آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۱۴

 • روزهای پر نوسان شاخص

  بورس تهران در حالی سال ۹۸ را با صعودهای پرقدرت شاخص کل و ثبت رکوردهای جدید آغاز کرد که در این جهش‌ها توانست قله تاریخی ۲۲۴هزار واحدی را نیز فتح کند. امری که ثبت بازدهی ۷/ ۲۵درصدی را از ابتدای سال تا ۱۴اردیبهشت برای بورس تهران به دنبال داشت. ولی روند مزبور دوام چندانی نداشت و پس از تجربه ۷روز رشد متوالی، رکورد یکی از بزرگ‌ترین افت‌های شاخص کل در یک روز شکسته شد و این افت ناگهانی با اعداد بزرگ و منفی روزهای بعد تبدیل به یک ترس عمومی و ریزش گسترده در بازار شد.
 • تطابق ریسک و بازده

  سیدعلی سیدخسروشاهی/ کارشناس بازار سرمایه
  شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت بازدهی ۴/ ۲۰ درصدی را کسب کرد و در محدوده ۲۱۵هزار واحد متوقف شد. طی این دوره ۳۸ روزه، شاخص کل در مجموع ۲۷ روز افزایش و ۱۱ روز کاهش را تجربه کرد. در همین دوره نماگر مزبور به مدت ۱۶ روز بیش از یک درصد نوسان داشته است. واشکافی این نوسان نشان می‌دهد ۱۲ روز نوسان مثبت و ۴ روز نوسان منفی بیش از یک‌درصدی رقم خورده است. جالب‌تر آنکه بیش از نیمی از این نوسانات بیش از ۲ درصد در یک روز بوده و در روزهای ۱۶ و ۱۷ اردیبهشت ماه، به ترتیب کاهش ۶۸/ ۳ و ۵۳/ ۳ درصدی، رکوردهای جدیدی را برای سرمایه‌گذاران به یادگار گذاشت.
 • شوک در انتظارات تورمی

  پیمان تاتایی /کارشناس بازار سرمایه
  با شروع سال ۱۳۹۸، بازار سهام در ایران رکوردهای مثبت خود را در نوردید و سقف‌های خود را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت. به‌گونه‌ای که به نظر می‌رسید هیچ توجهی به دنیای پیرامون خود ندارد. ناگهان و پس از ثبت عدد ۲۲۴هزار واحد، پس از ۷روز رشد متوالی، رکورد یکی از بزرگ‌ترین افت‌های شاخص کل در یک روز شکسته شده و این افت ناگهانی با اعداد بزرگ و منفی روزهای بعد تبدیل به یک ترس عمومی و ریزش گسترده در بازار شد. به راستی آیا واقعیت‌های اقتصادی کشور و سهام شرکت‌های مورد معامله در بورس اوراق بهادار تهران ظرف چند روز تغییرات گسترده‌ای داشته است یا عامل دیگری موجب این نوسان‌های شدید می‌شود؟
 • ترکش‌های جنگ تجاری

  اکبر حامدی/ کارشناس بازار سرمایه
  بازار سهام در هفته‌های گذشته عملکرد خوب و مناسبی داشته و رکوردهای قابل‌توجهی از خود بر جای گذاشت. بورس تهران در حالی سال جاری را با رشدی مناسب آغاز کرد که موفق به فتح قله‌ جدید و رسیدن به ارتفاع ۲۲۶ هزار واحدی شد، تا بازدهی بیشتری را نسبت به سایر بازارهای سرمایه‌گذاری موازی داشته باشد. ثبت این رکورد در حالی بود که بازار رکورد دیگری نیز از خود به جای گذاشت، اما رکوردی منفی. به‌طوری‌که شاخص کل با ریزشی بیش از ۸۲۰۰ واحدی، در یک هفته دو رکورد منفی از خود به‌جای گذاشت.
 • پیشتاز همه بازارها

  مهدی افضلیان/ کارشناس بازار سرمایه
  شاخص کل بازار سرمایه از ابتدای سال تا به امروز بازده بیش از ۲۰ درصدی را ثبت کرده است و این نشان می‌دهد که بازار سرمایه تا به اینجای کار بازدهی بالاتری از بانک (بازدهی تقریبا ۳ درصدی)، دلار (بازدهی تقریبا ۸ درصدی) و سکه (بازدهی تقریبا ۲/۶درصدی) داشته و پیشتاز بازارها بوده است. حال در این میان قصد داریم بررسی کنیم که علت رشد شاخص کل بورس تهران چیست و تا کجا می‌توان به این رشد امیدوار بود. یکی از عوامل اصلی رشد بازار سرمایه در سال قبل و سال جاری، عقب بودن این بازار از سایر بازارها ‌است.
 • ریسک‌های سیاست‌گذاری

  بهزاد کریم‌خانی /کارشناس بازار سرمایه
  نوسان دارایی‌های مالی از جمله خصوصیات عادی و ساز وکار اصلی هر بازار سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید. ولی در این میان، نوسان‌های شدید می‌تواند کارکرد مذکور را مختل کرده و اثر معکوس بر این کارکرد مالی در بازار و در نهایت کل اقتصاد داشته باشد.
 • تقابل سیاست و اقتصاد

  محسن نظری /کارشناس بازار سرمایه
  بازار سرمایه از اسفند ماه سال ۹۷ با رونق مجدد همراه شد. ورود جریان‌های نقدینگی جدید در مدت اخیر، رشد شاخص کل بورس، افزایش قیمت سهام اکثر شرکت‌ها و خلق بازدهی قابل توجهی را برای سرمایه‌گذاران به دنبال داشت. اما در روزهای اخیر شاهد نوسانات شدید شاخص کل بورس (چه در زمان صعود و چه در زمان افت) هستیم. در این میان دو عامل مهم سیاسی و اقتصادی در روندهای شارپی نماگر اصلی بازار به خصوص در این روزها دخیل هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر