلمان اروپا دارد و با خروج این کشور از اتحادیه اروپا برخی از این کرسی‌ها بین ۲۷ کشور دیگر تقسیم خواهد شد و تعداد کرسی‌های پارلمان اروپا به ۷۰۵ عدد کاهش می‌یابد.
 • همگرایی یا واگرایی؟

  الکس بارکر فایننشال تایمز
  ائتلاف سیاسی که طی دو دهه اخیر بر اروپا حاکم بوده، در زمستان سال ۱۹۹۸ یعنی دوران صدراعظمی هلموت کهل در آلمان شکل گرفت. این ائتلاف دارای گرایش‌های قوی راست میانه بوده و اکنون در معرض خطر کاهش قدرت قرار گرفته است. دو دهه پیش هلموت کهل آرزوهای بسیار بزرگی برای اروپا داشت و شخصا برای تحقق این آرزوها تلاش‌های بسیار کرده بود.
 • چپ‌ها بازنده بزرگ

  سیلویا آمارو سی ان بی سی
  انتخابات پارلمان اروپا که از روز پنج‌شنبه تا روز یکشنبه انجام می‌شود، از جهات گوناگونی بسیار مهم‌تر از انتخابات‌های قبلی است و بر همین مبنا نتیجه آن بر تقریبا تمامی جنبه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی اروپا تاثیر می‌گذارد. طی چهار دهه این نخستین‌بار است که انتظار می‌رود احزاب ضد نظم کنونی در اتحادیه اروپا کرسی‌های بیشتری در پارلمان اروپا کسب کنند و ساختارهای سیاسی جاافتاده و دیرینه را به چالش بکشند. پرسش‌های مختلفی درباره این انتخابات مطرح است و در مطلب حاضر به چند سوال مهم در این زمینه پاسخ می‌دهیم.
 • روسوفیل‌های اروپایی

  استیون ارلانگر نیویورک تایمز
  در هفته‌های اخیر راست‌گرایان افراطی اروپا به سراسر این قاره سفر کرده‌اند و دست در دست هم تلاش کردند خود را جبهه متحد علیه سیستم سیاسی حاکم بر این قاره نشان دهند که می‌تواند مشکلات حاصل از سیاست‌های قبلی اتحادیه اروپا را حل کند. متئو سالوینی از ایتالیا و ماری لوپن از فرانسه در کنار ده‌ها تن دیگر از راست‌گرایان افراطی، در سخنرانی‌های خود به اتحادیه اروپا، اسلام و مهاجران حمله کردند و وعده آغاز دوران جدیدی را دادند که در آن ملی‌گرایی بنیان سیاست‌ها و اقدامات خواهد بود اما آنها به یک موضوع بسیار مهم اشاره نکردند و آن رسوایی اخیر در اتریش است که سبب فروپاشی دولت ائتلافی این کشور شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر