• جنگ سرد در حوزه فناوری

  احسان آذری‌نیا: جنگ سرد فناوری بین چین و آمریکا مدت‌هاست آغاز شده و بدون‌شک این جنگ تبعات خاص خود را برای اقتصاد جهان خواهد داشت. ترامپ از ابتدای استقرار در کاخ سفید علیه چین مواضعی اتخاذ کرد و تنش‌های تجاری بین دو کشور شدت یافت. در نهایت، فاز نخست توافق تجاری به امضا رسید؛ اما این توافق به هیچ‌وجه سبب کاهش تنش‌ها در حوزه‌هایی نظیر فناوری، حقوق‌بشر، سرمایه‌گذاری و دارایی‌های معنوی نشده است.
 • لیدر «نیمه‌هادی‌ها» کیست؟

  لوری یوانو سی‌ان‌بی‌سی
  همزمان با شدت پیدا کردن تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا، صنعت تولید نیمه‌هادی‌ها در ایالات‌متحده نگران آن است که جنگ سرد بین دو قدرت بزرگ جهان بر سر فناوری، در زنجیره بین‌المللی عرضه اختلال پدید آورد. شرکت‌ها در دو سوی اقیانوس آرام تلاش می‌کنند برای کاستن از این ریسک استراتژی‌هایی تدوین کنند و انبار کردن نیمه‌هادی و قطعات وابسته به آن و انتقال محل تولید، دو استراتژی موثر محسوب می‌شود.
 • کورس «چین‌هراسی» در انتخابات

  سلیا چن سوث چاینا مورنینگ پست
  حدود چهار هفته دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا برگزار می‌شود و بحث‌های فراوانی درباره تاثیر نتیجه آن در حوزه‌های گوناگون مطرح است. در زمینه جنگ فناوری بین آمریکا و چین، این پرسش مطرح است که آیا پیروزی جو بایدن به معکوس شدن روند رو به رشد تقابل دو کشور منجر خواهد شد یا نه؟ این روندی است که ممکن است صنعت فناوری جهان، از نیمه‌هادی‌ها گرفته تا اینترنت را به دو بخش تقسیم کند.
 • پیروزی شرق در جهانی شدن

  ادوارد وونگ نیویورک‌تایمز
  در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، دیدگاه‌هایی که از سوی دو نامزد انتخابات یعنی بایدن و ترامپ درباره مسائل گوناگون مطرح می‌شود، در مرکز توجه سرمایه‌گذاران و رای‌دهندگان قرار گرفته است. دیدگاه‌ها و سیاست‌های ترامپ در قبال چین تا اندازه زیادی آشکار شده است. ترامپ به‌ویژه در ماه‌های اخیر اقدامات گوناگونی علیه شرکت‌های بزرگ فناوری چین انجام داده و قصد دارد برنامه مقابله بلندمدت با چین را در زمینه‌های مختلف ادامه دهد.
 • کارزار جاسوسی صنعتی

  آدام سگال فارن‌افرز
  سه سال و نیم از زمان استقرار ترامپ در کاخ‌سفید می‌گذرد و به‌نظر می‌رسد دولت آمریکا در نهایت یک استراتژی فراگیر برای رقابت با چین در حوزه فناوری تدوین کرده است البته تدابیر دولت آمریکا در حوزه‌های مختلف این رقابت از جمله قطع زنجیره‌هایی که کالاهای مورد نیاز شرکت‌های بزرگ فناوری چین را تامین می‌کنند اغلب غیرکامل، غیره آینده‌نگرانه و حتی برای برخی سیستم‌های نوآوری آمریکا بوده است.
 • بورس تهران، انتخابات نوامبر

  هدیه لطفی: یکی از ریسک‌های تاثیرگذار بر عملکرد بازار سرمایه و بورس تهران، مسائل سیاسی است، درحالی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را پیش‌رو داریم که نتیجه این انتخابات در تحلیل شش ماه دوم اقتصاد ایران و به‌خصوص بازار سهام اثرگذار است. سیگنال‌هایی که انتخاب مجدد ترامپ به بورس تهران مخابره می‌کند چه تفاوتی با انتخاب جو‌بایدن دارد؟ پیروزی هر کدام از دو نامزد نهایی این انتخابات، چه روندی برای اقتصاد ایران و بازار سرمایه رقم خواهد زد؟
 • نامزد مطلوب سهامداران

  ولی نادی قمی کارشناس بازار سرمایه
  در راستای تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار سرمایه ایران و روند نوسان بورس تهران باید چند نکته اساسی را مورد بررسی قرار داد:
 • شوک جدیدی در راه است؟

  جلال سیف‌الدینی کارشناس بازار سرمایه
  بررسی روند گذشته بازار سرمایه کشور نشان می‌دهد که برجام بر انتظارات تحلیلگران از متغیرهای اقتصادی کشور موثر بوده و این انتظارات اثر خود را در بازار سرمایه کشور نیز ‌برجای گذاشته است. در ابتدای انعقاد برجام شاهد بودیم که با امید به گشایش در اقتصاد کشور انتظار ایجاد یک رشد اقتصادی وجود داشت و با بهبود وضعیت اقتصاد امید می‌رفت که نرخ دلار نوسانات زیادی نداشته باشد و نهایتا به اندازه تورم داخلی کشور رشد پیدا کند.
 • تحلیل در سه بازه زمانی

