آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۰۶

 • جنگ تجاری

  هفته گذشته برخلاف انتظارها، نه تنها توافقی بین هیات‌های تجاری چین و آمریکا حاصل نشد، بلکه ترامپ به تهدیدی که ابتدای هفته مطرح کرده بود عمل کرد و تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالاهای صادراتی چین به آمریکا را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش داد. ترامپ در توییت‌های متعدد خود گفت: عجله‌ای برای رسیدن به توافق ندارد؛ اما هنوز هم امکان توافق هست. در پایان هفته وزیر دارایی آمریکا اعلام کرد مذاکرات سازنده بوده است.
 • دو راهی سرنوشت‌ساز

  آلکس ویگا / آسوشیتدپرس
  مذاکرات تجاری چین و آمریکا در ماه‌های اخیر ادامه داشته و هفته قبل بر خلاف انتظار اکثر تحلیلگران و سرمایه‌گذاران، توافقی حاصل نشد، در نتیجه ترامپ به تهدید خود عمل کرد و تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار کالای صادراتی چین را ۱۵ درصد بالا برد. واکنش اولیه بازارهای مالی به این رویدادها منفی بود و شاخص‌ها به میزانی قابل‌ملاحظه کاهش یافتند البته سرمایه‌گذاران همچنان انتظار دارند چین و آمریکا به نوعی توافق دست پیدا کنند زیرا تداوم تنش‌ها به نفع هیچ‌یک از دو طرف نیست.
 • همه پیامدهای ممکن

  توماس فرانک/ سی‌ان‌بی‌سی
  تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا عملا از اواسط سال گذشته میلادی آغاز شد به این معنا که ترامپ پس از ماه‌ها تهدید چین به اعمال تعرفه بر کالاهای صادراتی این کشور به آمریکا، بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاها تعرفه ۱۰ درصدی اعمال کرد و نیز تهدید کرد در صورت تغییر نکردن رویه تجاری چین بر ۳۲۵ میلیارد دلار دیگر از کالاهای صادراتی این کشور تعرفه اعمال می‌شود و تعرفه ۱۰ درصدی به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. اواخر سال قبل مشاهده شد که تنش‌ها بر اقتصاد دو کشور و جهان تاثیرات منفی گذاشته و نرخ رشد آنها کاهش یافته است.
 • ترکش‌ها در بازار نفت

  کالین ایتون /رویترز
  اثرات تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا بر بازارهای مختلف احساس شده، زیرا این دو کشور بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان هستند و روابط تجاری گسترده با دیگر اقتصادها دارند. یکی از بازارهایی که همواره در ماه‌های اخیر از اخبار مذاکرات دو کشور اثر پذیرفته بازار نفت است. افزایش تنش‌ها از آن جهت که سبب افت نرخ رشد اقتصاد جهان می‌شود بر قیمت نفت تاثیر منفی دارد. چین پس از آمریکا بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت در جهان است و این دو کشور در مجموع ۳۴ درصد کل نفت جهان را مصرف می‌کنند. اگر نرخ رشد اقتصاد این دو کشور بیش از حدی که تاکنون تصور می‌شده، کاهش یابد، تعادل در بازار نفت در معرض خطر قرار می‌گیرد.
 • هدف‌گیری حامیان ترامپ

  ریموند ژونگ /نیویورک‌تایمز
  روز جمعه پس از افزایش تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای صادراتی چین به آمریکا، کسانی که بیشترین لطمه را از این اقدام آمریکا متحمل می‌شوند، یعنی تولیدکنندگان کالاهای صادراتی به آمریکا، دچار سردرگمی و نگرانی شدند. این افراد بخش بزرگی از محصولات خود را با هدف صادرات به آمریکا تولید می‌کنند و اکنون معتقدند تقاضا برای محصولاتشان کاهش خواهد یافت، زیرا قیمت‌ها با افزایش تعرفه بالا می‌رود. تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا که اکنون حدود یک سال است آغاز شده است، سود شرکت‌های چینی را کاهش می‌دهد. البته همین اثر بر برخی شرکت‌های آمریکایی صادرکننده کالا به چین نیز مشاهده شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر