• بورس تهران، انتخابات نوامبر

  هدیه لطفی: یکی از ریسک‌های تاثیرگذار بر عملکرد بازار سرمایه و بورس تهران، مسائل سیاسی است، درحالی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را پیش‌رو داریم که نتیجه این انتخابات در تحلیل شش ماه دوم اقتصاد ایران و به‌خصوص بازار سهام اثرگذار است. سیگنال‌هایی که انتخاب مجدد ترامپ به بورس تهران مخابره می‌کند چه تفاوتی با انتخاب جو‌بایدن دارد؟ پیروزی هر کدام از دو نامزد نهایی این انتخابات، چه روندی برای اقتصاد ایران و بازار سرمایه رقم خواهد زد؟
 • نامزد مطلوب سهامداران

  ولی نادی قمی کارشناس بازار سرمایه
  در راستای تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار سرمایه ایران و روند نوسان بورس تهران باید چند نکته اساسی را مورد بررسی قرار داد:
 • شوک جدیدی در راه است؟

  جلال سیف‌الدینی کارشناس بازار سرمایه
  بررسی روند گذشته بازار سرمایه کشور نشان می‌دهد که برجام بر انتظارات تحلیلگران از متغیرهای اقتصادی کشور موثر بوده و این انتظارات اثر خود را در بازار سرمایه کشور نیز ‌برجای گذاشته است. در ابتدای انعقاد برجام شاهد بودیم که با امید به گشایش در اقتصاد کشور انتظار ایجاد یک رشد اقتصادی وجود داشت و با بهبود وضعیت اقتصاد امید می‌رفت که نرخ دلار نوسانات زیادی نداشته باشد و نهایتا به اندازه تورم داخلی کشور رشد پیدا کند.
 • تحلیل در سه بازه زمانی

  آرش مجاهد نقی کارشناس بازار سرمایه
  یکی از مهم‌ترین رخدادهای سیاسی هر کشور برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و تعیین عالی‌ترین مقام اجرایی کشور است که می‌تواند بسیاری از حوزه‌ها را تحت تاثیر خود قرار دهد. با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات آمریکا و پس از آن انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، بی‌شک یکی از حوزه‌هایی که با تحولات قابل‌توجهی مواجه خواهد شد، بخش اقتصادی دو کشور و تاثیرات آن بر بازارهای جهانی و بورس‌ها است. با وجود اینکه سال‌های زیادی از قطع ارتباط دیپلماتیک ایران و آمریکا می‌گذرد و تنش‌های زیادی بین دو کشور وجود دارد، اما بازار سرمایه ایران همانند دهه‌های گذشته این‌بار هم چشم‌انتظار نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است. فعالان این بازار منتظر ۱۳‌آبان هستند تا ببینند پیروزی دونالد ترامپ یا جو بایدن چه تاثیری بر سرمایه‌های آنان در بورس می‌گذارد؟
 • پیامدهای تحریک دلار

  همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه
  ایالات‌متحده آمریکا بزرگ‌ترین اقتصاد جهان و همچنین مداخله‌جو‌ترین سیستم سیاسی دنیا را دارد و از این نظر نقش مهمی در سیاست بین‌الملل ایفا می‌کند. به همین خاطر انتخابات این کشور تاثیر آشکاری بر بازارهای جهانی به‌ویژه بازار‌های ارز، طلا، نفت و فلزات خواهد داشت. البته نباید تاثیر این موضوع بر روند معاملات و ایجاد نوسان در بورس‌های جهانی را نادیده گرفت.
 • آینده خودرو در نیمه دوم سال

  نگار باقری: نیمه اول سال ۱۳۹۹ در حالی به اتمام رسید که قیمت کالاها از جمله خودرو افزایش شدیدی را تجربه کرد. باوجود تمام سیاست‌های اعمال شده از اردیبهشت ماه، قیمت خودرو نه تنها کاهش نیافت، بلکه ثابت هم نشد و همچنان رو به افزایش است. (از جمله بخت‌آزمایی برای خرید خودرو به قیمت کارخانه، حتی قوانین سختگیرانه برای شرکت در بخت‌آزمایی هم مانع فروش خودرو در بازار و به قیمت بالاتر نشد.)
 • جریانی علیه علم و تجربه