  آرش مجاهد نقی کارشناس بازار سرمایه
  یکی از مهم‌ترین رخدادهای سیاسی هر کشور برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و تعیین عالی‌ترین مقام اجرایی کشور است که می‌تواند بسیاری از حوزه‌ها را تحت تاثیر خود قرار دهد. با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات آمریکا و پس از آن انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، بی‌شک یکی از حوزه‌هایی که با تحولات قابل‌توجهی مواجه خواهد شد، بخش اقتصادی دو کشور و تاثیرات آن بر بازارهای جهانی و بورس‌ها است. با وجود اینکه سال‌های زیادی از قطع ارتباط دیپلماتیک ایران و آمریکا می‌گذرد و تنش‌های زیادی بین دو کشور وجود دارد، اما بازار سرمایه ایران همانند دهه‌های گذشته این‌بار هم چشم‌انتظار نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است. فعالان این بازار منتظر ۱۳‌آبان هستند تا ببینند پیروزی دونالد ترامپ یا جو بایدن چه تاثیری بر سرمایه‌های آنان در بورس می‌گذارد؟
 • پیامدهای تحریک دلار

  همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه
  ایالات‌متحده آمریکا بزرگ‌ترین اقتصاد جهان و همچنین مداخله‌جو‌ترین سیستم سیاسی دنیا را دارد و از این نظر نقش مهمی در سیاست بین‌الملل ایفا می‌کند. به همین خاطر انتخابات این کشور تاثیر آشکاری بر بازارهای جهانی به‌ویژه بازار‌های ارز، طلا، نفت و فلزات خواهد داشت. البته نباید تاثیر این موضوع بر روند معاملات و ایجاد نوسان در بورس‌های جهانی را نادیده گرفت.
 • آینده خودرو در نیمه دوم سال

  نگار باقری: نیمه اول سال ۱۳۹۹ در حالی به اتمام رسید که قیمت کالاها از جمله خودرو افزایش شدیدی را تجربه کرد. باوجود تمام سیاست‌های اعمال شده از اردیبهشت ماه، قیمت خودرو نه تنها کاهش نیافت، بلکه ثابت هم نشد و همچنان رو به افزایش است. (از جمله بخت‌آزمایی برای خرید خودرو به قیمت کارخانه، حتی قوانین سختگیرانه برای شرکت در بخت‌آزمایی هم مانع فروش خودرو در بازار و به قیمت بالاتر نشد.)
 • جریانی علیه علم و تجربه

  امیرحسن کاکائی عضو هیات‌علمی دانشکده مهندسی خودرو
  روزهای بدی را پشت‌سر می‌گذاریم. دلار در مرز ۲۹ هزار تومان، قیمت‌های سر به فلک کشیده و وزارتخانه بدون وزیر، صنعت در حال افول و طرح‌های متناقض ناسازگار در نهادهای مختلف برای کنترل بازار و نجات صنعت. پیش‌بینی همین‌طوری هم کار خیلی سختی است؛ تحت این شرایط که خیلی سخت‌تر و روی هوا. خب حالا من هم حرف‌هایی می‌زنم که امیدوارم هیچ‌کدام درست از آب درنیاید، چون هرآنچه که می‌توان در چنین شرایطی پیش‌بینی کرد، اصلا نمی‌تواند خوب باشد، لذا دعا کنید که پیش‌بینی من کاملا غلط از آب درآید و یک روز از خواب بلند شویم و همه‌چیز درست شده باشد.
 • وقت‌کشی تیم بازنده!

  فربد زاوه کارشناس و تحلیلگر حوزه خودرو
  سال‌هاست کارشناسان مستقل و اقتصاددانان کشور درخصوص کیفیت مدیریت اقتصادی و صنعتی کشور و مواجهه‌گریز ناپذیر و حل ابرچالش‌ها هشدار می‌دهند. در رویه مدیریتی کشور، اصول بدیهی اقتصادی سال‌هاست نادیده گرفته می‌شود و نتیجه تبلیغاتی و شعارگونه سیاست‌ها بیشتر از تاثیر واقعی آن در توسعه پایدار کشور اهمیت داشته است. بی‌توجهی که از تنگ‌نظری و محدود کردن حلقه انتخاب مدیران بدنه اجرایی کشور به ارتباطات محفلی و سیاسی و روابط نسبی و سببی در طول سالیان گذشته ایجاد شده، دستاویزی برای فرار از پذیرش مسوولیت تصمیمات بی‌خردانه و پنهان کردن انحرافات گسترده ناشی از ناکارآمدی مدیریتی افراد منصوب شده است.
 • میوه قیمت‌گذاری دستوری

  حسن‌کریمی ‌سنجری تحلیلگر اقتصادی
  این روزها مهم‌ترین سوال مردم کوچه و خیابان درخصوص خودرو، علت گرانی آن است. در واقع صرف نظر از اینکه شاخص مردم برای تشخیص گران بودن خودرو چیست یا اینکه منظور آنها از گرانی خودرو، بازار است یا کارخانه، اما موضوع مهم این است که به زعم مردم، خودرو محصول گرانی است. برای آنها حتی مقایسه خودرو با نرخ ارز یا مسکن نیز بی معناست، که اگر این مقایسه صورت پذیرد آنگاه روشن خواهد شد که خودرو در مقایسه با ارز و مسکن چندان گران نیست، اما تشکیک مردم به نرخ خودرو بیانگر موضوعات مهمی است که ریشه یابی آن از اهمیت فراوانی برخوردار است.
 • بایدن یا ترامپ؟

  احسان آذری‌نیا: سوم نوامبر یعنی کمتر از ۴۰ روز دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا برگزار خواهد شد و از ماه‌ها پیش گمانه‌زنی‌ها درباره نتیجه آن شروع شده است. در هفته‌های اخیر نظرسنجی‌های مختلفی برای مشخص شدن وضعیت هر یک از دو نامزد انتخابات انجام شده و در اکثر آنها جو بایدن از ترامپ جلوتر است. اما واقعیت این است که بر مبنای این نظرسنجی‌ها نمی‌توان با اطمینان گفت چه کسی در انتخابات پیش‌رو پیروز خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر