آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۰۸

 • گردشگری روستایی

  امروزه گردشگری یکی از کلیدی‌ترین ارکان توسعه‌ای کشورهاست و نقشی پررنگ در تجارت جهانی نیز ایفا می‌کند.
 • کمبود مراکز اقامتی

  احمد طاهرخانی /فعال استارت‌آپی
  روستا در ایران مفهوم یکسانی را به ذهن متبادر نمی‌سازد. از روستاهای محروم در دورترین نقاط ایران تا دهکده‌های توریستی و گردشگری در دو سر این طیف هستند. طبیعتا وقتی در مورد گردشگری روستایی صحبت می‌کنیم، همه‌ این طیف را باید مدنظر قرار دهیم. اولین مساله در زمینه توسعه گردشگری روستایی توجه به انواع روستاها در این طیف و نگاه مجزا در برنامه‌ریزی برای آنها است.
 • تجربه جهان در اکوتوریسم

  مهتا بذرافکن /پژوهشگر اجتماعی
  گردشگری کشاورزی یا گردشگری روستایی زیرمجموعه اکوتوریسم است و به هرگونه فعالیت وابسته به کشاورزی اطلاق می‌شود که گردشگران را به مزرعه یا روستا بکشاند. به عبارت دیگر گردشگری روستایی را می‌توان کلیه فعالیت‌های تفریحی و گردشگری در مناطق روستایی دانست که بر پایه کشاورزی، دامداری، ماهیگیری، هنرها و صنایع‌دستی، آداب و رسوم محلی، بافت سنتی، معماری بومی، شکار و... انجام می‌گیرد.
 • مزیت‌های بومی

  غلامرضا خواجه/ کارشناس گردشگری
  در دورانی که گردشگری به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع درآمدی جوامع و دولت‌ها شناخته می‌شود، هنوز اقدامی جدی و برنامه‌ای جامع در کشور برای استفاده از این توان و قابلیت بالقوه صورت نپذیرفته است.
 • تقلیل تضادهای فرهنگی

  احمدقاسمی /دکترای جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری
  امروزه گردشگری یکی از کلیدی‌ترین مفاهیم در «دنیای اقتصاد» است و نقش بسیار مهمی را در تجارت جهانی ایفا می‌کند. در این میان شاخه بوم‌گردی و طبیعت‌گردی طی سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از کارشناسان، برنامه‌ریزان و گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. اکوتوریسم یکی از پرطرفدارترین نوع گردشگری در جهان است که قدمتی دیرینه دارد. در رمان‌های قرن ۱۸ به کرات از گردش در طبیعت و مهمان شدن در خانه‌های روستایی سخن گفته شده است. اما نگرش به اکوتوریسم و زیرمجموعه‌های آن از بوم‌گردی گرفته تا گردشگری مزرعه و روستایی به‌صورت امروزی در قالب یک صنعت پدیده‌ای مدرن است که البته در صورت تامین زیرساخت‌ها بسیار درآمدزا بوده و می‌تواند به شریان اقتصادی کشور تبدیل شود.

بیشتر