  امیرحسن کاکائی عضو هیات‌علمی دانشکده مهندسی خودرو
  روزهای بدی را پشت‌سر می‌گذاریم. دلار در مرز ۲۹ هزار تومان، قیمت‌های سر به فلک کشیده و وزارتخانه بدون وزیر، صنعت در حال افول و طرح‌های متناقض ناسازگار در نهادهای مختلف برای کنترل بازار و نجات صنعت. پیش‌بینی همین‌طوری هم کار خیلی سختی است؛ تحت این شرایط که خیلی سخت‌تر و روی هوا. خب حالا من هم حرف‌هایی می‌زنم که امیدوارم هیچ‌کدام درست از آب درنیاید، چون هرآنچه که می‌توان در چنین شرایطی پیش‌بینی کرد، اصلا نمی‌تواند خوب باشد، لذا دعا کنید که پیش‌بینی من کاملا غلط از آب درآید و یک روز از خواب بلند شویم و همه‌چیز درست شده باشد.
 • وقت‌کشی تیم بازنده!

  فربد زاوه کارشناس و تحلیلگر حوزه خودرو
  سال‌هاست کارشناسان مستقل و اقتصاددانان کشور درخصوص کیفیت مدیریت اقتصادی و صنعتی کشور و مواجهه‌گریز ناپذیر و حل ابرچالش‌ها هشدار می‌دهند. در رویه مدیریتی کشور، اصول بدیهی اقتصادی سال‌هاست نادیده گرفته می‌شود و نتیجه تبلیغاتی و شعارگونه سیاست‌ها بیشتر از تاثیر واقعی آن در توسعه پایدار کشور اهمیت داشته است. بی‌توجهی که از تنگ‌نظری و محدود کردن حلقه انتخاب مدیران بدنه اجرایی کشور به ارتباطات محفلی و سیاسی و روابط نسبی و سببی در طول سالیان گذشته ایجاد شده، دستاویزی برای فرار از پذیرش مسوولیت تصمیمات بی‌خردانه و پنهان کردن انحرافات گسترده ناشی از ناکارآمدی مدیریتی افراد منصوب شده است.
 • میوه قیمت‌گذاری دستوری

  حسن‌کریمی ‌سنجری تحلیلگر اقتصادی
  این روزها مهم‌ترین سوال مردم کوچه و خیابان درخصوص خودرو، علت گرانی آن است. در واقع صرف نظر از اینکه شاخص مردم برای تشخیص گران بودن خودرو چیست یا اینکه منظور آنها از گرانی خودرو، بازار است یا کارخانه، اما موضوع مهم این است که به زعم مردم، خودرو محصول گرانی است. برای آنها حتی مقایسه خودرو با نرخ ارز یا مسکن نیز بی معناست، که اگر این مقایسه صورت پذیرد آنگاه روشن خواهد شد که خودرو در مقایسه با ارز و مسکن چندان گران نیست، اما تشکیک مردم به نرخ خودرو بیانگر موضوعات مهمی است که ریشه یابی آن از اهمیت فراوانی برخوردار است.
 • بایدن یا ترامپ؟

  احسان آذری‌نیا: سوم نوامبر یعنی کمتر از ۴۰ روز دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا برگزار خواهد شد و از ماه‌ها پیش گمانه‌زنی‌ها درباره نتیجه آن شروع شده است. در هفته‌های اخیر نظرسنجی‌های مختلفی برای مشخص شدن وضعیت هر یک از دو نامزد انتخابات انجام شده و در اکثر آنها جو بایدن از ترامپ جلوتر است. اما واقعیت این است که بر مبنای این نظرسنجی‌ها نمی‌توان با اطمینان گفت چه کسی در انتخابات پیش‌رو پیروز خواهد شد.
 • دوئل در شش ایالت

  ژوزف استپانسکی/ الجزیره
  ایالت‌های کلیدی آن‌دسته از ایالت‌های آمریکا هستند که بر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور اثرات بسیار بزرگ‌تر از دیگر ایالت‌ها دارند، زیرا تعداد آرای الکترال آنها که در نهایت بر مبنای آن، فرد پیروز در انتخابات مشخص خواهد شد بسیار بالاست. در هر انتخابات، دو نامزد، صدها میلیون دلار برای تبلیغات انتخاباتی هزینه می‌کنند و به‌ویژه تلاش‌های تیم کارزار انتخاباتی آن دو در ایالت‌های کلیدی بسیار شدیدتر و فراگیرتر است.
 • جدال بر سر آرای پستی

  مارشال کوهن/ سی‌ان‌ان
  چهارشنبه هفته گذشته، دونالد ترامپ از اعلام پایبندی خود به انتقال مسالمت آمیز قدرت در صورت شکست در انتخابات امتناع کرد و این موضع درحالی نمایان شده که جمهوری‌خواهان در سرتاسر آمریکا درحال انجام اقداماتی هستند که صحت انتخابات را به‌ویژه در ایالت‌های کلیدی تهدید می‌کند. سخنان ترامپ درباره انتقال قدرت صرفا تازه‌ترین نمونه از تلاش‌های او برای ایجاد تردید درباره مشروعیت و صحت انتخابات سوم ماه نوامبر است. اما غیر از سخنانی که ترامپ در ماه‌های اخیر به زبان آورده، تیم کارزار انتخاباتی او و جمهوری‌خواهان در سطوح ایالتی و محلی اقداماتی انجام می‌دهند که رای دادن برای مردم و شمارش آرا برای ایالت‌ها دشوارتر و به چالش کشیده شدن نتایج انتخابات محتمل‌تر و آسان‌تر شود. تمرکز آنها بر شیوه پستی رای دادن است که امسال به‌دلیل همه‌گیری کرونا بیش از انتخابات‌های قبل از آن استفاده خواهد شد.
 • تردید در نظرسنجی‌ها

  گروه نویسندگان د ویک
  انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌جاری میلادی در آمریکا درحالی برگزار خواهد شد که بحران کرونا همچنان بر تمامی جنبه‌های زندگی شهروندان این کشور اثر دارد و اقتصاد دچار رکود است. طبیعی است که این بحران بر مبارزات انتخاباتی دو نامزد نیز اثر گذاشته است. از مدت‌ها پیش تلاش‌ها و نظرسنجی‌ها برای پیش‌بینی نتیجه انتخابات آغاز شده و همه معتقدند اظهارنظر درباره آنچه رخ خواهد داد از همیشه سخت‌تر است. همان‌طور که خبرگزاری سی‌ان‌ان اشاره کرده، واکنش ترامپ به بحران همه‌گیری کرونا سبب شده برنامه‌های جمهوری‌خواهان درباره رقابت با دموکرات‌ها دچار اختلال شود. همچنین جو بایدن مجبور است صرفا از طریق تلویزیون با مخاطبان به گفت‌وگو بنشیند و با حامیان مالی خود از طریق اپلیکیشن زوم ارتباط برقرار کند.
 • التهاب در بازار ارز

  سالونی ساردانا /بیزینس اینسایدر
  یکی از موضوعاتی که در هفته‌های اخیر مورد توجه بیشتر سرمایه‌گذاران بوده، اثرات نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر بازارهای مختلف است. به ویژه سرمایه‌گذاران نگران به تعویق افتادن اعلام نتیجه رسمی انتخابات هستند. در چند هفته گذشته عملکرد بازارهای مالی منفی بوده و یک عامل این عملکرد منفی آن است که سرمایه‌گذاران ریسک به تعویق افتادن اعلام نتیجه انتخابات و به چالش کشیده شدن این نتیجه را بیش از حد بزرگ تلقی می‌کنند.
 • اقتصاد فرهنگ

  محسن کرمانی: اقتصاد فرهنگ و هنر یکی از زیرشاخه‌های علم اقتصاد است که بر بازارهای هنری تمرکز دارد و با توجه به پشتوانه علم اقتصاد، علم نوپایی محسوب می‌شود. همان‌طور که هنر خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود، اقتصاد هنر نیز دارای ابعاد گسترده‌ای است که هر کدام به شکل جداگانه جای بحث و بررسی دارد. دسته‌بندی اقتصاد فرهنگ و هنر را می‌توان به این صورت گفت: اقتصاد تجسمی، اقتصاد گردشگری، اقتصاد تئاتر، اقتصاد سینما، اقتصاد صنایع دستی و اقتصاد موسیقی. در این پرونده از باشگاه اقتصاددانان، سعی کرده‌ایم با استفاده از نظرات کارشناسان این حوزه، به کلیات این دسته‌بندی‌های مذکور بپردازیم تا شاید بتوان آگاهی بیشتری نسبت به اقتصاد فرهنگ و هنر پیدا کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر