آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۸۸

 • تئوری مدرن پولی

  تئوری مدرن پولی اخیرا بسیار مورد توجه برخی اقتصاددان‌ها و دموکرات‌های آمریکا قرار گرفته و این درحالی است که از گذشته‌های دور ایده‌هایی که مبنای این تئوری هستند مطرح بوده‌اند. در واقع به باور بسیاری از اقتصاددان‌ها، این تئوری اساسا جدید و انقلاب‌گونه نیست و نیز هنوز توسعه نیافته‌ است، در نتیجه پیش‌بینی نتایج پذیرش آن بسیار دشوار است. برخی کارشناسان تئوری مدرن پولی را یک پروژه سیاسی می‌دانند که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان برای توجیه اقدامات مردم‌پسند خود به آن توسل می‌جویند. حال اگر در آینده این تئوری اجرا شود و تبعاتی برای اقتصاد داشته باشد، شرایط بسیار وخیم خواهد شد.
 • یک جوک بی‌مزه!

  مایکل استرین /بلومبرگ
  «تئوری مدرن پولی» یک جوک است، یک جوک بی مزه! درست است دولتی که به پول ملی خود استقراض می‌کند می‌تواند صورت‌حساب‌هایش را پرداخت کند، اما انباشته کردن بدهی‌ها با این دلیل، حماقت است. اگر بحث‌ها درباره سیاست اقتصادی آمریکا را دنبال کرده باشید عبارت «تئوری مدرن پولی» را شنیده‌اید یعنی قبل از اینکه ماه پیش آلکساندریا اوکازیو کورتز نماینده دموکرات کنگره با اشتیاق درباره آن حرف بزند. اگر از همان ابتدا تصور می‌کردید ایده‌های مطرح شده در تئوری مدرن پولی بی‌معناست حق با شما بوده است. پس چرا این تئوری اکنون مورد توجه شدید قرار گرفته است؟
 • پروژه سیاسی یا نظریه اقتصادی؟

  جیمز مکینتاش/ وال استریت ژورنال
  درست همان‌طور که امپراتوری مقدس روم نه مقدس بود نه رومی و نه یک امپراتوری، تئوری مدرن پولی نه مدرن است نه عمدتا درباره پول و نه یک تئوری. با این حال، این روزها بسیاری از اقتصاددان‌ها برای اهداف مختلف از آن استفاده می‌کنند. تئوری مدرن پولی که در بین دموکرات‌ها حامیان رو به تزایدی پیدا کرده به سیاست اقتصادی متعارف توجه ویژه دارد. به جای آنکه مدیریت اقتصاد کلان به کمیته تعیین نرخ بهره بانک مرکزی سپرده شود، هواداران تئوری مدرن پولی معتقدند اقتصاد کلان به بهترین شکل تحت تاثیر هزینه و سیستم مالیات دولت اداره می‌شود.
 • ایده قدیمی با بیان جدید

  روبرت شیلر /نیویورک تایمز
  درباره عبارت «تئوری مدرن پولی» اخیرا بسیار سخن گفته شده و ما اقتصاددان‌های دوران کنونی باید آن را درک کنیم. واقعیت این است که ما با مشکلاتی مواجه هستیم. البته بعید می‌دانم این مشکلات حاصل تئوری یاد شده باشد. برخی می‌گویند مشکلات از این تئوری سرچشمه می‌گیرد، اما تئوری مدرن پولی صرفا یک نام برای گروهی از ایده‌های قدیمی است که از نو دسته‌بندی شده و در شکل جدید ارائه شده است. گاه از این تئوری برای توجیه استقراض بی محابای دولت برای اهدافی که قابل توجیه نیست، استفاده می‌شود؛ اما باید با دقت بیشتری به تبعات استقرار این تئوری برای اقتصاد نگاه کرد. مسلم است که افزایش هزینه در حوزه زیرساخت‌ها، آموزش، رفاه اجتماعی و محیط زیست احتمالا کاری عاقلانه است و افزایش کسری بودجه گاه زیان‌بخش نیست؛ اما ما واقعا نمی‌توانیم پیوسته به استقراض بپردازیم، بدون آنکه زیان‌های بزرگ و واقعی به اقتصاد وارد شود.
 • طرح کوتاه مدت دموکرات‌ها

  دیلان متیوز /ووکس
  تئوری مدرن پولی نقاط ضعف و برخی نقاط قوت دارد در نتیجه نمی‌توان آن را به کلی رد کرد یا پذیرفت. به‌طور خلاصه تئوری مدرن پولی بیان می‌کند دولت‌هایی که به پول ملی خود استقراض می‌کنند هیچ‌گاه پول کم نمی‌آورند و دچار ورشکستگی نمی‌شوند. این دیدگاه که زمانی چندان مورد توجه نبوده اکنون به یک موضوع جذاب در بین دموکرات‌ها تبدیل شده است، البته اقتصاددان‌ها نیز مشغول بررسی آن و توصیف جنبه‌های مختلف این تئوری هستند.

بیشتر