آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۳۶

 • طرح جدید عرضه مسکن

  محمد اسلامی پس از استقرار در کرسی وزارت راه و شهرسازی، از طرح جدیدی برای عرضه مسکن طی دو سال آتی رونمایی کرد.
 • پاسخگویی به تقاضای فرودستان

  فردین یزدانی مدیر بازنگری طرح جامع مسکن
  بدون تردید یکی از مسیرهایی که می‌تواند در ایجاد تحرکات جدید در بخش مسکن موثر باشد، تقاضای ناشی از گروه‌های کم‌درآمد است. این بخش از تقاضای بازار نیازمند مداخله مستقیم دولت است. البته مداخله مستقیم دولت به معنای ورود دولت به بخش عرضه از طریق ساخت‌وسازهای جدید نیست. بلکه دولت برای پاسخگویی به این بخش از تقاضای مسکن می‌تواند از طریق یارانه، سیاست‌گذاری، تامین زمین و سایر ابزارهایی که در اختیار دارد، در جهت توانمندسازی این بخش از تقاضا اقدام کند. این بخش از تقاضای مصرفی بازار یعنی گروه‌های کم‌درآمد که حداقل ۳۰ درصد اقشار پایین دست جامعه را تشکیل می‌دهند و توانمندسازی مالی این گروه با تکیه بر نظام رسمی بانکی امکان‌پذیر نخواهد بود.اخبار منتشر شده طی چندماه اخیر نشان می‌دهد، در این حوزه دولت و متولی بخش مسکن برنامه جدیدی برای پاسخگویی به نیاز این گروه از متقاضیان بخش مسکن دارد.
 • عبرت از تجارب شکست خورده

  علی خانی صاحبنظر برنامه‌ریزی در حوزه نوسازی
  در دولت‌های پس از انقلاب، بیش از دو برابر تعداد واحدهای مسکونی موجود در انواع بافت‌های فرسوده و ناکارآمد، مسکن تولید شده‌است. اما موضوع بدمسکنی در سکونتگاه‌های کم‌برخوردار شهرهای مختلف کشور همچنان پابرجاست و به نظر نمی‌آید با ادامه روندهای گذشته، قابل حل باشد.
 • ۵ مانع ورود سرمایه‌گذاران

  مسعود سعادتمند کارشناس صنعت ساختمان
  برنامه جدید دولت در حوزه تامین مسکن در روزهای اخیر اعلام شد. بر اساس این طرح، دولت قصد دارد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را احداث کند. در مسیر تحقق این هدف، به نظر می‌رسد لازم است موارد مختلفی مورد توجه باشند. هر چند می‌توان نکات بی‌شماری را ذکر کرد که برای اجرای صحیح این طرح باید مورد توجه قرار گیرند، اما در ادامه برخی از نکاتی که از دید یک سرمایه‌گذار در این بخش به‌عنوان موانع اصلی ورود وجود دارند، به‌صورت خلاصه تشریح شده‌اند.

بیشتر