آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۴۸

 • بحران بانکی

  نظام بانکی کشور طی سال‌های گذشته به واسطه عدم مدیریت صحیح منابع و رکود حاکم بر اقتصاد، با مشکل نقدینگی و سوددهی مواجه شده‌است. ضمن اینکه به دلیل عدم نظارت دقیق طی این سال‌ها، برخی افراد امکان دریافت وام‌هایی بدون وثیقه مناسب را داشته‌اند که البته رکود فعلی، امکان نقدشوندگی آنها را نیز کاهش داده است.
 • دارایی‌های موهوم و منجمد

  علی نادری‌شاهی دانشجوی دکترای اقتصاد پولی تهران
  هدف نهایی اقتصاد هر کشور ارتقای بخش حقیقی است که خود را در رشد اقتصادی، اشتغال بالا و نهایتا افزایش رفاه مردم جامعه نشان می‌دهد؛ در این بین نهادهای مالی ابزارهایی هستند که رسیدن به هدف مذکور را تسهیل می‌کنند. با این حال بررسی اقتصاد ایران نشان می‌دهد ارتباط این دو بخش به خوبی شکل نگرفته است و کارکرد نهادهای مالی در خدمت بخش واقعی نبوده‌است. نمونه‌ این موضوع پرداخت بهره‌ بالا به سپرده‌های بانکی در چند سال گذشته به‌رغم رکود فراگیر تولید است که نتیجه‌ آن تعمیق رکود و تعطیلی بنگا‌ه‌هاست. یکی از مهم‌ترین علل تداوم چرخه‌های رکود و تورم در کشور هم همین موضوع است. پرواضح است که این روند قابل ادامه نیست و هر چه زودتر باید اصلاحات ساختاری در نهادهای مالی صورت پذیرد. در این بین اصلاح نظام بانکی به‌عنوان مهم‌ترین نهاد مالی درکشور که بالای ۹۰درصد تامین مالی بنگاه‌ها را بر عهده‌ دارد در اولویت نخست است. در متن پیش‌رو به بیان راهکارهای اصلاح نظام بانکی می‌پردازیم.
 • اشک‌ها و لبخندها

  علی پهلوانی کارشناس بانکی
  در چند هفته اخیر مجددا موج روانی بحث ورشکستگی بانک‌ها و ایجاد نگرانی بین مردم به ویژه در فضای مجازی شدت گرفته است. فارغ از تکذیبیه‌های مقامات بانک مرکزی و بانک‌های مورد هجمه قرار گرفته، در این یادداشت درخصوص ورشکستگی بانک‌ها، ابعاد و احتمال وقوع آن در کشور بحث می‌کنیم.
 • اصلاح ساختار ورشکستگی

  سحر خلیل‌نژاد کارشناس بانکی
  بازگشت به پیشنهادها و تاکیدات هیات مشاوره ماده ۴ صندوق بین‌المللی پول در گزارش‌های کشوری ایران در سال‌های اخیر درخصوص اصلاح ساختار نظام بانکی کشور، ریشه‌یابی، شناسایی عوامل و ارائه راهکارهای اصلاحی جهت عبور از معضل نظام بانکی همواره از مباحث حائز اهمیت محافل اقتصادی در سال‌های اخیر بوده است. صندوق بین‌المللی پول در سال ۱۹۴۵ با مقاصد تشریک مساعی مالی، تسهیل، توسعه و ازدیاد تجارت میزان‌یافته بین‌المللی، تثبیت قیمت ارزها و حفظ ترتیبات منظم برای معاملات ارزی بین اعضا و اجتناب از بحران کلان ارزی و با هدف جلوگیری از وقوع بحران فراگیر مالی و تنظیم روابط مالی در سطح جهانی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد شروع به فعالیت کرد.

بیشتر