آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۱۰

 • تحریم‌ها در بخش معادن و فلزات

  سالروز خروج آمریکا از برجام بود که دونالد ترامپ، تحریم‌های جدیدی علیه صنایع فولاد، مس، آلومینیوم و آهن ایران وضع کرد. رئیس‌جمهوری آمریکا در این دستور به اشخاص حقیقی و همه کشورها هشدار داد که هر‌گونه معامله با ایران در بخش فلزات یا اجازه دادن به ورود محصولات این بخش به بندرهای این کشورها برای آنها پیامدهای وخیمی از جمله مصادره اموال و قرار گرفتن در لیست تحریم‌های آمریکا به دنبال خواهد داشت و ناقضان این تحریم از ورود به آمریکا منع می‌شوند.
 • لغو ممنوعیت‌های صادراتی

  محمدرضا بهرامن/ رئیس خانه معدن ایران
  دولت آمریکا در راستای کاهش درآمدهای ناشی از صادرات محصولات استراتژیک معدنی، نظیر «آهن»، «استیل»، «آلومینیوم» و «مس»، با این ادعا که از این طریق از تامین مالی و حمایت از توسعه سلاح‌های کشتار جمعی، گروه‌ها و شبکه‌های تروریستی و توسعه نظامی توسط ایران جلوگیری می‌کند، اقدام کرد. آمریکا پس از تحریم فروش نفت ایران این‌بار دست روی صنایع ارزآور ایران گذاشته است. صادرات مواد معدنی، سال گذشته به میزان ۷/ ۸ میلیارد دلار بود که حدود ۷۵ درصد این میزان، مربوط به مس، سنگ‌آهن و آلومینیوم است. اگر چه مدیریت بنگاه‌های بزرگ صنایع معدنی و فلزی ایران همچنان در دست دولت است، اما سهامداران عمده این واحدهای تولیدی از بخش‌خصوصی هستند و سهام آن در بورس نیز داد و ستد می‌شود و سهم دولت در صنایع این بخش، حدود ۲۰ درصد است.
 • گریزگاه‌های جدید تجارت

  فریال مستوفی /رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران
  رئیس‌جمهوری آمریکا به تازگی تحریم‌های جدیدی در بخش فلزات ایران وضع کرده است. حال این سوال در ذهن متبادر می‌شود که تاثیر این تحریم‌ها بر اقتصاد و بخش معدن و صنایع معدنی کشور چه خواهد بود؟ هرچند دولت آمریکا دیگر پیشتر برخی شرکت‌های فلزی - معدنی ایران را در فهرست تحریم قرار داده بود، اما این بار بندهای دیگری به تحریم فلزات معدنی اضافه شده است. به‌گونه‌ای که تحریم‌های این بار آمریکا، با هدف کاهش درآمدهای خارجی ایران انجام شده است و افرادی را که طرف معامله عمده با صنایع فلزی ایران بوده و در زمینه «حمل‌ونقل»، «فروش یا بازاریابی محصولات»، «تامین منابع مالی»، «مواد مورد نیاز» یا «تکنولوژی» به این صنایع کمک می‌کنند، را نیز شامل می‌شود و همچنین پرداخت به اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در صنایع فلزی ایران را ممنوع اعلام کرده است.
 • توهم در «تنظیم بازار»

  بهادر احرامیان/ عضو هیات مدیره انجمن فولاد ایران
  دولت ایالات متحده در ادامه فشارها و تحریم‌های یک‌جانبه علیه کشورمان، این بار دست به تحریم صنایع «آهن»، «فولاد»، «آلومینیوم» و «مس» زده است. این صنایع پس از «پتروشیمی»، بزرگ‌ترین منبع درآمد غیر نفتی ارزی کشور و نیز زمینه‌ساز اشتغال بسیار گسترده در رشته‌های صنعتی و خدماتی پایین‌دستی در اقتصاد ایران هستند و همین نکته باعث جذابیت تحریم این رشته‌ها به‌عنوان اهرم فشار بر ایران شده است. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که اعمال تحریم‌های جدید تا چه میزان بر صنایع معدنی فلزی و ذی‌نفعان آنها تاثیرگذار خواهد بود؟ به اعتقاد من، میزان مخرب بودن تحریم‌ها بستگی به سه مولفه اصلی دارد: «اول توانایی مدیران داخلی در مدیریت شرایط جدید»، «دوم سطح همکاری کشورهای ثالث و بالاخص همسایه» و «سوم (مهم‌تر از همه) کیفیت عکس‌العمل سیاست‌گذار داخلی».

بیشتر