آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۰۹

 • تنش بین ایران و آمریکا

  اکنون یعنی درست یک سال پس از خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران، تنش‌ها بین دو کشور به شدت افزایش یافته و کارشناسان انواع سناریوها را درباره افق روابط دو کشور مطرح کرده‌اند. عده‌ای معتقدند جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حال پیشبرد برنامه خود یعنی ایجاد درگیری نظامی بین آمریکا و ایران است و با آنکه ترامپ به آغاز جنگ اعتقاد ندارد، اما بولتون می‌تواند او را به این مسیر بکشاند. از سوی دیگر عده‌ای می‌گویند فشارهای آمریکا به ایران در نهایت به مذاکره دو طرف منجر می‌شود.
 • اشتباهات استراتژیک کاخ سفید

  تریسی ویلکینسون/ لس آنجلس تایمز
  رئیس‌جمهوری ایران چند روز پیش اعلام کرد این کشور به بخش‌هایی از پیمان هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پایبند نخواهد بود و این موضع‌گیری پس از افزایش فشارهای تحریمی آمریکا و اعزام ناو هواپیمابر این کشور به سوی خاورمیانه انجام شد. کاخ سفید چند ساعت بعد از سخنان رئیس‌جمهوری ایران، تحریم‌های جدید اقتصادی علیه این کشور اعمال کرد و سنگ آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را تحریم کرد. صادرات این اقلام برای درآمدهای ارزی ایران مهم است و اقدام ترامپ به این معناست که کاخ سفید قصد ندارد از مسیر یک سال اخیر خود بازگردد.
 • معمار بزرگ جنگ

  سینا طوسی/ نیوزویک
  تردیدی وجود ندارد که تنش در روابط ایران و آمریکا در دو هفته اخیر به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و دو طرف درک می‌کنند که شرایط مثل قبل نیست. فشارهای اقتصادی پی‌درپی آمریکا بر ایران یک جنبه مهم تنش‌های کنونی است. اما آنچه فعلا اهمیت زیادی پیدا کرده، احتمال بروز درگیری نظامی بین دو کشور است. تصمیم ایران به تلافی کردن خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای سال ۲۰۱۵ اجتناب‌ناپذیر بود. ایران در یک سال اخیر با این امید که دیگر امضا‌کنندگان آن پیمان در برابر آمریکا ایستادگی می‌کنند و منافع ایران حفظ خواهد شد به تمامی محتوای پیمان هسته‌ای پایبند بوده است. اما اکنون تصمیم گرفته واکنش حساب شده‌ای به تامین نشدن منافع خود از پایبندی به پیمان هسته‌ای نشان دهد: پایبند نماندن به برخی مفاد پیمان هسته‌ای و بازگذاشتن مسیر دیپلماتیک.
 • بهترین نصیحت !

  آرون دیوید میلر/ سی‌ان‌ان
  آمریکا یک سال پیش از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و طی هفته‌های اخیر بر شدت اقدامات این کشور علیه ایران افزوده شده است. اقدامات یاد شده برای ایران فاجعه بار نبوده، اما تنش‌ها در روابط ایران و آمریکا در حال افزایش است و فقدان برنامه یا استراتژی مشخص در کاخ سفید در قبال ایران بر شدت خطرات می‌افزاید. ایران تصمیم گرفته به بخشی از تعهدات خود در پیمان هسته‌ای عمل نکند و این تصمیم اوضاع را پیچیده‌تر کرده است.
 • قمار ترامپ در خاورمیانه

  اندرو انگلند / فایننشال تایمز
  در هفته‌های اخیر فشار بر ایران از سوی آمریکا شدت بیشتری پیدا کرده و دولت آمریکا اعلام کرده در آینده بر این فشارها خواهد افزود. یک سال از خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای ایران می‌گذرد و اقداماتی که ترامپ برای وادار کردن ایران به مذاکره مجدد بر سر طیفی از موضوعات بر این کشور وارد کرده نگرانی‌هایی درباره بروز تنش‌های جدی در منطقه خاورمیانه به وجود آورده است. اعزام ناو هواپیمابر و هواپیماهای جنگی به منطقه و سفر غیرمنتظره پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به عراق بر شدت این نگرانی‌ها افزوده است. او گفته است ایران در حال افزایش فعالیت‌های خود است، اما مدرکی در این زمینه ارائه نکرده است.

بیشتر