آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۸۷

 • تداوم صعود شاخص بورس؟

  بازار سهام در حالی سال ۹۷ را با ثبت بازدهی ۸۶درصدی به پایان برد که فروردین‌ماه سال ۹۸ را با جوی مثبت آغاز کرد. صعودهای بی‌وقفه شاخص کل بورس نه‌تنها فتح قله‌ جدید ۲۰۰هزار واحدی را به دنبال داشت، بلکه سبب شد تا نقدینگی جدید وارد بازار شود به‌طوری‌که در هفته گذشته نماگر اصلی بازار تا کانال ۲۰۱هزار واحدی نیز پیشروی کرد.
 • عبور از ریسک‌های سیاسی؟

  جواد عشقی نژاد /کارشناس بازار سرمایه
  شاخص کل بورس اوراق بهادار روز دوشنبه ۲۶ فروردین، از سقف تاریخی خود عبور کرد و به بیش از ۲۰۱ هزار واحد رسید. به این ترتیب نوروز ۹۸ برای اهالی بازار خوش یمن بوده و تنها در ۱۲ روز کاری شاخص بیش از ۹ درصد رشد داشته است. این معاملات پرحجم و مثبت، بیم‌ها و امیدهایی را ایجاد کرده که بررسی دلایل این رشد می‌تواند تصویر شفاف‌تری از آینده ایجاد کند.
 • رشد کمی یا کیفی؟

  پشوتن مشهوری نژاد/ تحلیلگر بازار سرمایه
  برای اینکه بتوانیم پیش‌بینی مناسبی از وضعیت آینده بورس داشته باشیم، باید ابتدا بتوانیم درک صحیحی از آنچه امروز درحال وقوع است به‌دست آوریم. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است آنچه امروز اغلب تحت عنوان «رشد بازار سهام» از آن نام برده می‌شود عملا یک رشد نیست بلکه صرفا جبران عقب ماندگی است که در این مدت به سهامداران بورس تحمیل شده است. بی‌انصافی است که دستیابی شاخص بورس به ۲۰۰‌هزار واحد را رشد بنامیم، درحالی که شاخص بورس در مهر سال گذشته نیز همین ۲۰۰ هزار بوده است. حال به نرخ ارز و طلا و مسکن و سایر اقلام نگاه کنید و ببینید در این مدت چگونه تغییر کرده اند؟
 • موتورهای پیشران بازار

  آیدین علایی/ کارشناس بازار سرمایه
  کاهش ارزش پول ملی یا به زبان عامیانه افزایش نرخ دلار، بازارهای مالی را دستخوش نوسان مثبت کرده است. به‌طوری‌که ارزش بازار کل شرکت‌های موجود در بورس و فرابورس در ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ حدود ۴۲۶ هزار میلیارد تومان و با احتساب نرخ برابری دلار آزاد ۵۳۰۰ تومان (منبع سایت اتحادیه طلا) معادل تقریبا ۸۰ میلیارد دلار بوده که این عدد در ۲۵ فروردین سال ۱۳۹۸ به حدود ۸۹۲ هزار میلیارد تومان و با احتساب نرخ برابری دلار ۱۳۳۰۰ تومانی تقریبا به ۶۷ میلیارد دلار رسیده است. آمار فوق نشان می‌دهد به‌رغم افزایش ریالی بیش از ۱۰۰درصدی ارزش بازار، بازدهی بورس منفی ۱۶درصد با دلار ثابت خواهد بود.
 • اثر دوگانه ارز

  محمد نوربخش /کارشناس بازار سرمایه
  بورس تهران در حالی سال ۹۸ را با روندی مثبت آغاز کرد که این مسیر در هفته پایانی فروردین‌ماه با شدت بیشتری دنبال شد. به‌طوری‌که شاهد رکوردشکنی شاخص کل و فتح قله‌های جدید توسط نماگر بازار بودیم. ولی در این میان بررسی روند آتی بازار و پیش‌بینی نوسانات شاخص کل بورس مستلزم در نظر گرفتن بسیاری از متغیرهای اقتصادی و سیاسی است. اما می‌توان در میان تمام متغیرهای موثر بر روند بورس، مهم‌ترین‌ عوامل را بررسی کرد و تا حدی به یک پیش‌بینی قابل اتکا و منطقی دست یافت.
 • پیش‌بینی تکنیکال

  مهرداد خالقی/ کارشناس بازار سرمایه
  شاخص کل بازار سهام پس از رشدهای بی‌وقفه و ثبت سقف ۱۹۵ هزار واحدی در اواسط مهر ماه سال گذشته، وارد یک فاز اصلاحی چند ماهه شد. روندی که نه تنها تا ماه‌های پایانی سال ادامه داشت، بلکه عقب‌نشینی نماگر بورس تا حوالی ۱۵۵هزار واحد را رقم زد. ولی در این میان فراز و نشیب‌های رخ داده، با آغاز فاز رونق در اواخر سال همراه شد. به‌طوری‌که از روزهای پایانی سال ۹۷ بار دیگر شاخص کل وارد فاز صعودی شد، به گونه‌ای که حتی در روزهای اخیر موفق به ثبت سقفی جدید بالاتر از سقف مهر ماه شد و در نهایت نماگر اصلی بازار توانست رکورد تاریخی خود را با ثبت در محدوده بالاتر از ۲۰۰هزار واحدی بشکند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر