آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۳۵

 • سپرده ریالی با پایه ارزی

  جهش‌های ارزی نظیر آنچه طی یک سال گذشته شاهد آن بودیم، محرکی برای فعالان اقتصادی و حتی مردم عادی است که برای حفظ ارزش دارایی‌ها، ریال خود را به ارزهای خارجی تبدیل کنند؛ موضوعی که موجب می‌شود سیاست‌گذار مجبور به اتخاذ تصمیماتی برای کاهش تقاضای مستقیم ارز در بازار شود.
 • ابهام در نرخ تسعیر

  سیدمحمدرضا رضوی عراقی کارشناس بانکی
  سیاست‌های ارزی همواره در کشور ما از موارد بحث‌برانگیز و حساس بوده است و اثر آن بر متغیرهای کلان اقتصادی قابل انکار نیست. ویژگی‌های اقتصاد ایران از جمله اتکا به درآمدهای نفتی، تحریم‌های بین‌المللی و تاثیر قابل ملاحظه بر بودجه کشور، نرخ ارز را به‌عنوان یک کانون تاثیرگذار در سیاست‌های اقتصادی معرفی کرده است. بدیهی است که سیاست‌گذاری ارزی باید در چارچوب اهداف و برنامه‌های کلان اقتصادی کشور صورت پذیرد تا بتوان در بازه‌‌های زمانی مشخص شده به اهداف مدنظر دست یافت.
 • اعتبار سنجی سیاست‌گذار

  دکتر سجاد برخورداری هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران
  بر اساس اخبار منتشر شده در روزهای اخیر، بانک مرکزی در حال نهایی کردن و اجرای طرح سپرده‌های ریالی مبتنی بر ارز در بانک‌های کشور است. بر اساس اطلاعات موجود، در این طرح، سپرده‌ای که یک فرد برای گشایش آن، به‌رغم پرداخت ریال به بانک، می‌تواند معادل نرخ ارز گواهی سپرده ارزی دریافت کند. هر چند بخش دوم این طرح در گذشته نیز از سوی بانک مرکزی مورد توجه قرار گرفته است، اما تفاوت طرح جدید، این است که فرد می‌تواند به جای ارز، ریال پرداخت کرده و گواهی سپرده ارزی دریافت کند. اجرای این طرح از ابعاد مختلف می‌تواند بر اقتصاد کشور اثرگذار باشد. در این نوشتار ابعاد مختلف این طرح بررسی شده و درباره تبعات آن، بحث می‌شود. در پایان برخی توصیه‌ها نیز برای اجرای بهتر طرح، پیشنهاد می‌شود.
 • ارزیابی سناریوهای محتمل

  علی پهلوانی کارشناس بانکی
  جهش‌های دوره‌ای نرخ ارز در کشور که عمدتا به بهانه رخدادهای سیاسی و در پی انباشت تورمی و سرکوب قیمت اسمی ارز رخ می‌دهد، محرکی برای فعالان اقتصادی و حتی مردم عادی است که برای حفظ ارزش دارایی‌ها، ریال خود را به ارزهای خارجی تبدیل کنند. مقام سیاست‌گذار پولی نیز در جهت مدیریت این موقعیت، اقدام به تدبیر ابزارهای جذب تقاضای خرید ارز می‌کند. در ادامه برنامه‌های مدیریت بازار ارز، بانک مرکزی در دی ماه سال‌جاری از سپرده جدیدی با عنوان سپرده ریالی مبتنی بر ارز رونمایی کرد و قصد دارد از این طریق از انتقال مستقیم تقاضاها به بازار آزاد ارز جلوگیری کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر